Kaksi viikkoa sitten julkaistu Concord poistetaan käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa Kaksi viikkoa sitten julkaistu Concord poistetaan käytöstä

-hero shooter poistetaan käytöstä 6. syyskuuta 2024, ja kaikki pelaajat saavat täyden palautuksen, ilmoitti vihdoin ja viimein.

Vaikka monet kokemuksen ominaisuudet resonoivat pelaajien kanssa, me myös tunnustamme, että muut pelin näkökohdat ja alkuperäinen julkaisumme eivät menneet niin kuin olimme tarkoittaneet.

Ohjaaja Ryan Ellis myönsi Playstation Blogissa.

Concord poistetaan siksi käytöstä, jotta Sony ja kehittäjä voivat tutkia vaihtoehtoja, mukaan lukien sellaisia, jotka tavoittavat pelaajamme paremmin.

Peli poistetaan myynnistä välittömästi, ja kaikki PlayStation Storesta tai PlayStation Directistä ostaneet saavat palautuksen alkuperäisille maksutapailleen. Ne, jotka ostivat Steamista ja Epic Games Storesta, saavat palautuksen tulevina päivinä.

Fyysiset palautukset ovat hieman hankalammat, mutta pelaajat voivat tarkistaa yksittäisiltä jälleenmyyjiltä palautuksen saamiseksi. Sonyn oletettavasti järjestää itse järjestelmän, jonka avulla kaikki palautukset voidaan käsitellä kokonaan. Palautuksen jälkeen pelaajilla ei enää ole pääsyä peliin, Sony selvensi asiaa.

Concord poistettiin käytöstä alle kaksi viikkoa julkaisun jälkeen

Concord saapui 23. elokuuta 2024, mikä tarkoittaa, että se on poistettu myynnistä vain 11 päivää julkaisun jälkeen ja poistettu käytöstä kaikilta pelaajilta vain kaksi viikkoa sen jälkeen. Edes ne, jotka ostivat Concordin, eivät voi enää pelata sen jälkeen, kun 6. syyskuuta.

Sen julkaisu oli suorastaan katastrofaalinen, sillä analyytikot kertoivat, että se on todennäköisesti myynyt vain 25 000 yksikköä. Se debytoi traagisesti 697 huipputason samanaikaista pelaajaa Steamissa, luku, joka teki Suicide Squad: Kill the Justice Leaguen 12 786 pelaajasta, jota Warner Bros. Discoveryn johtaja David Zaslav kutsui pettymykseksi ja joka aiheutti 200 miljoonan dollarin osuman tuloihin, näyttämään jättiläiseltä.

Tämä tapahtuu kahdeksan vuoden kehityksen ja oletettavasti kymmenien miljoonien, ellei satojen miljoonien, dollarien jälkeen, joita Sony on käyttänyt, yrityksen, jonka sanotaan jo siirtyvän pois live-palvelu painotuksesta. Sonyn presidentti Hiroki Totoki sitoutui julkaisemaan vain kuusi kehityksessä olevasta 12 pelistä, ja – online peli onkin jo peruutettu.

Clair Obscur: Expedition 33:n tekijät pettyivät Sonyn päätökseen luopua pelilevyistä: ”Fyysisissä peleissä on jotain erityistä” Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33:n tekijät pettyivät Sonyn päätökseen luopua pelilevyistä: ”Fyysisissä peleissä on jotain erityistä”

PlayStationin päätös lopettaa fyysisten pelilevyjen valmistus vuoteen 2028 mennessä on herättänyt runsaasti keskustelua pelialalla. Nyt myös vuoden suurimpiin menestyksiin lukeutuvan :n kehittäjät ovat liittyneet kriitikoiden joukkoon.

Sandfall Interactiven luova johtaja Guillaume Broche kertoo japanilaiselle Automatonille pitävänsä Sonyn ratkaisua surullisena.

”Pidän sitä todella surullisena, koska rakastan videopelikauppoja. Vaikka pelaankin nykyään pääasiassa PC:llä, moni tiimistämme pelaa PlayStationilla ja kerää fyysisiä peliversioita. Mielestäni ne ovat osa pelien viehätystä – jotain konkreettista.”

Broche myöntää ymmärtävänsä päätöksen liiketoiminnalliset perusteet, mutta uskoo sen olevan menetys pelikulttuurille.

Fyysinen julkaisu ei ollut itsestäänselvyys

Studion toinen perustaja ja teknologiajohtaja Tom Guillermin kertoo, että myös Clair Obscur: Expedition 33:n fyysisen version julkaiseminen vaati ylimääräistä työtä ja päätöksiä.

Fyysiset julkaisut ovat kehittäjille kalliimpia ja monimutkaisempia toteuttaa. Levyjen valmistus lisää aikataulupaineita, ja jokaisesta myydystä kappaleesta jää yleensä pienempi tuotto kuin digitaalisesta versiosta.

Silti studio piti fyysistä julkaisua tärkeänä.

”Fyysinen julkaisu oli meille jotain erityistä. Halusimme tarjota mahdollisuuden niille pelaajille, jotka arvostavat pelin omistamista konkreettisessa muodossa. Arvostamme sitä myös itse pelaajina.”

Pelin ostaminen omasta kaupasta oli tunteikas hetki

Fyysisen version merkitys näkyi myös julkaisun jälkeen.

Brochen mukaan kehitystiimi kävi ostamassa oman pelinsä kaupasta heti julkaisun jälkeen – eleenä, joka teki vuosien työn konkreettiseksi.

Erityisen mieleenpainuva hetki oli myös kuva japanilaisesta Akihabaran pelikaupasta, jossa Clair Obscur: Expedition 33 oli myynnissä muiden pelien joukossa.

”Tunsin itseni taas lapseksi. Ajattelin vain, että nyt tämä on oikeasti totta. Siinä vaiheessa peli tuntui ensimmäistä kertaa aidosti julkaistulta.”

Fyysiset pelit jakavat mielipiteitä

ilmoitti hiljattain lopettavansa -pelien levyvalmistuksen vuoteen 2028 mennessä. Päätös on saanut osakseen kritiikkiä niin pelaajilta kuin pelinkehittäjiltäkin.

Fyysisten pelien puolustajat muistuttavat, että levy tarjoaa pysyvän omistajuuden, keräilyarvoa ja mahdollisuuden säilyttää pelejä myös tilanteissa, joissa digitaaliset kauppapaikat tai palvelimet eivät enää ole käytettävissä.

Toisaalta digitaalinen jakelu on kustantajille edullisempaa, nopeampaa ja helpommin hallittavaa, minkä vuoksi ala on siirtynyt yhä vahvemmin digitaalisiin julkaisuihin viime vuosina.

”Et omista pelejäsi enää” – Sony etenee kohutussa päätöksessään kaikesta kritiikistä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa ”Et omista pelejäsi enää” – Sony etenee kohutussa päätöksessään kaikesta kritiikistä huolimatta

ei aio perääntyä päätöksestään lopettaa fyysisten -pelien levyjen valmistus vuoden 2028 alussa, vaikka ratkaisu on herättänyt voimakasta kritiikkiä pelaajien keskuudessa.

Yhtiön talousjohtaja Lin Tao kommentoi päätöstä tuoreessa tulospuhelussa ja kertoi, että asiaa harkittiin pitkään ennen lopullista linjausta.

– Kävimme tätä läpi erittäin huolellisesti ja etenemme muutoksen kanssa varovaisesti, Tao sanoi tulkin välityksellä.

Sony perustelee ratkaisua ennen kaikkea pelimarkkinoiden digitalisoitumisella. Yhtiön mukaan suurin osa pelaajista ostaa pelinsä jo digitaalisesti, eikä fyysisten levyjen kysyntä ole enää entisellä tasolla.

Luvut tukevat väitettä. Viime tilikaudella jo 78 prosenttia kaikista PlayStation-pelien myynneistä tapahtui digitaalisina latauksina. Yhdysvalloissa fyysisten pelien myynti on romahtanut viimeisen vuosikymmenen aikana: vuosina 2008–2009 myytiin lähes 300 miljoonaa fyysistä peliä, kun viimeisen vuoden aikana määrä jäi noin 37 miljoonaan.

Sony tiedostaa kuitenkin, ettei päätös ole miellyttänyt kaikkia.

– Ymmärrämme, että ihmisillä on vahvoja tunteita tätä kohtaan. Pelit ovat monille rakkaita ja niihin liittyy paljon muistoja. Haluamme pohtia tarkasti, miten voimme vastata pelaajien huoliin myös täysin digitaalisessa tulevaisuudessa, Tao sanoi.

Pelaajien suurimmat pelot liittyvät omistajuuteen. Digitaalisia pelejä ei omisteta samalla tavalla kuin levyllä ostettuja pelejä, vaan käytännössä ostetaan käyttöoikeus, joka voidaan teoriassa poistaa myöhemmin. Lisäksi moni pelkää, että vanhojen pelien saatavuus katoaa, jos digitaalisia kauppapaikkoja suljetaan tulevaisuudessa.

Taloudellisesti Sony ei kuitenkaan odota muutoksen aiheuttavan ongelmia. Yhtiön mukaan digitaalinen liiketoiminta on jo niin hallitsevassa asemassa, ettei levyjen valmistuksen lopettamisella uskota olevan merkittävää vaikutusta tulokseen.

Samalla Sony korosti, ettei fyysisten levyjen katoaminen muuta PlayStationin asemaa suhteessa PC-pelaamiseen. Yhtiön mukaan konsolin vahvuuksia ovat edelleen huolellisesti kuratoitu pelivalikoima, vakaa käyttöympäristö sekä edullisempi hinta verrattuna tehokkaisiin pelitietokoneisiin.

Useiden raporttien mukaan Sony on jo aloittanut levytehtaidensa muuttamisen muuhun käyttöön. Tulevaisuudessa niissä on tarkoitus valmistaa optisia mikrolinssejä.