Kanye Westistä kertova dokumenttisarja on tulossa Netflix -palveluun tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Kanye Westistä kertova dokumenttisarja on tulossa Netflix -palveluun tänä vuonna

Muusikko ja muotisuunnittelija Kanye Westistä kertova dokumentti on työn alla ja kyseinen sarja on tietojen mukaan hiljattain myyty Netflixille runsaalla rahasummalla. Alustavien tietojen mukaan sarjan hintalappu on noin 30 miljoonan dollarin tienoilla. Dokumenttisarja sisältää materiaalia Westin elämästä kahden vuosikymmenen edestä, mukaan luettuna tähden kotivideoita.

Dokumentti tulee näyttämään täysin uutta sisältöä liittyen esimerkiksi Westin äidin kuolemaan, uraan musiikin saralla ja siihen, mitä vuoden 2020 presidenttiehdokkuuden aikana tapahtui. Sarjalla ei ole vielä virallista nimeä, mutta sen tiedetään olevan Clarence Simmonsin ja Chike Ozahin käsialaa. He ovat aiemmin ohjanneet esimerkiksi tähden musiikkivideot ”Jesus Walks (Version 3)” ja ”Through the Wire”. Parivaljakko on ohjannut myös ESPN -kanavan ”30 for 30” dokumenttejä.

Billboard on aiemmin raportoinut sarjan julkaisun koittavan vielä tänä vuonna, tosin Netflixin edustajat eivät ole kommentoineet väitettä.  panostaa tällä hetkellä muusikoiden elämänkertadokumentteihin ja palvelusta löytyykin tällä hetkellä esimerkiksi Taylor Swiftin ja Shawn Mendesin dokumenttielokuvat.

Stranger Things päättää tarinansa jyrinällä – viimeisen kauden traileri nyt julki Kommentit pois päältä artikkelissa Stranger Things päättää tarinansa jyrinällä – viimeisen kauden traileri nyt julki

Hawkinsin syksy 1987 ei lupaa rauhaa, ja miksipä lupaisikaan, kun kyse on Stranger Thingsistä. pudotti juuri virallisen teaserin sarjan viidennestä ja viimeisestä kaudesta, joka starttaa marraskuun lopulla ja päättyy uudenvuodenaattona.

Uuden trailerin voit ottaa haltuun alta:

Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä Kommentit pois päältä artikkelissa Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä

Netflixin : The Animated Series saa jatkoa, mutta älä odota toistoa, sillä showrunner Adi Shankar lupaa, että toinen kausi on kuin eri sarja. Jos ensimmäinen kausi ei vielä napannut, saattaa uusi yritys osua paremmin.

Shankar kertoi faneille sosiaalisessa mediassa, että päähenkilö Dante päivittää tasonsa ja pääsee esittelemään sellaista demonintappotaituruutta, jota pelisarjan fanit ovat kaivanneet. Silti luvassa ei ole pelkkää ylivoimaa, vaan myös hahmokehitystä, koska Dante ei ole voittamaton, vaan nimenomaan kasvava ja kehittyvä sankari.

Kaikki fanit eivät kuitenkaan ole olleet tyytyväisiä. Osa on kritisoinut hahmojen, kuten Danten ja Ladyn, käsittelyä ja todennut, että sarja on mennyt vikaan hahmojen ydintarinoiden ymmärtämisessä. Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että Shankarin versio ei ole virallista pelikanonia, vaan eräänlainen vaihtoehtoinen aikajana, jossa luovuutta voi käyttää vapaammin.

Vaikka toisen kauden julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, sarja sai virallisen jatkotilauksen jo huhtikuussa. Ehkäpä Dante on sittenkin parhaimmillaan toisella kierroksella.