Kauhuselviytymispeli Amnesia: Rebirth sai arkajaloille soveltuvan pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhuselviytymispeli Amnesia: Rebirth sai arkajaloille soveltuvan pelitilan

Amnesia: Rebirth

Frictional Games on julkaissut Amnesia: Rebirth -kauhuselviytymispeli on saanut uuden vapaamman Adventure Mode -pelitilan. Pelitilassa voi nauttia pelin tarinasta ja pulmanratkonnasta ilman pelkoa ja ahdistusta.

Normaalisti pelissä nähdään pimeydessä lymyäviä hirviöitä ja peli on pullollaan säikkykohtauksia. Kehittäjän mukaan pelitila muuntaa pelin Indiana Jones -tyyppiseksi kokemukseksi.

Amnesia: Rebirth -peli sijoittuu Algerian aavikkoon, jossa päähahmo Tasi Trianonilla on tarkoituksena tutkia ihmisen kestävyyden rajoja. Trianon matkaa läpi tuhon ja epätoivon, jonka lisäksi hän kohtaa henkilökohtaisia kauhuja ja kipuja. Trianonin perässä kulkee olento, joka elää päähenkilön kauhulla. Siten pelaaja on kuljettava pimeydessä ilman, että pelko kasvaa liian suureksi. Aika kulkee pelaajaa vastaan ja epäonnistuessaan pelaaja menettää kaiken.

Adventure Mode on parhaillaan saatavilla PC:lle. PlayStation 4 saa päivityksen myöhemmin.

Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion

Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. on nyt julkaistu :lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii , ja alkuperäisen pelin takana oli .

Alkuperäinen nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.

ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.

Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.

Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa

on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, :lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin Come: Deliverance II, brittiläisen Codemastersin EA Sports 25, ruotsalaisen Wishfullyn Planet of Lana II: Children of the Leaf sekä puolalaisen CD Projekt REDin .

Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa Final Fantasy III (3.3.), Kingdom Come: Deliverance II (3.3.), to a T (4.3.), EA Sports F1 25 (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, |S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.

Viikolla 9. maaliskuuta nähdään Construction Simulator (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä Hollow Knight: Silksong (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy DreamWorks Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).

Lisäksi II: Resurrected on nyt saatavilla -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.

tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.