Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.

Poliisi luki Skyrim-käyttäjänimen väärin – syytön mies vietti 18 kuukautta vankilassa Kommentit pois päältä artikkelissa Poliisi luki Skyrim-käyttäjänimen väärin – syytön mies vietti 18 kuukautta vankilassa

Skyrim Unreal 5

Yksi ylimääräinen alaviiva käyttäjänimessä riitti johtamaan vakavaan oikeusmurhaan Kanadassa.

Kanadalainen Brandon Klayme on julistettu virallisesti syyttömäksi sen jälkeen, kun hänen asianajajansa paljastivat poliisitutkinnassa tehdyn virheen. Klayme ehti viettää 18 kuukautta vankilassa lapsen houkutteluun ja lapsipornon hallussapitoon liittyvistä rikoksista, joita hän ei ollut tehnyt.

Tapauksen taustalla oli Yhdysvaltain Wisconsinin osavaltiossa vuonna 2020 aloitettu tutkinta. Viranomaiset selvittivät Kik-sovelluksessa toiminutta käyttäjää, joka oli lähettänyt seksuaalisia viestejä, kuvia ja videoita 12-vuotiaalle lapselle.

Epäillyn käyttäjänimi oli ”fus__ro_dah” – eli -pelistä tuttu kuuluisa lohikäärmehuuto Fus Ro Dah. Tutkinnan aikana tapahtui kuitenkin kohtalokas virhe.

Viranomaiset pyysivät tietoja käyttäjästä nimellä ”fus_ro_dah”, jossa oli vain yksi alaviiva kahden sijaan. Tämä johti tutkijat täysin väärän henkilön jäljille.

Klayme pidätettiin helmikuussa 2020, tuomittiin vuonna 2023 ja sai 18 kuukauden vankeusrangaistuksen sekä lisäksi 18 kuukauden valvotun koeajan.

Virhe paljastui vasta tänä vuonna, kun hänen asianajajansa valmistelivat valitusta ja yrittivät selvittää, miksi digitaalinen todistusaineisto ei vastannut Klaymen omaa kertomusta.

Oikeudelle toimittamassaan lausunnossa Klayme kuvaili yhtä kirjoitusvirhettä elämänsä käännekohdaksi.

”Valitukseni valmistelun loppuvaiheessa havaittiin hienovarainen virhe haastehakemuksessa. Sen seuraukset muuttivat elämäni.”

Tapauksesta on muodostunut poikkeuksellinen esimerkki siitä, kuinka näennäisen mitätön virhe digitaalisessa tutkinnassa voi johtaa erittäin vakaviin seurauksiin. Yksi ylimääräinen alaviiva käyttäjänimessä riitti siihen, että syytön mies menetti puolitoista vuotta elämästään vankilassa.

Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen

on julkaissut uuden päivityksen ’s Spider-Man 2:een. Päivitys 1.005.000 tuo mukanaan kaksi ilmaista asua sekä parannuksia erityisesti Pro -pelaajille.

Toinen uusista asuista on saanut inspiraationsa tällä viikolla elokuvateattereihin saapuneesta -elokuvasta. Toinen puolestaan pohjautuu -pelissä nähtävään Hämähäkkimiehen ulkoasuun, minkä vuoksi se erottuu sarjakuvamaisella, cel-shading-tyylisellä grafiikallaan.

Teknisten uudistusten puolella saa tuen parannetulle PSSR-ylösskaalaukselle, jonka tavoitteena on entistä tarkempi kuvanlaatu. Lisäksi päivitys lisää tuen PlayStation 5:n virransäästötilalle, jonka avulla konsoli voi vähentää energiankulutusta laskemalla pelin suorituskykyä tai tarkkuutta.

Marvel’s Spider-Man 2 julkaistiin lokakuussa 2023, ja -versio seurasi tammikuussa 2025. Peli myi ensimmäisten 11 päivän aikana yli viisi miljoonaa kappaletta, ja marraskuuhun 2025 mennessä kokonaismyynti oli kasvanut jo 16 miljoonaan kappaleeseen. Uusin päivitys antaa pelaajille jälleen yhden syyn hypätä takaisin New Yorkin pilvenpiirtäjien väliin heilumaan, mutta tällä kertaa uusissa tamineissa.