Kauhupeli Deadcam tuo 90-luvun VHS-estetiikan takaisin Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhupeli Deadcam tuo 90-luvun VHS-estetiikan takaisin

Indiekehittäjä Joure Visser, joka tunnetaan viime vuoden Don’t Scream -pelistä, on julkistanut uuden Deadcam-nimisen selviytymiskauhupelin, joka vie pelaajat suoraan 1990-luvun VHS-aikakauden syövereihin. Peli julkaistaan PC:lle Steam Early Accessissa 10. heinäkuuta 2025.

Mitä Deadcam on?

Deadcam on ”analoginen selviytymiskauhu”, joka käyttää found-footage-tyylistä lähestymistapaa. Peli rakentuu useista erillisistä ”tiedostoista”, joissa jokaisessa on oma tarinansa, miljöönsä ja pelimekaniikkansa. Ensimmäinen tarina sijoittuu hylättyyn japanilaistyyliseen kouluun ja ammentaa vaikutteita J-horrorista.

Aseet ja loppuratkaisut

Ensimmäisessä tiedostossa pelaajalla on käytössään kolme asetta: katana, haulikko ja pistooli. Kunkin tiedoston läpäisy vie noin tunnin, mutta peli kannustaa uudelleenpelaamiseen – kolmesta mahdollisesta lopusta vain yksi paljastaa koko tarinan ja antaa 100 %:n toistoprosentin.

Tekniikka ja tunnelma

Rakennettu Unreal Engine 5:llä, Deadcam hyödyntää retroa käyttöliittymää, joka seuraa paranormaalia aktiivisuutta pelialueella – kuten vihollisten määrää, kokoa ja nopeutta. Estetiikka on suoraan 90-luvun kotivideoista, ja se tuo omanlaistaan syvyyttä kauhukokemukseen.

Early Access ja tulevaisuus

Pelin varhainen julkaisu sisältää ensimmäisen tiedoston, ja neljä muuta tarinaa lisätään myöhemmin Early Access -vaiheen aikana. Tarinat rakentuvat itsenäisiksi kokemuksiksi, mutta ne kietoutuvat yhteen teemoiltaan ja tunnelmaltaan.

Jos rakastat analogista kauhua, vinkeitä kuvakulmia ja VHS-nostalgiaa, Deadcam kannattaa lisätä Steam-toivelistalle nyt.

Military Logistics Simulator vie pelaajat kenttälogistiikan ytimeen Kommentit pois päältä artikkelissa Military Logistics Simulator vie pelaajat kenttälogistiikan ytimeen

Nykyajan sotilasoperaatioiden selkäranka on nyt pelattavissa kotisohvalla. Military Logistics Simulator julkaistiin 12. joulukuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja se tarjoaa pelaajille ainutlaatuisen näkökulman sotilaslogistiikkaan, siitä mitä oikeasti tapahtuu taistelukentän kulissien takana.

Peli haastaa ohjaamaan saattueita, kuljettamaan tärkeitä tarvikkeita ja puolustamaan reittejä niin yksin kuin enintään neljän kaverin kanssa co-op-tilassa. Pelaajien käytössä on FOSCON-konsoli, jonka avulla voi antaa selkeitä käskyjä, mukautua yllättäviin tilanteisiin ja johtaa saattueen etenemistä. Mukana on myös monipuolisia puolustuskeinoja, kuten ajoneuvokohtaiset aseet, point-defense-järjestelmät drone-uhkia vastaan sekä K9-seuralainen, joka auttaa havainnoinnissa.

Lisäksi pelissä voi laajentaa etulinjan tukikohtaa (FOB), suorittaa erilaisia huoltomissioita ja osallistua operaatioihin niin maanteillä kuin lentotukialuksilla. Taktinen pelattavuus yhdistyy realismin kanssa, jossa jokainen päätös vaikuttaa saattueen etenemiseen ja operaatioiden onnistumiseen.

Military Logistics Simulator tarjoaa tuoreen ja strategisen näkökulman sotapelaamiseen. Kyse ei ole vain taisteluista, vaan siitä, miten oikea logistiikka pitää koko koneiston liikkeessä. Peli on saatavilla nyt Steamistä, PlayStation Storesta ja Xbox Storesta. Nouse riviin, suojaa reitti ja pidä tehtävä elossa.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.