Karen Gillan palaa Marvel-rooliinsa: nähdäänkö Nebula uudessa Thor-elokuvassa? Kommentit pois päältä artikkelissa Karen Gillan palaa Marvel-rooliinsa: nähdäänkö Nebula uudessa Thor-elokuvassa?

Näyttelijä Karen Gillan ihastutti -fanit esittämällä Nebulaa. Gamoran sisko nähtiin Gillanin tulkitsemana ensimmäistä kertaa vuoden 2014 ensimmäisessä Guardians of the Galaxy -elokuvassa. Tämän jälkeen Nebula esiintyi kolmessa Marvel-elokuvassa, joista viimeisin on toistaiseksi vuoden 2019 massiivinen Avengers: Endgame -elokuva.

Nyt näyttäisi siltä, että Gillan on valmis astumaan rooliin jälleen kerran. Näyttelijä julkaisi Instagraminsa tarinat-osiossa videon, jossa hän kertoo jälleen lyhentäneen hiuksiaan, jotta Nebulan kaljuperuukki saadaan mahtumaan päähän luontevasti. Aikaisemmin Gillan on leikannut hiuksensa erityisen lyhyiksi roolia varten.

Elokuva, johon Nebulaa ollaan jälleen kuvaamassa, ei tule kuitenkaan todennäköisesti olemaan kolmas Guardians of the Galaxy -elokuva, sillä sen kuvaukset eivät ole vielä alkaneet. Ohjaaja James Gunn kuvaa parhaillaan Peacemaker-sarjaa HBO-suoratoistopalveluun.

Sen sijaan todennäköisin elokuva, jossa Gillan saa pitää taas kaljuperuukkiaan, on tuleva -elokuva, jonka kuvaukset ovat parhaillaan käynnissä. Kyseisen elokuvan odotetaan saapuvan teattereihin vuonna 2022.

Marvelin odotetut Avengers: Doomsday ja Secret Wars saavat lykkäystä Kommentit pois päältä artikkelissa Marvelin odotetut Avengers: Doomsday ja Secret Wars saavat lykkäystä

-fanit saavat varautua odottamaan hieman pidempään: on ilmoittanut siirtävänsä kahden odotetun -elokuvan ensi-iltoja. siirtyy yli puoli vuotta eteenpäin toukokuulta 2026 joulukuun 18. päivälle, ja siirtyy puolestaan toukokuulta 2027 joulukuun 17. päivälle.

Muutos tekee molemmista talven ensi-illoista, rikkoen Marvelin perinteisen kesäjulkaisujen kaavan. Samalla Disney poisti kalenteristaan useita aiemmin ilmoittamattomia Marvel-projekteja, mikä viittaa suurempaan strategiseen aikataulumuutokseen yhtiön sisällä.

Spider-Man ennen Avengersia

Mielenkiintoisena yksityiskohtana Sonyn ja Marvelin yhteistuotanto ehtii nyt valkokankaille ennen Doomsdayta. Elokuvan kuvaukset alkavat kesällä ja sen ensi-ilta on 31. heinäkuuta 2026.

Tällä hetkellä Avengers: Doomsday kuvataan Isossa-Britanniassa, ja sen ohjauksesta vastaavat jälleen Russon veljekset. Huhut viittaavat muun muassa yllättävään paluuseen tuttuihin -paikkoihin sekä mahdolliseen yhteenottoon kahden fanien suosikkisankarin välillä.

Marvelin seuraavat suurelokuvat rakentavat tietä monien mielestä MCU:n seuraavalle huipennukselle – mutta nyt hieman myöhemmin kuin odotettiin.

Ryan Reynolds suunnittelee Deadpoolin ja X-Menin yhdistävää elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Ryan Reynolds suunnittelee Deadpoolin ja X-Menin yhdistävää elokuvaa

Ryan Reynolds on jälleen virittelemässä uutta -projektia, mutta tällä kertaa hieman erilaisessa muodossa. The Hollywood Reporterin mukaan Reynolds on varhaisessa vaiheessa kehittämässä elokuvaa, jossa Deadpool yhdistäisi voimansa kolmen tai neljän -hahmon kanssa – mutta tällä kertaa ilman että hän itse olisi keskiössä.

Tuleva projekti ei liity käynnissä olevaan Michael Lesslien kirjoittamaan X-Men-elokuvaan, vaan kulkee enemmän Deadpool & Wolverinen jalanjäljissä: omalaatuinen, yllätyksellinen ja suurella sydämellä tehty. Lähteiden mukaan Reynolds haluaa antaa muille hahmoille tilaa loistaa, ja käyttää heitä ennennäkemättömillä tavoilla.

Tällä hetkellä ei ole tiedossa, mitä X-Men-hahmoja elokuvassa nähtäisiin, mutta Deadpoolin historia mutanttien kanssa on rikas. Aiemmissa elokuvissa mukana ovat olleet mm. Wolverine, Colossus, Sabretooth, Pyro ja jopa Channing Tatumin Gambit.

Reynolds tunnetaan siitä, että hän kehittelee ideoitaan pitkään ennen virallista pitchausta Marvelille, kuten kävi myös huippusuositun -elokuvan kanssa, joka alun perin oli matalan budjetin road trip -idea. Nyt kun se on rikkonut ennätyksiä ja kerännyt yli 1,33 miljardia dollaria maailmanlaajuisesti, uudet suunnitelmat saavat varmasti Marvelin huomion.