Kehutun Star Wars -sarjan toinen kausi saapunee mahdollisesti jo loppuvuodesta 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Star Wars -sarjan toinen kausi saapunee mahdollisesti jo loppuvuodesta 2024

Uusi toivo : -faneille on täällä! Näyttelijä Stellan Skarsgård, joka esittää Luthen Raelia sarjassa, on tarjonnut mahdollisen julkaisuajankohdan odotetulle toiselle kaudelle.

Skarsgård spekuloi Andorin kausi numero 2:n saapuvan joko loppuvuodesta 2024 tai aivan alkupuoliskolla vuotta 2025 .Tuotannon viivästykset, jotka aiheutuivat 2023 lakkojen vuoksi, todennäköisesti siirsivät julkaisupäivää alkuperäisestä 2024 tavoitteesta.

Andorin ensimmäinen kausi, Rogue One -elokuvan esiosa, sai ensi-iltansa vuonna 2022 ja sai kiitosta kypsistä teemoistaan, vangitsevista hahmoistaan ja korkeasta tuotantovarastaan. Sitä onkin kehuttu Star Wars -kansalaisten keskuudessa onnistuneimmaksi sarjaksi kyseisessä universumissa.

Andorin toinen kausi tulee olemaan sarjan viimeinen ja sillä siltaa eroa sarjan ja Rogue One -tapahtumien välillä.

Lähde: IGN

Alien: Earth tähtää jättiluokkaan Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth tähtää jättiluokkaan

:n uusi jättisarja lupaa olla isompi kuin hittisarja ja se on paljon sanottu, kun muistetaan Shogunin huikea 250 miljoonan euron budjetti. FX ei paljastanut tarkkaa hintalappua, mutta Variety kuvaili tuotantoa sanalla valtava.

Sarjan takana on Fargon luoja Noah Hawley, ja tarina pyörii avaruusalus USCSS Maginotin ympärillä, joka tekee pakkolaskun maahan. Tästä seuraa kohtalokas löytö, joka tuo tutut xenomorphit, sekä uusia, ällöttävän näköisiä muukalaislajeja, suoraan ihmiskunnan silmien eteen.

Vaikka sarja sijoittuu vain muutamaa vuotta ennen alkuperäistä -elokuvaa, Hawley ei aio sitoa itseään Ridley Scottin prequel-elokuvien juoniin (Prometheus, Covenant).

Kaiken ei tarvitse loksahtaa yhteen kuin Marvelissa. Alien-universumi ei vaadi sitä. – FX:n pomo Gina Balian sanoo suoraan.

Tämä voi olla helpotus faneille, jotka eivät halua jatkuvaa aikajanan päänsärkyä.

Alien: Earthin visuaalisia tehosteita on jo kehuttu, ja FX toivoo sen olevan heidän oma tai . Sarja starttaa kahdella jaksolla 12. elokuuta Hulussa sekä FX:llä ja :ssa (13. elokuuta Suomessa Disney+:ssa). Kaikkiaan luvassa on kahdeksan jaksoa, jotka ilmestyvät viikoittain.

Mielenkiintoinen lisä, sarjan maailmassa maata hallitsee viisi suuryritystä, ja hybridi-ihmisten (robotti, jossa on ihmistietoisuus) kehitys on käynnissä. Päähenkilö Wendy (Sydney Chandler) on ensimmäinen hybridi ja tämä kuulostaa jo itsessään hyvältä katastrofin reseptiltä.

Sampo ja kotivideot -sarjan uudet jaksot ja ensimmäinen kausi nyt Disney+ -palvelussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sampo ja kotivideot -sarjan uudet jaksot ja ensimmäinen kausi nyt Disney+ -palvelussa

Ikoninen suomalainen viihdeohjelma tekee paluun toisen kauden myötä. Ensimmäisen kauden kaikki 20 jaksoa ovat nyt katsottavissa -palvelussa, mikä tekee siitä ensimmäisen suomalaisen TV-sarjan palvelussa.

Toinen kausi alkaa STAR Channelilla 20. elokuuta klo 20.00, ja jaksoja julkaistaan keskiviikkoisin ja torstaisin. Uudella kaudella ohjelma syventyy kotivideoiden maailmaan ja vie katsojat myös merenalaisiin seikkailuihin, joissa Sampo Marjomaan seurana on karvaturri sekä vaihtuvia julkkisvieraita.

Ensimmäisessä jaksossa mukana on artisti , ja muun muassa radiojuontajat ja , Madventuresin sekä laulaja vierailevat kauden aikana.

Ohjelma yhdistelee hauskoja amerikkalaisia kotivideoita ja Sampolle tunnusomaista suomalaislähtöistä huumoria. Sampo ja kotivideot on ollut osa suomalaisten perheiden viihdettä vuosikymmenien ajan ja herättänyt iloa sukupolvien ajan.