Kattilat tulille – ravintolasimulaatio Chef Life ilmestyy tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Kattilat tulille – ravintolasimulaatio Chef Life ilmestyy tänään

Chef Life

Finlandin jakelemassa ja NACONIn julkaisemassa – A Restaurant Simulator -pelissä jahdataan arvostettuja Michelin-tähtiä. Voit katsoa julkaisutrailerin alta.

Ruoanlaitto on parhaimmillaan mukavaa, mutta aikaa vievää puuhaa. Mikä pahinta, hyvät raaka-aineet ovat hintavia, eikä aivan jokaisen keittiöstä löydy tarvittavia tiloja ja laitteita ravintolatasoisten annosten valmistamiseen. Apuun tulee hauska ja monipuolinen Chef Life – A Restaurant Simulator -peli, jonka virtuaalisissa keittiöissä ja ravintoloissa voi pelaaja kokea olevansa maailmanluokan Michelin-kokki ja huipputason ravintoloitsija.

Ravintolaa hallitsevana omistajana pelaaja on vastuussa raaka-aineiden ja tukkureiden valitsemisesta, työntekijöiden hallinnoimisesta ja keittiön suunnittelusta. Myös ruokalistat ja ruoanlaitto ovat pelaajan käsissä, joten tekemistä riittää monella rintamalla. Tosielämän tapaan pelaajan ravintolaa arvioivat ulkopuoliset ja nimettömät tahot.

Pelaajalle asetetaan myös haasteita ottamaan mittaa italialaisen ja ranskalaisen kulinarismin saloista. Yhdistelemällä herkullisia raaka-aineita kausittaisiin tuotteisiin pelaaja voi luoda toinen toistaan parempia ja suussa sulavia annoksia asiakkaiden makunystyröitä miellyttämään.

Pelaajaa ei ole rajoitettu tekemään ravintolastaan tietyn mallin tyylistä, vaan omaa ruokapaikkaa voi somistaa ja koristella monin eri tavoin. Pöytien, aterimien ja muiden yksityiskohtien valinta vaikuttaa ravintolasta syntyvään kokonaiskuvaan ja paikasta huokuvaan persoonalliseen tunnelmaan.

Mikäli pelaajan ravintola tarjoaa hyvää ruokaa viihtyisässä ympäristössä ja täyttää muut tarvittavat vaatimukset, pelaajan ravintola palkitaan halutulla Michelin-suosituksella. Mikäli pelaajan ravitsemusliike saavuttaa tämän tason, hän saa käyttöönsä virallisen Michelin-asun sekä seinää koristavan plakaatin.

Chef Life – A Restaurant Simulator on nyt saatavilla , , Nintendo ja -konsoleille että :lle. Pelin Xbox One -versio on yhteensopiva myös ja S -konsolien kanssa.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja Series X|S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. Nintendo 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.