Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi laadukasta indie-peliä Backpack Hero ja Figment ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

tarjoaa tällä viikolla ilmaiseksi kaksi helmeä -pelaajille: sekä . Tarjoukset ovat voimassa 3.–10. heinäkuuta 2025, joten muista hakea molemmat ajoissa kirjastoosi.

Backpack Hero – Taktinen roguelike, jossa voitto riippuu repun sisällön järjestelystä

Backpack Hero on indie-dungeon crawler -rogalike, jossa painopiste ei ole vain kerättävissä esineissä vaan myös niiden sijoittelussa reputauluun. Optimoi reppusi sijoittelu – esimerkiksi miekat ja kevyt panssari toimivat paremmin, kun ne ovat oikeassa paikassa. Samalla kehität kaupunkiasi Haversack Hilliä tutkimiseen kerätyillä resursseilla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Figment – Musikaalinen pulmaseikkailu surrealistisessa mielimaailmassa

Figment on uniikki pulma-seikkailu, joka sijoittuu ihmismielen surrealistiseen maailmaan. Pelaaja ohjaa Dustya, rohkeuden ääntä, joka pyrkii kukistamaan painajaisia musikaalisten taistojen ja värikkään grafiikan avulla. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Epic jatkaa viikoittaista ilmaispeliperinnettään ja ensi viikolla luvassa ovat sekä Figment 2: Creed Valley.

Kiinnostuitko? Lataa molemmat pelit itsellesi viimeistään 10. heinäkuuta, sillä sen jälkeen ilmaistarjous päättyy. Backpack Hero sekä Figment ovat normaalisti noin 20 euron hintaisia, mutta nyt ne saa ilmaiseksi, mikä on mainio mahdollisuus kokeilla indie-seikkailuja.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.