Kaksi värikästä indie-peliä ilmaiseksi PC:lle – Figment 2 ja Sky Racket tarjoavat seikkailua ja retrotoimintaa Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi värikästä indie-peliä ilmaiseksi PC:lle – Figment 2 ja Sky Racket tarjoavat seikkailua ja retrotoimintaa

Figment 2

Tällä viikon tarjolla -pelaajille on luvassa ilmaiseksi seikkailua ja retrotoimintaa sisältävät ja -pelit. Ne ovat ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storen kautta 10.–17. heinäkuuta 2025.

Figment 2: Creed Valley – musikaalinen seikkailu ihmismielessä

Figment 2: Creed Valley jatkaa surrealistista musiikkiseikkailua ihmismielen syvyyksissä. Pelaajat ottavat jälleen roolin Dustyna, rohkeuden äänenä, ja hänen kumppaninaan Piper – yhdessä he navigoivat Creed Valleyn haasteita, ratkovat pulmia ja kohtaavat painajaismaisia pomoja rytmikkäissä musikaalisissa taisteluissa. Tarjolla on myös kaksinpeli mahdollisuus. Peli maksaa normaalisti noin 25 euroa, mutta nyt sen saa ilmaiseksi 17. heinäkuuta asti. Voit ladata pelin täältä.

Sky Racket – retrohenkistä toimintaa laser-mailalla

Sky Racket puolestaan tarjoaa retrotyylistä ammuskelu- ja Brick Breaker ‑henkistä toimintaa. Pelaaja ei voi ampua suoraan vihollisia, vaan ainoa keino on palauttaa heidän ammukset takaisin lasersähkö-mailalla. Peli sisältää viisi maailmaa ja tukee myös kaksinpeliä. Normaalisti tämän indie-helmen hinta on noin 15 euroa, mutta sen voi nyt ladata ilmaiseksi. Voit ladata pelin täältä.

Tämän viikon ilmaispelejä voi ladata ja lisätä omaan kirjastoon ilman veloitusta 17. heinäkuuta saakka – eli viimeistään tuolloin kannattaa toimia. Lisäksi ensi viikolla luvassa isompi ilmaispeli: Sid Meier’s Platinum Edition.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.