Käytetty elektroniikka on suosionsa huipulla – PlayStation 5 valittiin vuoden käytetyksi joululahjaksi toista vuotta peräkkäin Kommentit pois päältä artikkelissa Käytetty elektroniikka on suosionsa huipulla – PlayStation 5 valittiin vuoden käytetyksi joululahjaksi toista vuotta peräkkäin

Sony Playstation 5

on tehnyt historiaa voittamalla Vuoden -äänestyksen toista vuotta peräkkäin. Tämä on ensimmäinen kerta, kun sama tuote on voittanut tittelin kahdesti. Avoimessa äänestyksessä 5 keräsi 21 prosenttia äänistä, kun äänestäjiä oli yhteensä 1 087.

Suomalainen design menestyi äänestyksessä hyvin, sillä toiseksi sijoittui Kalevala-koru 16 prosentin ääniosuudella ja kolmanneksi Iittala-maljakko 15 prosentin ääniosuudella.

”Historiallinen tuplavoitto kertoo sekä tuotemerkin että konsolipelaamisen suursuosiosta. PlayStation 5:n kohdalla hyvin aktiivinen käytetyn kauppa alkoi liki heti konsolin julkistamisen jälkeen”, kertoo Torin johtaja Jenni Tuomisto.

Voiton taustalla saattaa vaikuttaa myös marraskuussa julkaistu -versio. Vaikka uutta versiota ei vielä löydy käytettyjen markkinoilta, se on lisännyt konsolin ajankohtaisuutta.

Voitto heijastaa laajempaa muutosta suomalaisten kulutuskäyttäytymisessä. Uuden kodinelektroniikan kauppa on ollut laskussa, kun taas käytetyn elektroniikan suosio on kasvanut. Tuomiston mukaan tähän vaikuttavat viihde-elektroniikan parantunut kestävyys, monikäyttöisyys sekä teknologisten erojen pieneneminen uusien ja vanhojen mallien välillä.

Vaikea taloustilanne on myös vaikuttanut kuluttajien käyttäytymiseen. Torin marraskuussa teettämän kyselyn mukaan 71 prosenttia suomalaisista on aiempaa kiinnostuneempia käytetyistä tavaroista.

Maaliskuussa lanseerasi uuden ToriDiili-palvelun, joka helpottaa käytetyn tavaran kauppaa. Palvelun kautta suomalaiset ovat tienanneet jo yli 23 miljoonaa euroa. Kaikkiaan 22 prosenttia suomalaisista aikuisista on myynyt tavaraa Torissa tänä vuonna. Uusi palvelu on erityisen suosittu vaatteiden myynnissä, ja elektroniikan osuus ToriDiilin kaupoista on 11 prosenttia.

Vuoden käytetty joululahja -äänestyksen kärkiviisikko:

  1. PlayStation 5
  2. Kalevala-koru
  3. Iittala-maljakko
  4. -laukku
  5. Artek-jakkara

Komponenttipula uhkaa nostaa konsolien ja tilauspalveluiden hintoja Kommentit pois päältä artikkelissa Komponenttipula uhkaa nostaa konsolien ja tilauspalveluiden hintoja

Tekoälybuumi ei näy vain chatbotteina, vaan myös pelialan kukkarossa. DRAM- ja NAND-muistien kysyntä on noussut rajusti, ja hinnat sen mukana. Tutkimusyhtiö Omdian mukaan -muistin hinnat lähes tuplaantuivat vuonna , ja SSD-levyjen hinnat nousivat noin 40 prosenttia. Eikä tahti ole hidastumassa, sillä vuoden 2026 alussa DRAMin ennustetaan kallistuvan vielä 60 prosenttia ja NANDin 70 prosenttia.

Tämä tuntuu suoraan pelilaitteissa. Esimerkiksi on jo kertonut, että kovat joulualennukset -konsolista kasvattivat laitemyynnin tappioita. muodostaa merkittävän osan konsolin valmistuskustannuksista, ja kun varastot hupenevat, uudet laitteet tehdään kalliimmilla sopimushinnoilla. Konsolivalmistajilla on kuitenkin yksi etu, sillä ne tienaavat myös peleillä, tilauspalveluilla ja lisälaitteilla. Hintapainetta voidaan siis siirtää esimerkiksi tilauksiin, kuten Online tai tuleviin hittijulkaisuihin.

PC-puolella liikkumavara on pienempi. Laitteistovalmistajat eivät hallitse pelialustoja kuten , joten komponenttien kallistuminen siirtyy todennäköisemmin suoraan kuluttajahintoihin. Kaikki eivät ryntää ostamaan uutta näytönohjainta tai peliläppäriä, jos hinta kirpaisee liikaa. Silti pelien myynnin ei odoteta romahtavan. Pelikelpoisia laitteita on jo valtava määrä, ja pelkästään Steamissa oli Omdian arvion mukaan 321 miljoonaa vuosittaista aktiivikäyttäjää vuonna 2025.

Erityisen mielenkiintoinen tilanne on Nintendo -konsolilla. Fyysiset pelikasetit kallistuvat, ja laitteen 230 gigatavun sisäinen tallennustila on nykykonsoleista pienin. Jos laajennusmuistitkin kallistuvat, pelaajat saattavat harkita tarkemmin, montako “ikuisuuspeliä” laitteelle mahtuu. Julkaisijat voivat päätyä käyttämään edullisempia pelien avainkortti-ratkaisuja suojellakseen katteitaan.

Hintojen nopea lasku näyttää epätodennäköiseltä, sillä muistivalmistajat priorisoivat yritysasiakkaita kuluttajamarkkinoiden sijaan. Peliala on tottunut komponenttien nousu- ja laskukausiin, mutta nyt edessä voi olla laajempi hintojen uudelleenarviointi. Konsolien ohella myös , lisälaitteet ja tilauspalvelut voivat kallistua. Tekoälyn muistijano saattaa siis näkyä yllättävän konkreettisesti pelaajan lompakossa.

Sonyn ensiaskeleet kohti PS6-aikaa: 30 Gt muistia ja telakoitava käsikonsoli työn alla? Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn ensiaskeleet kohti PS6-aikaa: 30 Gt muistia ja telakoitava käsikonsoli työn alla?

Seuraavan sukupolven PlayStationista liikkuu jälleen tuoreita huhuja, eikä kaikki ole aivan niin suoraviivaista kuin voisi kuvitella. Luotettavana pidetty vuotaja KeplerL2 väittää NeoGAF-foorumilla, ettei tuleva 6 perustuisi täysin :n RDNA 5 -grafiikka-arkkitehtuuriin. Sama hybridiratkaisu nähtiin jo -konsolissa, jonka sisuksissa yhdistyivät RDNA1-tekniikka ja säteenseurantaominaisuudet.

Jos huhut pitävät paikkansa, voisi sisältää jopa 30 gigatavua GDDR7-muistia. Lisäksi paljon puhuttu Sonyn käsikonsoli saattaisi tarjota jopa 24 gigatavua LPDDR5X-muistia. Vertailukohtana toimii hiljattain julkaistu , jonka kanssa muistimäärä olisi samalla tasolla.

Käsikonsolin kerrotaan olevan telakoitava ja kykenevän pyörittämään -pelejä, mutta tehojen ei odoteta yltävän nykyisen kotikonsolin tasolle. Toisin sanoen kyseessä olisi enemmän joustava lisälaite kuin täysiverinen seuraaja.

Markkinoille uusia PlayStation-laitteita ei odoteta ennen vuotta 2027. Samaan aikatauluun on viitannut myös AMD seuraavan -sukupolven osalta, vaikka ei olekaan sitoutunut tarkkaan julkaisupäivään. Konsolisota ei siis ole katoamassa mihinkään, se vain ottaa aikansa seuraavaan kierrokseen.