Kaivakaa lekanne esiin – Teardown romutuspeli ilmestyi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaivakaa lekanne esiin – Teardown romutuspeli ilmestyi PC:lle

Teardown

Vuodesta 2020 Early Access tilassa ollut Teardown tuhoamispeli on saanut vihdoin 1.0 julkaisun PC:lle.

Voxeligrafiikkaisessa pelissä ympäristö ja rakennukset ovat täysin pelaajan tuhottavissa osa kerallaan. Yksinpelissä pelaajat johtavat omaa konkurssin partaalla sinnittelevää purkuyritystä.

Työkseen pelaajat saavat vähintäänkin kyseenalaisia projekteja hämäräfirmoilta. Pelaajien käytössä on erilaisia ajoneuvoja sekä räjähteitä. Se miten tehtävää lähestytään on pelaajan valittavissa. Voit siirtää, manipuloida tai tuhota esteitä, tehdä väyliä sekä etsiä oikoteitä saavuttaakseen lopputuloksen.

Pelissä on myös rauhallisempi Sandbox -tila, jossa voi purkaa stressiä.

Teardown on saatavilla PC:lle Steamin kautta.

Arc Raidersin suosio yllätti: Pelaajat jumissa jonoissa ja matchmaking takkuaa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raidersin suosio yllätti: Pelaajat jumissa jonoissa ja matchmaking takkuaa

Embark Studiosin tuore moninpeliräiskintä Arc Raiders on saanut niin suuren pelaajaryntäyksen, että sen palvelimet ovat alkaneet yskiä pahemman kerran. Pelin pelaajamäärä nousi Steamin puolella huimaan 337 000 samanaikaisen pelaajan ennätykseen, mikä on selvästi enemmän kuin studio näytti odottaneen.

Nyt moni pelaaja on joutunut odottamaan kirjautumisjonoissa jopa kymmenen minuuttia, ja otteluiden haku takkuaa pahasti. Arc Raidersin Discord-kanava on täyttynyt virheilmoituksista ja turhautuneista viesteistä, niinpä keskusteluun on asetettu jopa 15 minuutin viestirajoitus kaaoksen hillitsemiseksi.

Embark on ottanut käyttöön väliaikaisen kirjautumisjonon helpottaakseen ruuhkaa, mutta se tekee matchmakingista entistä hitaampaa. Kehittäjät tutkivat parhaillaan ongelmia, jotka liittyvät myös ääni- ja ryhmätoimintoihin.

Vaikka osa pelaajista pääsee edelleen pelaamaan, monille Arc Raiders on tällä hetkellä enemmän “jonosimulaattori” kuin toimintaräiskintä. Studio ei ole vielä kommentoinut tilannetta julkisesti, mutta jos jonottaminen alkaa kiristää hermoja, lienee parasta pitää tauko ja toivoa, että palvelimet toipuvat pian.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.