Kauhuteemainen kausi saapui Rainbow Six Siege -peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhuteemainen kausi saapui Rainbow Six Siege -peliin

Rainbow Six Siege

Tänään alkanut Rainbow Six Siege -verkkopelin väristyksiä aiheuttava pelimuoto tarjoaa jännitystä ja toimintaa kauhuteemallaan. Legendaarisen tohtorin linnaan sijoittuva Doktor’s Curse -pelitila tuo metsästäjien ja hirviöiden välisen piiloleikin osaksi huippusuosittua moninpeliä.

Piilosilla leikkimistä ei suinkaan suoriteta vailla aseita ja varusteita, vaan mukana ovat tarpeelliset jäljityslaitteet ja moukarit. Nämä tulevatkin tarpeeseen, kun pimeydessä väijyvät hirviöhahmot odottavat hetkeään yllättääkseen vastakumppaninsa. Pelin linna voi olla ympäristönä tuttu, mutta sitä asuttavat nyt uudet hirvitykset ja uudenlaiset kauhut. Lisäksi myös metsästäjät ovat saaneet täydennystä joukkoihinsa.

Pelimuoto on saatavilla 13. lokakuuta ja 2. marraskuuta välisenä aikana kaikille Rainbow Six Siege -pelaajille.

Lisätietoja pelimuodosta voi lukea täältä.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Peli on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Stellar Blade sai kolme uutta epilogia tuoreessa päivityksessä Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade sai kolme uutta epilogia tuoreessa päivityksessä

Yli vuoden julkaisunsa jälkeen Stellar Blade jatkaa kasvamistaan uuden sisällön myötä. Kehittäjä Shift Up julkaisi 30. syyskuuta päivityksen 1.4.1, joka tuo peliin kolme täysin uutta epilogia sekä nipun teknisiä parannuksia, erityisesti PC-puolella.

Uudet epilogit syventyvät päähenkilö Even ja Xionin asukkaiden elämään tietyn pelin lopetuksen jälkeen. Tämä tarjoaa faneille mahdollisuuden nähdä, mitä sankareille tapahtuu tarinan varsinaisen päätöksen jälkeen, harvinaista herkkua toimintaroolipelien ystäville.

PC-versio saa samalla parannuksia, esimerkiksi Photo Modella otetut kuvat tallentuvat nyt erilliseen Screenshots-kansioon, ja aiemmin etenemistä estänyt bugi “Strange Signal” -tehtävässä on vihdoin korjattu. Mukana on myös muita pienempiä bugikorjauksia ja optimointeja.

Shift Up ei ole myöskään jäänyt paikoilleen tulevaisuuden suhteen. Studiolla on työn alla Stellar Blade -jatko-osa, ja lisäksi se on vihjaillut yhteistyöstä Silent Hillin kanssa. Kaiken tämän rinnalla peliin julkaistaan yhä säännöllisesti uusia asuja ja muuta lisäsisältöä.

Näyttää siltä, että Stellar Bladesta on kasvanut Shift Upin pitkäikäinen lippulaiva ja faneille riittää syitä palata Even seikkailuihin yhä uudelleen.

Call of Duty: Black Ops 7 paljastaa uuden Zombies-kartan – Ashes of the Damned Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 paljastaa uuden Zombies-kartan – Ashes of the Damned

Treyarch on julkaissut virallisen Ashes of the Damned -Zombies-kartan esittelyvideon tulevaan Call of Duty: Black Ops 7 -peliin. Trailerissa fanit pääsevät kurkistamaan pelin tuoreeseen round-pohjaiseen Zombies-kokemukseen, joka toimii myös pelin julkaisukarttana.

Uusi kartta kuljettaa pelaajat selviytymään epäkuolleiden hyökkäyksistä monissa erilaisissa ympäristöissä. Näihin kuuluvat muun muassa Janus Towers Plaza, Exit 115, mystinen The Fog sekä useita muita paikkoja, jotka tarjoavat vaihtelua ja tiukkoja taisteluareenoita.

Ashes of the Damned julkaistaan samana päivänä kuin itse peli, eli 14. marraskuuta 2025, ja se on mukana heti alusta alkaen. Call of Duty: Black Ops 7 saapuu laajalle alustakirjolle PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Xbox Game Pass sekä PC.

Pitkän linjan Zombies-faneille tämä on lupaus paluusta perinteiseen, kierroskierrokselta etenevään kaaokseen, mutta täysin uusilla maisemilla. Treyarch näyttää virittelevän jälleen yhden suuren Zombies-seikkailun, joka avaa Black Ops 7:n räväkästi käyntiin.