Kauhupelejä tarjolla pikkurahalla Humble Bundlesta Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhupelejä tarjolla pikkurahalla Humble Bundlesta

Friday The 13th: The Game

Edullisista pelipaketeistaan tunnettu Humble Bundle tarjoilee tällä kertaa kokoelman, joka sisältää kauhupelejä kuten Friday the 13th: The Game, Dead Estate sekä Golden Light.

Maksamalla vain 1 euron saat:

  • Friday the 13th: The Game

Jos maksat 6,08 euroa saat pelin lisäksi myös nämä pelit:

  • White Day: A Labyrinth Named School
  • White Day VR: The Courage Test
  • The Painscreek Killings
  • Daymare: 1998

Jos maksat 9,76 euroa saat kaikkien edeltä mainittujen lisäksi myös nämä pelit:

  • Dead Estate
  • Golden Light

Paketti on ostettavissa aina tammikuun 21. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja PC:lle. White Day VR -peli tarvitsee toimiakseen HTC Vive VR-lasit.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass saa helmikuussa jälleen liudan uusia pelejä konsoleille, PC:lle, käsikonsoleille ja pilveen. Tarjonta on tällä kertaa erityisen vahva eurooppalaisittain, nimittäin mukana on kehittäjiä Ruotsista, Tanskasta, Puolasta ja Tšekistä, eikä nimilista jätä kylmäksi.

Helmikuun 17. päivä palveluun saapuvat muun muassa Avatar: Frontiers of Pandora (Massive Entertainment, Ruotsi) sekä odotettu roolipeli Avowed. Pari päivää myöhemmin, 19. helmikuuta, mukaan liittyvät tanskalaista osaamista edustava Death Howl sekä yksi modernin roolipelihistorian kulmakivistä, The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition Puolan CD Projekt Rediltä.

Helmikuun loppupuolella listaa vahvistavat muun muassa korttikauppias-simulaattori TCG Card Shop Simulator (Game Preview) sekä täysjulkaisunsa saava Towerborne. Maaliskuun alussa roolipelien ystäviä hemmotellaan toden teolla, kun klassinen Final Fantasy III sekä keskiaikaiseen Eurooppaan sijoittuva Kingdom Come: Deliverance II saapuvat palveluun.

Ja jos joku ehti jo kysyä: kyllä, myös Diablo II: Resurrected on nyt pelattavissa Game Pass Ultimatella, Premiumilla ja PC Game Passilla. Helmikuun kattaus osoittaa jälleen, että Game Pass pyrkii tarjoamaan jokaiselle jotakin oli maku sitten massiivisissa fantasiaseikkailuissa, urheilussa tai pienemmissä indie-helmissa.