Kesäksi edullisesti pelattavaa Humble Bundlen uusimmasta pelipaketista Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäksi edullisesti pelattavaa Humble Bundlen uusimmasta pelipaketista

Graveyard Keeper

tarjoilee parhaillaan jättimäistä pelipakettia edullisesti. Paketti sisältää pelejä kuten sekä . Yhteensä paketissa on lähes 300 euron arvosta pelejä!

Paketti maksaa 13,82 euroa ja sisältää nämä pelit ja lisäosat:

  • Asterigos: Curse of the Stars on Steam Deck -yhteensopiva toimintaroolipeli, jossa pelaat nuorena soturina nimeltä Hilda. Peli tarjoaa haastavaa Soulsborne-tyylistä taistelua dynaamisella aseiden vaihtamisella.
  • Cartel Tycoon yhdistelee selviytymistä ja bisnessimulaattoria. Pelissä rakennat ja johdat omaa huumeimperiumiasi. Kilpaile muita kartelleja vastaan, pidä tuotantolinjasi käynnissä ja välttele poliisin iskuja tässä jännittävässä strategiapelissä.
  • Hello Neighbor on selviytymiskauhun pioneeripeli. Käytä kaikkia keinoja päästäksesi selville naapurisi omituisista salaisuuksista tässä jännittävässä trillerissä.
  • Hello Neighbor 2 on jatkoa suositulle selviytymiskauhupelille. Pelissä naapurisi on entistä omituisempi ja sinun tehtävänäsi on selvittää hänen salaisuutensa.
  • Not For Broadcast on ainutlaatuinen simulaatiopeli, jossa toimit ohjaajana omituisessa dystopiassa ja hallitset uutisia reaaliajassa. Sensuroi materiaalia, ohjaa kameroita ja vaikuta maailman tapahtumiin. Pakettiin kuuluu myös lisäosat:
    • Not For Broadcast: Live & Spooky: Puolusta henkimaailmaa tässä Halloween-teemaisessa lisäosassa.
    • Not For Broadcast: Bits of Your Life: Koe useita loppuja, salaisuuksia ja erilaisia reittejä tässä tarinalähtöisessä laajennuksessa.
  • Tinykin on Steam Deck -yhteensopiva kolmiulotteinentasohyppelypeli, jossa pelaat Rickard Van der Plussenina, joka on kutistunut miniatyyrikokoiselle planeetalle. Kerää apua olioilta ja hyödynnä erikoisvoimia päästäksesi kotiin tässä värikkäässä seikkailussa.
  • Graveyard Keeper on mustan huumorin kyllästämä simulaatiopeli, jossa rakennat ja hoidat keskiaikaista hautausmaata. Rakenna hautakammioita, kerää resursseja, valmista ruumiita ja hoida asiakkaat tyytyväisinä.
    • Graveyard Keeper – Stranger Sins on laajennus, joka tarjoaa 6-12 tuntia lisää pelattavaa. Sukella syvemmälle hautausmaan mysteereihin uusilla hahmoilla, tehtävillä ja tarinalinjalla.
  • Streets of Rogue on kaoottinen roguelike-toimintapeli, jossa rynnät läpi jatkuvasti muuttuvien tasojen suorittaen erilaisia tehtäviä. Valitse hahmosi ja hyödynnä erilaisia aseita ja erikoiskykyjä selviytyäksesi hengissä. Jatko-osa Streets of Rogue 2 on tulossa pian!
  • Party Hard 2 on Steam Deck -yhteensopiva peli, jossa olet bileiden keskeyttäjä. Hyödynnä ympäristöä ja strategisia kykyjäsi hiljentääksesi juhlat tässä hullunkurtisessa pelissä.
  • Nitro Kid pelissä yhdistyy synthywaven tunnelma ja roguelike-elementit. Rakenna pakkasi ja taistele vihollisiasi vastaan selviytyäksesi hengissä neonvalojen loisteessa.
  • Kill It With Fire on humoristinen peli, joka haastaa sinut käyttämään kaikkia keinoja ötököiden tappamiseen. Eliminoi ötökät keinolla millä hyvänsä!

Tarjouskoodi:

  • Cartel Tycoon – San Rafaela -50% alennuskuponki Rakenna huumeimperiumisi ja laajenna toimintaasi tällä historialliseen San Rafaelaan sijoittuvalla lisäosalla.

Paketti on hankittavissa aina kesäkuun 28. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja :lle. Osa peleistä toimii myös ja -alustolla.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.