Kauan odotettua Starfieldiä pääsee pelaamaan tänään – jos siis olet onnellinen Premium-editionin omistaja Kommentit pois päältä artikkelissa Kauan odotettua Starfieldiä pääsee pelaamaan tänään – jos siis olet onnellinen Premium-editionin omistaja

Starfield

Bethesda Game Studiosin kauan odotettu avaruus-RPG, Starfield, on viimein julkaistu. Peli on saatavilla Premium Editionina ja fyysisenä Constellation Editionina, johon kuuluu myös kello. Starfield on Bethesdan ensimmäinen uusi pelimaailma yli 25 vuoteen. Kaiken kansan saataville, ilmestyy Starfield pelattavaksi 6.9.

Peli on Xbox-konsolien yksinoikeuspeli, mikä johtuu Microsoftin Bethesda-kaupasta vuonna 2021.

Starfield oli alun perin tarkoitus julkaista viime vuonna 11. marraskuuta, tasan 11 vuotta Skyrimin julkaisun jälkeen, mutta julkaisu siirtyi tämän vuoden puolelle. Siirto johtui Microsoftin päätöksestä ja on nähtävästi auttanut pelin laadussa.

Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua Kommentit pois päältä artikkelissa Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua

Okami- ja Bayonetta-pelien luoja Hideki Kamiya on kommentoinut Hideo Kojiman legendaarista kadonnutta P.T.-demoa. P.T., joka julkaistiin PS4:lle vuonna 2014 osana suunniteltua Silent Hills -peliä, poistettiin myöhemmin PlayStation Storesta, jättäen pelin saataville vain käytettyjen konsolien kautta. Tämä teki demosta keräilijöiden aarteena, ja second hand -PS4:ien hinnat nousivat pilviin.

Kamiya vastasi X:ssä fanihaasteeseen, jossa toivottiin uutta P.T.-tyylistä peliä.

Jos P.T.:tä ei voi herättää henkiin, Kojiman tulisi tehdä uusi peli samanlaisella tyylillä. Jos Kojima ei tee sitä, ehkä minä kokeilen. Mutta vihaan kauhua, joten se ei olisi kauhua… ja minulla ei ole ideoita. -Kayami totesi.

Kojiman tuleva kokeellinen kauhupeli OD saattaa osittain täyttää P.T.:n jättämää aukkoa. OD:n kerrotaan testaavan pelin pelaajan pelkotasoa ja mitä tarkoittaa pelon yliannostus. Pelissä Kojima tekee yhteistyötä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, ja lisätietoja odotetaan Kojiman Tokyo Game Show -tapahtumassa syyskuun lopulla.

Kamiya on aiemmin kehunut P.T.:tä ja sen vaikutusta peleihin, ja hän on nimennyt The Exit 8 -pelin vesitettynä P.T.:nä, joka on noussut suosioon Steamissa ja saanut jopa elokuvamuunnelman. Vaikka Kamiya itse ei pelaisi kauhua, hän arvostaa Kojiman ja del Toron demoa sen ainutlaatuisuuden vuoksi ja näkee sen vaikuttaneen merkittävästi myöhempiin pelikehittäjiin.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.