Kendrick Lamar hämmästytti Super Bowl -yleisöä PlayStation-viittauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Kendrick Lamar hämmästytti Super Bowl -yleisöä PlayStation-viittauksella

Rap-artisti Kendrick Lamar yllätti Super Bowl LIX:n puoliaikashow’n katsojat sisällyttämällä esitykseensä näyttävän PlayStation-teemaisen lopetuksen. Show’n päätteeksi stadionin seinällä loisti teksti ”Game Over”, ja lavalla paljastuivat PlayStationin ikonisesta ohjaimesta tutut risti-, ympyrä-, kolmio- ja neliösymbolit.

Lamar, joka esiintyi show’ssa yhdessä SZA:n ja Samuel Jacksonin kanssa, esitti versioita hiteistään albumeilta DAMN ja GNX. Esitys sisälsi useita viittauksia hänen vuoden 2024 riitaansa Drake-artistin kanssa, mutta PlayStation-teemainen lopetus oli yleisölle täysin odottamaton.

Vaikka syy PlayStation-teeman valintaan jäi epäselväksi, sekä musiikki- että pelifanit ovat sosiaalisessa mediassa osoittaneet innostuksensa tätä yllättävää elementtiä kohtaan. Monet uskovat Lamarin käyttäneen peliviittausta symbolisena päätöksenä vuoden kestäneelle riidalle Draken kanssa.

Sattumalta PlayStation oli jo viikonlopun puheenaiheena, sillä yhtiön verkkopalvelu PSN oli perjantaista lauantaihin poissa käytöstä noin vuorokauden ajan. Kyseessä oli pisin käyttökatko sitten vuoden 2011. PlayStation on luvannut hyvittää käyttökatkon Plus-jäsenille viiden päivän lisäjäsenyydellä.

Stellar Blade inspiroi uuden sukupolven korealaisia pelistudioita Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade inspiroi uuden sukupolven korealaisia pelistudioita

Viime vuonna julkaistu toimintapeli Stellar Blade on osoittautunut paljon enemmän kuin hittipeli, se on saanut korealaiset pelistudiot tavoittelemaan kunnianhimoisia projekteja, joita aiemmin pidettiin liian riskialttiina. Peli sai kriitikoilta ylistystä ja rikkoi myyntiennätyksiä kehittäjälleen Shift Upille.

Entinen PlayStationin johtaja Shuhei Yoshida korostaa pelin merkitystä koko teollisuudelle. Hänen mukaansa Stellar Blade on auttanut avaamaan uusia markkinoita korealaisille pelinkehittäjille ja kasvattanut heidän itseluottamustaan innovoida. Yoshidan mukaan jokainen korealainen pelintekijä on jossain määrin velkaa pelin vaikutukselle.

Korean pelikehityksen vahvuus verrattuna esimerkiksi Japaniin on vahva tuki ja resurssit, jotka mahdollistavat nopean kasvun. Stellar Blade näyttää, että korealaiset studiot pystyvät tekemään AAA-laatuisia pelejä, joilla on globaalia vaikutusta.

Viimeaikaisia menestyksiä korealaisilta studioilta ovat olleet muun muassa The First Berserker: Khazan ja InZoi, ja tulossa ovat muun muassa Crimson Desert ja Stellar Blade -jatko-osa. Tämä trendi kertoo, että Korean peliteollisuuden vaikutus maailmanlaajuisesti kasvaa, ja pelaajat voivat odottaa entistä innovatiivisempia ja kunnianhimoisempia pelejä lähivuosina.

Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua

Bethesda on julkaissut kattavat tiedot Fallout 4:n tulevasta vuosipäiväpäivityksestä ja varoittaa samalla pelaajia: modit voivat rikkoutua, jos niitä ei päivitetä ajoissa. Ennen 10. marraskuuta julkaistavaa Fallout 4 Anniversary Editionia kehittäjä pyytää kaikkia poistamaan käytöstä modit, jotka muuttavat pelin päävalikkoa, muuten peli voi kaatua tai toimia väärin.

Uusi päivitys tuo peliin paljon muutakin kuin korjauksia. Creations Menu -ominaisuus tekee fanien luomien lisäsisältöjen, kuten uusien aseiden, haarniskojen ja jopa kokonaan uusien alueiden selaamisesta ja lataamisesta huomattavasti helpompaa. Bethesda myös ilmoitti, että modit ja Creation Club ovat huoltotauolla 6.–10. marraskuuta, joten uutta sisältöä ei tuona aikana voi ladata tai julkaista.

Päivitys parantaa myös pelin suorituskykyä ja vakautta. VATS-järjestelmä toimii vihdoin oikein kaikilla alustoilla, ultralaajakuvanäytöille on lisätty kunnollinen tuki, ja peli tunnistaa nyt automaattisesti oikeat näyttöresoluutiot ilman kaatumisia.

Fallout 4 Anniversary Edition sisältää kaikki kuusi virallista lisäosaa ja yli 150 Creation Clubin lisäsisältöä. Lisäksi Bethesda vihjaa uusista faniluomuksista, kuten Mojaven autiomaan pala, pakohuonekokemus ja jopa pelaajan puolison ”mielen sisäinen” versio. Fallout 4 Anniversary Edition julkaistaan 10. marraskuuta PC:lle, PlayStationille ja Xboxille, ja vuonna 2026 se saapuu ensi kertaa myös Nintendo Switch 2:lle.