Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille

Kauhun ystäville kuuluu hyviä uutisia ja ehkä myös pieni varoitus sydämelle. Amerikkalaisen peliluokituslautakunnan ESRB:n tuore merkintä paljastaa, että Silent Hill 2 Remake on viimein tulossa myös Xbox Series X/S -konsoleille. Konami ei ole vielä virallisesti vahvistanut asiaa, mutta kun peli jo näkyy ESRB:n sivuilla, voidaan käytännössä puhua vain siitä, milloin eikä jos.

Peli oli alun perin vuoden ajan Sonyn yksinoikeus PlayStation 5:lle, joten Xbox-fanit ovat saaneet odottaa kärsivällisesti tai kauhuelokuvien tapaan purra kyntensä loppuun. ESRB on luokitellut pelin “Mature 17+” -kategoriassa, mikä ei liene yllätys, sillä luvassa on verta, väkivaltaa, rumaa kieltä ja, no, kaikkea muuta mitä kunnon psykologiselta painajaiselta sopii odottaa.

Silent Hill 2 Remake on kehuttu modernisointi vuoden 2001 klassikosta, ja sen on tehnyt puolalainen Bloober Team. Arvostelijat ovat ylistäneet studion työtä ja peli on saanut jopa täydet viisi tähteä, sekä myynyt noin 2,5 miljoonaa kappaletta, mikä nostaa koko sarjan myynnit jo kymmeneen miljoonaan.

Lisäsisältöä ei kuitenkaan kannata odottaa. Ääninäyttelijä, joka esittää pelin hahmoa Mariaa, on vihjannut, ettei häntä ole pyydetty takaisin nauhoituksiin, joten fanien toive lisäluvusta Born From a Wish saattaa jäädä tällä erää haaveeksi.

Mutta tärkeintä on, että sumuinen Silent Hill odottaa pian myös Xbox-pelaajia. Ja kun se ovi kerran aukeaa, kukaan ei tiedä, mitä sen takaa löytyy.

Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana

Kiinalainen toiminta-RPG Where Winds Meet on saanut maailmanlaajuisessa julkaisussaan lentävän lähdön. Everstone Studion ja NetEase Gamesin mukaan peliin sukelsi jo ensimmäisten 24 tunnin aikana peräti kaksi miljoonaa pelaajaa. Vaikuttava suoritus mille tahansa uudelle Wuxia-fantasiaan perustuvalle pelille.

Steamissa Where Winds Meet ylsi lähes 194 000 samanaikaisen pelaajan huippulukemaan. Vaikka se jää kauas esimerkiksi Arc Raidersin (481 966) tai Battlefield 6:n (747 440) ennätyksistä, tulos on erittäin vahva oman genrensä pelille. Vertailussa muihin kiinalaisiin suurjulkaisuihin se jää toki Black Myth: Wukongin massiivisen 2,4 miljoonan pelaajan huipun varjoon, mutta ohittaa jo selvästi Wuchang: Fallen Feathersin aikaisemman 131 518 pelaajan ennätyksen.

Peli on saatavilla Steam-version lisäksi myös PS5:lle ja mobiililaitteille ja erityisesti PS5:llä se on noussut myydyimpien pelien joukkoon Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Etelä-Koreassa. Free-to-play-malli ja MMO-tyylinen verkkomonipeli pitävät huolen siitä, että alkuhuuma tuskin jää lyhytaikaiseksi.

On hienoa nähdä, miten positiivisesti pelaajat ympäri maailman ovat ottaneet Where Winds Meetin vastaan. – Pelin päätuottaja Beralt Lyu kertoo.

Hänen mukaansa studio aikoo jatkaa aktiivista kehitystä pelaajapalautteen pohjalta ja julkaista säännöllisesti uusia tarina-, pelimuoto- ja tutkimuspäivityksiä.

Peli on ollut kotimarkkinoillaan Kiinassa saatavilla jo viime joulukuusta, mutta vasta nyt se on rantautunut maailmanlaajuisesti ja sitä odottikin jo kymmenen miljoonaa ennakkorekisteröitynyttä pelaajaa. Jos julkaisuvauhti on merkki tulevasta, Where Winds Meet on matkalla kohti isompaa Wuxia-ilmiötä kuin moni uskalsi ennustaa.

Just Cause -kehittäjä pistelee merkittävän studionsa nurin Kommentit pois päältä artikkelissa Just Cause -kehittäjä pistelee merkittävän studionsa nurin

Just Cause -sarjasta tunnettu Avalanche Studios on sulkenut Liverpoolin toimistonsa ja irtisanonut 31 työntekijää. Päätös seuraa Microsoftin lopullista ratkaisua perua studion työn alla ollut Contraband, 1970-luvun fiktiiviseen Bayanin maahan sijoittunut co-op-salakuljetuspeli, joka julkistettiin näyttävästi Xboxin E3-lavalla jo vuonna 2021. Vielä kesällä projektia väitettiin vain tauolla, mutta kulisseissa tauko näyttää muuttuneen pysäytykseksi.

Avalanche kertoi asiasta virallisessa tiedotteessaan, jossa se kiitti lähteviä työntekijöitä näiden panoksesta ja lupasi tukea heitä siirtymävaiheen aikana. Yhtiön muu organisaatio jatkaa toimintaansa, mutta Liverpoolin sulkeminen on yhtiölle iso menetys etenkin, kun kyseessä oli studio, joka kantoi pitkään Microsoftille suunnatun AAA-projektin vastuuta.

Contraband ei kuitenkaan ollut Microsoftin ainoa kohtalokas hanke tänä vuonna. Yhtiö pyyhki pöydältä myös Raren Everwildin, Perfect Dark -rebootin sekä ZeniMax Online Studiosin uuden MMO-projektin. Syyksi on useissa raporteissa nostettu yhtiön kunnianhimoiset tulostavoitteet, jotka ovat johtaneet useisiin irtisanomisaaltoihin, yhteensä jopa noin 9 000 työntekijää on saanut lähteä eri yksiköistä.

Vaikka Avalanche pyrkii katsomaan eteenpäin, on selvää, että studion sisällä eletty syksy on ollut kaikkea muuta kuin rauhallinen. Contraband ehti herättää paljon uteliaisuutta, mutta näyttää nyt liittyvän niiden monien kunnianhimoisten projektien joukkoon, jotka eivät koskaan näe päivänvaloa.