Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle

-sarjan toinen kausi tuo ruutuun uuden keskeisen hahmon, Abbyn, jota näyttelee Kaitlyn Dever. Abby on yksi pelisarjan kiistanalaisimmista hahmoista, ja Dever on tietoinen hahmon ympärillä käytävästä keskustelusta – vaikka yrittääkin keskittyä itse roolisuoritukseen.

Internetin reaktiot ja roolin paineet

On vaikea olla katsomatta sitä välillä, erityisesti ennen roolin ottamista. Haluan tehdä oikeutta tälle hahmolle ja tehdä fanit ylpeiksi. – Dever myönsi haastattelussa, että on vaikeaa olla näkemättä netissä käytävää keskustelua.

Hän kertoo keskittyvänsä ennen kaikkea Neil Druckmannin ja Craig Mazinin kanssa työskentelyyn sekä hahmon tunteiden, kuten vihan ja surun, syvälliseen ymmärtämiseen.

HBO valmistautui vastaanottoon

Koska Abby on herättänyt vahvoja reaktioita jo pelissä, varautui mahdolliseen vastareaktioon. Deverille annettiin lisäturvallisuutta kuvausten ajaksi.

On ihmisiä, jotka vihaavat Abbya – vaikka hän ei ole edes oikea henkilö. Muistutuksena: hän ei ole todellinen. – Vastanäyttelijä Isabela Merced (Dina) kommentoi asiaa.

Muutos hahmon fyysisyydessä

Pelin Abby tunnetaan voimakkaasta ruumiinrakenteestaan.

Tarvitsimme pelaajille selvän eron Ellien ja Abbyn välillä, mutta sarjassa painopiste on enemmän draamassa kuin toiminnassa. – Druckmann kertoi, ettei sarjassa ollut tarvetta korostaa tätä yhtä paljon.

Sarjassa Abbyn fyysinen haavoittuvuus voi tuoda esiin uudenlaisen voimakkuuden.

Kysymys kuuluu, mistä hänen peloton luonteensa kumpuaa ja miten se ilmenee? Tätä tutkimme nyt ja jatkossa. – Showrunner Craig Mazi lisäsi.

The Last of Us -sarjan tulevaisuus

-peli sisältää niin paljon tarinaa, ettei sitä voida sovittaa yhteen kauteen. Vaikka kolmatta kautta ei ole vielä vahvistettu, kausi 2 on suunniteltu niin, että tarina voi jatkua luonnollisesti eteenpäin.

The Last of Us -sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa vuonna 2025 HBO Maxilla.

PlayStation hidastaa tahtia – pelien määrä romahtanut 70 % PS3-ajoista Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation hidastaa tahtia – pelien määrä romahtanut 70 % PS3-ajoista

Sony

Muistatko ajan, jolloin tuntui puskevan uutta peliä joka kuukausi? No, ne ajat ovat rakkaat kansalaiset nyt takanapäin. Uusi analyysi paljastaa, että Sonyn omien studioiden tekemien ensimmäisen osapuolen (first-party) pelien määrä on laskenut yli 70 % :n kulta-ajoista.

:n aikana (2006–2013) julkaisi peräti 91 omaa peliä, mukana oli jättihittejä kuten , God of War III ja , mutta myös kokeellisia pieniä helmiä, joita harva enää muistaa. Verrattuna siihen :llä julkaistiin enää 34 ensipeliä, ja :llä tähän mennessä vain 18. Tahti on kuin hidastetusta videosta.

Mutta mistä oikein on kyse? Ei huonosta menestyksestä tai laiskuudesta, päinvastoin. Jokainen uusi peli on nykyisin jättihanke, jonka tekemiseen saattaa kulua jopa seitsemän vuotta ja yli 270 miljoonaa euroa, kuten :n tapauksessa. Sony on siirtynyt vähemmän, isompia, parempia -strategiaan, panostetaan jättipeleihin, jotka viedään myös :lle ja ehkä valkokankaalle.

Tämä muutos ei ole pelkästään numeroita, se vaikuttaa siihen, miltä PlayStation tuntuu. Ennen tarjolla oli yllätyksiä, outouksia ja pientä hulluutta. Nyt painopiste on elokuvamaisissa jättiseikkailuissa. Laatu on yhä huipussaan, mutta vaihtelu, luovuus ja yllättävyys ovat kutistuneet.

HBO:n Harry Potter -sarja voi syventää yhtä elokuvien ikonisimmista kohtauksista yllättävällä tavalla Kommentit pois päältä artikkelissa HBO:n Harry Potter -sarja voi syventää yhtä elokuvien ikonisimmista kohtauksista yllättävällä tavalla

:n tuleva -sarja kohtaa kovan haasteen: kuinka tehdä uudelleenversioinnista tuore ja vaikuttava, kun alkuperäiset elokuvat onnistuivat jo monessa asiassa erinomaisesti. Eräs esimerkki tästä on , osa 1 -elokuvan upea Kolmen veljeksen tarina, kohtaus, jossa satu esitettiin taidokkaasti varjoteatteria muistuttavana animaationa. HBO ei voi toistaa tätä lähestymistapaa, mutta se voi tehdä jotain jopa vaikuttavampaa.

Kirjassa selviää lopulta, että satu ei ehkä olekaan täysin totta: Dumbledoren mukaan Peverellin veljekset – Antioch, Cadmus ja Ignotus, eivät saaneet varjeluksia kuolemalta, vaan loivat ne itse. Tämä tarjoaa HBO:lle ainutlaatuisen mahdollisuuden lähestyä kohtausta realistisemmasta ja tarinallisesti rikkaammasta näkökulmasta. Sarja voisi esimerkiksi esittää takauman, jossa veljekset nähdään konkreettisesti työskentelemässä Hallows-esineiden parissa, ja kuinka nämä mahtiesineet lopulta tuhoavat heidän elämänsä.

Tällainen lähestymistapa toisi syvyyttä sekä koko Harry Potter -tarinaan että sen keskeisiin teemoihin kuolemasta, vallasta ja luopumisesta. Se loisi kiehtovan kontrastin Hermione Grangerin lukemalle sadulle ja näyttäisi, kuinka totuus usein hämärtyy legendan taakse. Elokuvien kaunis animaatio jäi symboliselle tasolle, mutta sarja voisi näyttää, mitä todellisuudessa tapahtui.

Jos HBO toteuttaa tämän idean, se ei vain tarjoaisi tuoretta näkökulmaa tuttuun tarinaan, vaan voisi myös nostaa koko ”Kuoleman varjelusten” merkityksen uudelle tasolle. Tämä olisi erinomainen tapa antaa uudelle Harry Potter -versiolle oma vahva ääni, joka syventää rakastettua maailmaa entisestään.