Kauneus ja kauheus esillä uudella Ghost Recon Breakpoint julkaisuvideolla Kommentit pois päältä artikkelissa Kauneus ja kauheus esillä uudella Ghost Recon Breakpoint julkaisuvideolla

Ghost Recon Breakpoint -pelin heikko myynti on syynä pelien viivästymiseen.

Kun vastassa on ylivoimainen vihollinen ja keinot ovat vähissä, on turvauduttava rohkeuteen, parhaisiin mahdollisiin taistelutaktiikoihin ja ylitettävä oma suorituskykynsä. Pelaajan ohjastama Yhdysvaltojen erikoissotilas tovereineen on jäänyt vihollislinjojen taakse luonnonkauniilla Auroan saarella. Vastassa on vihollinen, joka tietää heidän taistelutaktiikkansa, taitonsa, aseensa – lähes kaiken.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint -toimintapelin hurjaa lähitulevaisuuden sodankäyntiä ja selviytymistaistelua esittelevä video vie pelaajan keskelle kauneuden ja kaaoksen risteyskohtaa lähes mahdottomalta tuntuvan konfliktin edessä.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint -pelissä pelaajan Ghost-sotilaat kohtaavat vertaisensa vastustajan, sillä vastassa ovat Yhdysvaltain armeijasta loikanneet erikoissotilaat. Saman koulutuksen ja kokemuksen läpi käyneet Wolves-joukot ovat vallanneet Auroan saariston, joka on myös armeijan käyttämän Skell Technology -aseyrityksen keskuspaikka. Sen ansiosta Wolves-joukot on varustettu Skellin huipputason sotilaslennokeilla ja muilla huipputason kalustolla.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint -toimintapeli julkaistaan Playstation 4 ja Xbox One -pelikonsoleille sekä PC:lle että Google Stadia -pelipalvelulle 4. lokakuuta 2019. Lisäksi peli tulee saataville myös Ubisoftin uuteen Uplay+ -tilauspalveluun. Pelin Gold-, Ultimate- tai keräilijänversion omistajat pääsevät nauttimaan pelistä kolme päivää etuajassa.

Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä

Yksi kauhun legendoista, Darkwood, saa vihdoin jatkoa kahdeksan vuoden odotuksen jälkeen. Seuraajan kehityksestä vastaa Pathologic-sarjan luoja Ice-Pick Lodge, yhteistyössä Manor Lords -pelin julkaisijan Hooded Horsen kanssa. Alkuperäisen tiimin Acid Wizard toimii neuvonantajana, jotta pelin synkkä ja ahdistava tunnelma säilyy.

Darkwood 2 sijoittuu useita vuosia alkuperäisen tapahtumien jälkeen Aral-järven kuivuvalle alueelle, jossa suolatasangot ja aavikon kaltaiset maisemat luovat karun taustan selviytymistaistelulle. Peli säilyttää ylhäältä kuvattavan perspektiivin ja hardcore-survival-mekaniikat: pelaajan on etsittävä tukikohta, kerättävä resursseja ja valmisteltava illan hyökkäyksiä tarkasti. Päivänvalo on kallisarvoista, ja jokainen yö voi olla viimeinen, jos varautuminen epäonnistuu.

Pelin tarina on valintavetoinen ja muokkaa maailmaa sekä sen asukkaita, mutta sen voi ymmärtää myös ilman alkuperäisen pelin kokemusta. Hooded Horse lupaa, että jatko-osa kunnioittaa alkuperäisen hengen, mutta tuo myös uutta sisältöä niille, jotka kaipaavat synkkää selviytymiskokemusta.

Acid Wizardin Gustaw Stachaszewski kertoo, että alkuperäisen tiimin luovuus ja uniikki visio haluttiin säilyttää, vaikka pelin kehitys on nyt uudessa studiossa. Ice-Pick Lodgen kokemus Pathologic-sarjasta tuo odotetun lisämausteen kauhuun ja selviytymiseen.

Julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta peli tulee saataville PC:lle ja Game Pass -palveluun. Pelin tunnelma lupaa jälleen kerran hikoilua, sydämentykytystä ja armotonta selviytymistä, joten kauhun ystävät voivat alkaa valmistautua.

Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi

Italialainen indie-kehittäjä Fix-a-Bug sai odottamattoman mainosbuustin, kun heidän uusi satirinen RPG-pelinsä The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles käännettiin japaniksi hieman liian suoraan. Pelin nimi päätyi Japanin Steam-sivulle muotoon Kuso Dungeon, joka tarkoittaa suoraan suomennettuna Shitty Dungeon eli ”Paska luolasto” (vai paskainen?).

Virhe herätti nopeasti huomiota ja levisi viraalina sosiaalisessa mediassa. Pelaajat ja medioiden edustajat nauroivat hullunkuriselle nimelle, ja peli pääsi nopeasti monen toivelistoille. Kehittäjä Paolo Nicoletti kertoo, että kyseessä oli täysin vahingossa tapahtunut moka, mutta se tuotti pelille huomattavasti näkyvyyttä.

Se oli vahingossa tapahtunutta markkinointia parhaimmillaan. – Nicoletti kommentoi.

Itse peli on saanut Steamissä pääosin positiivista palautetta. Arvostelijat kiittävät erityisesti peliin sisältyvää itseironista huumoria, visuaalista ilmettä ja toimivaa pelimekaniikkaa. Nicoletti kertoo tiiminsä seuraavan pelaajapalautetta tarkasti ja työstävänsä parannuksia ja tasapainotuksia sen perusteella.

The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles on nyt saatavilla PC:lle Steamin kautta ja tarjoaa sekä hupia että haastetta dungeon crawler -tyylisen pelin ystäville. Se todistaa samalla, että joskus vahinko voi muuttua kultaiseksi markkinointikeinoksi.