Kattilat tulille – ravintolasimulaatio Chef Life ilmestyy tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Kattilat tulille – ravintolasimulaatio Chef Life ilmestyy tänään

Chef Life

Finlandin jakelemassa ja NACONIn julkaisemassa – A Restaurant Simulator -pelissä jahdataan arvostettuja Michelin-tähtiä. Voit katsoa julkaisutrailerin alta.

Ruoanlaitto on parhaimmillaan mukavaa, mutta aikaa vievää puuhaa. Mikä pahinta, hyvät raaka-aineet ovat hintavia, eikä aivan jokaisen keittiöstä löydy tarvittavia tiloja ja laitteita ravintolatasoisten annosten valmistamiseen. Apuun tulee hauska ja monipuolinen Chef Life – A Restaurant Simulator -peli, jonka virtuaalisissa keittiöissä ja ravintoloissa voi pelaaja kokea olevansa maailmanluokan Michelin-kokki ja huipputason ravintoloitsija.

Ravintolaa hallitsevana omistajana pelaaja on vastuussa raaka-aineiden ja tukkureiden valitsemisesta, työntekijöiden hallinnoimisesta ja keittiön suunnittelusta. Myös ruokalistat ja ruoanlaitto ovat pelaajan käsissä, joten tekemistä riittää monella rintamalla. Tosielämän tapaan pelaajan ravintolaa arvioivat ulkopuoliset ja nimettömät tahot.

Pelaajalle asetetaan myös haasteita ottamaan mittaa italialaisen ja ranskalaisen kulinarismin saloista. Yhdistelemällä herkullisia raaka-aineita kausittaisiin tuotteisiin pelaaja voi luoda toinen toistaan parempia ja suussa sulavia annoksia asiakkaiden makunystyröitä miellyttämään.

Pelaajaa ei ole rajoitettu tekemään ravintolastaan tietyn mallin tyylistä, vaan omaa ruokapaikkaa voi somistaa ja koristella monin eri tavoin. Pöytien, aterimien ja muiden yksityiskohtien valinta vaikuttaa ravintolasta syntyvään kokonaiskuvaan ja paikasta huokuvaan persoonalliseen tunnelmaan.

Mikäli pelaajan ravintola tarjoaa hyvää ruokaa viihtyisässä ympäristössä ja täyttää muut tarvittavat vaatimukset, pelaajan ravintola palkitaan halutulla Michelin-suosituksella. Mikäli pelaajan ravitsemusliike saavuttaa tämän tason, hän saa käyttöönsä virallisen Michelin-asun sekä seinää koristavan plakaatin.

Chef Life – A Restaurant Simulator on nyt saatavilla , , Nintendo ja -konsoleille että :lle. Pelin Xbox One -versio on yhteensopiva myös ja S -konsolien kanssa.

Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla

Nintendo 2:n emulointi on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin vain muutamassa päivässä konsolin tietoturva-aukon paljastumisen jälkeen. Raporttien mukaan useat Nintendon suosituimmat pelit, kuten ja , ovat jo käynnistyneet tietokoneilla emulaation avulla.

:llä ja Macilla on kerrottu pyörivän myös pelejä , Pokémon Pokopia ja . Lisäksi kehittäjä julkaisi X-palvelussa videon, jossa Mario Kart World toimii iPhone 18 Prolla. Hänen mukaansa pelin fyysisen muistin käyttö jäi alle 6,5 gigatavuun, mikä herättää kiinnostavia kysymyksiä myös mobiililaitteiden suorituskyvystä.

Kehityksen taustalla on Switch 2:n järjestelmäohjelmistosta löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla konsolin laiteohjelmisto saatiin purettua. Tämä antaa emulaattorien kehittäjille paremmat mahdollisuudet selvittää, miten konsolin laitteisto ja ohjelmisto toimivat, ja jäljitellä niiden toimintaa tietokoneilla. Myös pelitiedostojen purkamisen kerrotaan onnistuneen.

Hyökkäyksessä hyödynnettiin muun muassa -pelin haavoittuvuutta sekä konsolin tiedostojärjestelmään liittyvää heikkoutta. Nintendo reagoi poistamalla SmileBASIC 4:n eShopista, mutta tämä ei välttämättä riitä pysäyttämään tutkimusta. Kehittäjät ovat jo nostaneet esiin mahdollisia vaihtoehtoisia tapoja hyödyntää haavoittuvuutta.

Vaikka pelien käynnistyminen on merkittävä askel, se ei vielä tarkoita, että Switch 2:n emulointi olisi valmis tai että pelit toimisivat ongelmitta kaikilla tietokoneilla. Emulaattorien kehitys voi kuitenkin edetä nopeasti, kun konsolin toimintaa ymmärretään entistä paremmin. Nintendon yksinoikeuspelit saattavat siis löytää tiensä PC:lle aiemmin kuin moni odotti, vaikka kehityksen jatko ja pelien käytännön toimivuus jäävät vielä nähtäviksi.

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Productions on tiettävästi irtisanonut 26 työntekijää. Päätöstä perustellaan pelialan haastavalla markkinatilanteella ja tulevan projektin henkilöstötarpeilla. Irtisanomiset tulevat yllätyksenä, sillä studion tuore peli on menestynyt kaupallisesti erinomaisesti.

Sucker Punchin johto kertoi henkilöstölle lähettämässään viestissä, ettei päätöstä tehty kevyin perustein. Studion mukaan se on pyrkinyt tukemaan irtisanottavia työntekijöitä muutoksen aikana. Henkilöstölle on luvattu lisätietoja studion tulevaisuudesta seuraavalla viikolla.

Ghost of Yōtei myi ensimmäisen julkaisukuukautensa aikana 3,3 miljoonaa kappaletta, mikä ylitti edeltäjänsä Ghost of Tsushiman vastaavan ajanjakson myynnin. Myös on kehunut pelin taloudellista menestystä ja kertonut sen vaikuttaneen merkittävästi yhtiön taloudellisiin tuloksiin. Lisäksi pelin kehityskustannusten kerrotaan jääneen monia muita suuria -pelejä pienemmiksi.

Irtisanomiset muistuttavat karulla tavalla siitä, ettei menestyspelikään takaa työpaikkojen säilymistä. Vastaavanlainen tapaus nähtiin Microsoftilla, kun -pelin kehittänyt suljettiin vuonna 2024, vaikka oli aiemmin kuvaillut peliä menestykseksi keskeisillä mittareilla. Studio sai myöhemmin uuden mahdollisuuden uuden omistajan alaisuudessa.

Sucker Punchin ei kerrota olevan sulkemassa oviaan, mutta irtisanomiset herättävät jälleen kysymyksiä pelialan työntekijöiden asemasta. Jos miljoonamyynnit, hyvät arviot ja emoyhtiön kehut eivät takaa kehittäjille turvaa, menestys tuntuu olevan pelialalla toisinaan paljon epävarmempi asia kuin voisi kuvitella.