Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu ei tunne yksinoikeuksia – Silent Hill 2 Remake hiipii vihdoin Xboxille

Kauhun ystäville kuuluu hyviä uutisia ja ehkä myös pieni varoitus sydämelle. Amerikkalaisen peliluokituslautakunnan ESRB:n tuore merkintä paljastaa, että on viimein tulossa myös -konsoleille. ei ole vielä virallisesti vahvistanut asiaa, mutta kun peli jo näkyy ESRB:n sivuilla, voidaan käytännössä puhua vain siitä, milloin eikä jos.

Peli oli alun perin vuoden ajan Sonyn yksinoikeus :lle, joten -fanit ovat saaneet odottaa kärsivällisesti tai kauhuelokuvien tapaan purra kyntensä loppuun. ESRB on luokitellut pelin “Mature 17+” -kategoriassa, mikä ei liene yllätys, sillä luvassa on verta, väkivaltaa, rumaa kieltä ja, no, kaikkea muuta mitä kunnon psykologiselta painajaiselta sopii odottaa.

2 Remake on kehuttu modernisointi vuoden 2001 klassikosta, ja sen on tehnyt puolalainen . Arvostelijat ovat ylistäneet studion työtä ja peli on saanut jopa täydet viisi tähteä, sekä myynyt noin 2,5 miljoonaa kappaletta, mikä nostaa koko sarjan myynnit jo kymmeneen miljoonaan.

Lisäsisältöä ei kuitenkaan kannata odottaa. Ääninäyttelijä, joka esittää pelin hahmoa Mariaa, on vihjannut, ettei häntä ole pyydetty takaisin nauhoituksiin, joten fanien toive lisäluvusta Born From a Wish saattaa jäädä tällä erää haaveeksi.

Mutta tärkeintä on, että sumuinen Silent Hill odottaa pian myös Xbox-pelaajia. Ja kun se ovi kerran aukeaa, kukaan ei tiedä, mitä sen takaa löytyy.

Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6 Kommentit pois päältä artikkelissa Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6

Spike Chunsoftin julkaisema Danganronpa 2×2 siirtyy loppuvuodesta 2026 vuoden 2027 puolelle. Viivästys herätti heti huomiota, sillä fanit ehtivät vitsailla pelin väistävän tarkoituksella syksyllä ilmestyvää :ta. Yllättäen vitsi osui ainakin osittain oikeaan.

Sarjan luoja Kazutaka Kodaka ja tuottaja Shohei Sakakibara kertoivat Crunchyrollille, että lisäkehitysaikaa tarvittiin, mutta myös vaikutti päätökseen. Sakakibara vihjasi ensin salaperäisesti tietyn AAAA-pelin julkaisuun, minkä jälkeen Kodaka vahvisti kyseessä olevan Rockstarin odotetun toimintapelin. Hänen mukaansa pelin kehittäminen ja GTA 6:n pelaaminen samaan aikaan ei yksinkertaisesti onnistuisi, joten julkaisun siirtäminen oli hänen sanoin väistämätöntä.

Kommentti on kerännyt runsaasti huvittuneita reaktioita, ja moni fani onkin todennut olevansa tyytyväinen viivästykseen. Näin GTA 6:n ehtii pelata rauhassa ennen Danganronpa 2×2:n saapumista. Vaikka kehittäjien heitto oli selvästi pilke silmäkulmassa, taustalla on todennäköisesti myös perinteisempiä syitä, kuten lisäviimeistely ja poikkeuksellisen kilpailtu pelisyksy.

Danganronpa 2×2 julkaistaan vuoden 2027 aikana :lle, PlayStationille, Xboxille sekä Nintendo Switchille ja :lle.

Clair Obscur: Expedition 33:n tekijät pettyivät Sonyn päätökseen luopua pelilevyistä: ”Fyysisissä peleissä on jotain erityistä” Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33:n tekijät pettyivät Sonyn päätökseen luopua pelilevyistä: ”Fyysisissä peleissä on jotain erityistä”

PlayStationin päätös lopettaa fyysisten pelilevyjen valmistus vuoteen 2028 mennessä on herättänyt runsaasti keskustelua pelialalla. Nyt myös vuoden suurimpiin menestyksiin lukeutuvan :n kehittäjät ovat liittyneet kriitikoiden joukkoon.

Sandfall Interactiven luova johtaja Guillaume Broche kertoo japanilaiselle Automatonille pitävänsä Sonyn ratkaisua surullisena.

”Pidän sitä todella surullisena, koska rakastan videopelikauppoja. Vaikka pelaankin nykyään pääasiassa :llä, moni tiimistämme pelaa PlayStationilla ja kerää fyysisiä peliversioita. Mielestäni ne ovat osa pelien viehätystä – jotain konkreettista.”

Broche myöntää ymmärtävänsä päätöksen liiketoiminnalliset perusteet, mutta uskoo sen olevan menetys pelikulttuurille.

Fyysinen julkaisu ei ollut itsestäänselvyys

Studion toinen perustaja ja teknologiajohtaja Tom Guillermin kertoo, että myös Clair Obscur: Expedition 33:n fyysisen version julkaiseminen vaati ylimääräistä työtä ja päätöksiä.

Fyysiset julkaisut ovat kehittäjille kalliimpia ja monimutkaisempia toteuttaa. Levyjen valmistus lisää aikataulupaineita, ja jokaisesta myydystä kappaleesta jää yleensä pienempi tuotto kuin digitaalisesta versiosta.

Silti studio piti fyysistä julkaisua tärkeänä.

”Fyysinen julkaisu oli meille jotain erityistä. Halusimme tarjota mahdollisuuden niille pelaajille, jotka arvostavat pelin omistamista konkreettisessa muodossa. Arvostamme sitä myös itse pelaajina.”

Pelin ostaminen omasta kaupasta oli tunteikas hetki

Fyysisen version merkitys näkyi myös julkaisun jälkeen.

Brochen mukaan kehitystiimi kävi ostamassa oman pelinsä kaupasta heti julkaisun jälkeen – eleenä, joka teki vuosien työn konkreettiseksi.

Erityisen mieleenpainuva hetki oli myös kuva japanilaisesta Akihabaran pelikaupasta, jossa Clair Obscur: Expedition 33 oli myynnissä muiden pelien joukossa.

”Tunsin itseni taas lapseksi. Ajattelin vain, että nyt tämä on oikeasti totta. Siinä vaiheessa peli tuntui ensimmäistä kertaa aidosti julkaistulta.”

Fyysiset pelit jakavat mielipiteitä

ilmoitti hiljattain lopettavansa -pelien levyvalmistuksen vuoteen 2028 mennessä. Päätös on saanut osakseen kritiikkiä niin pelaajilta kuin pelinkehittäjiltäkin.

Fyysisten pelien puolustajat muistuttavat, että levy tarjoaa pysyvän omistajuuden, keräilyarvoa ja mahdollisuuden säilyttää pelejä myös tilanteissa, joissa digitaaliset kauppapaikat tai palvelimet eivät enää ole käytettävissä.

Toisaalta digitaalinen jakelu on kustantajille edullisempaa, nopeampaa ja helpommin hallittavaa, minkä vuoksi ala on siirtynyt yhä vahvemmin digitaalisiin julkaisuihin viime vuosina.