Katufutis tekee paluun FIFA 20 uutena pelimuotona Kommentit pois päältä artikkelissa Katufutis tekee paluun FIFA 20 uutena pelimuotona

EA Sportsin syyskuussa julkaistava FIFA 20 saa uuden pelimuodon kun aiemmista FIFA Street -peleistä tuttu katujalkapallo tekee paluun uutena Volta-pelimuotona.

Volta-pelimuodossa voit luona oman pelihahmon ja muokata tätä erilaisten vaatteiden, hiustyylien, tatuointien ja emotejen avulla. Pelimuoto mahdollistaa myös mies ja nais sekajoukkueiden muodostamisen. Voltaa voi pelata joko kolmella, neljällä tai viidellä pelaajalla per puoli.

Kolmen ja neljän pelaajan pelimuodoista on myös versio jossa ei ole maalivahteja. Saatavilla on myös virallinen futsal-pelimuoto. Peliareenat vaihtelevat Voltassa häkkikentistä, sillan alusiin sekä pilvenpiirtäjien katoille.

Perinteinen The Journey-pelimuotoa FIFA 20:stä ei löydy, mutta Volta-pelimuodossa on oma tarinamoodi.

FIFA 20 ilmestyy syyskuun 24. päivä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Origin-palvelun kautta.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 5:lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Game Pass Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.