Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille

Radio Hiekka on ilmoittanut jännittävistä lisäyksistä kesäohjelmistossaan. Suositun radiokanavan on ilmoitettu aloittavan uuden yhteistyön metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin kanssa. Tämä uusi yhteistyö tuo kuuntelijoille upean lisän kanavan kesäohjelmistoon.

Kaaoszine ja Errori ovat tunnettuja ja arvostettuja julkaisuja omilla aloillaan. Metallilehti Kaaoszine on johtava metallimusiikkialan media, joka tarjoaa kattavia uutisia, haastatteluja ja arvosteluja raskaamman musiikin ystäville. Genressään nouseva pelilehti Errori puolestaan keskittyy pelien, viihteen- sekä teknologian maailmaan, tarjoten kattavia arvioita, uutisia ja vinkkejä kaikista kuumimmista peleistä ja pelaamiseen liittyvistä aiheista.

Kesän ajan kuuntelijat pääsevät nauttimaan Metallilehti Kaaoszinen ja Errorin uutisten lukemisesta suorana radiolähetyksenä viikoittain. Tämä tuo lisäväriä kesäpäiviin ja tarjoaa mahdollisuuden pysyä ajan tasalla metallimusiikin ja pelimaailman tapahtumista.

Radio Hiekka, Suomen monipuolisin radiokanava tekee kesästä kuumemman ja viilennyshetkestä villimmän. Yhteistyössä metallilehti Kaaoszinen kanssa kuulet kesän polttavimmat raskaan musiikin uutiset ja pelilehti Errori tarjoaa parhaat vinkit varjossa viihtymiseen. Kesä kaikilla, radio Hiekka Kalajoella ja Ylivieskassa sekä nettiradiossa ympäri Suomen.

Nyt onkin hyvä hetki viritellä radio vastaanottamaan Radio Hiekan lähetyksiä. Radio Hiekka on kuunneltavissa Kalajoella taajuudella 98 MHZ ja Ylivieskassa taajuudella 95MHZ. Nettiradioon pääset käsiksi vaikkapa tämän linkin kautta.

Radio Hiekka on hyvien fiiliksien kesäradio, jota pääasiassa lähetetään kolmen kuukauden ajan analogisesti Kalajoen alueella. Kalajoelta löytyy yksi Suomen suosituimmista kesämatkakohteista, Kalajoen Hiekkasärkät. Analogikuuluvuus löytyy myös naapurikaupungista Ylivieskasta, ja nettiradio tavoittaa kuuntelijat ympäri maapallon. Radio Hiekassa kuullaan musiikkia laidasta laitaan, tuoreimmista hiteistä vanhoihin klassikkoihin. Ohjelmatarjonnassa paikallisuutta, yrityspodcasteja, lastenohjelmia, viikonlopun iltaviihdettä, sekä valtakunnallisia vieraita.

Robert Pattinson lupaa The Batman 2:sta jotain täysin erilaista Kommentit pois päältä artikkelissa Robert Pattinson lupaa The Batman 2:sta jotain täysin erilaista

Robert Pattinsonin tähdittämä The : Part II kuulostaa olevan kaikkea muuta kuin pelkkä turvallinen jatko-osa. Pattinson kertoo Colliderin haastattelussa, että tuleva elokuva on ensimmäiseen osaan verrattuna hyvin erilainen, vaikka mukana on edelleen tuttu tunnelma.

”Se on todella kunnianhimoinen”, Pattinson kuvailee elokuvaa. Hänen mukaansa kyseessä on suorastaan suuri suunnanmuutos ensimmäiseen The Batmaniin verrattuna. Tarkempia juonipaljastuksia näyttelijä ei kuitenkaan tarjoa, joten lepakkoluolan ovet pysyvät vielä visusti kiinni.

palaa ohjaajaksi ja Pattinson jatkaa Bruce Waynen eli Batmanin roolissa. Elokuvan muissa rooleissa nähdään lähteen mukaan Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Charles Dance, Brian Tyree Henry ja Sebastian Koch. Tarinan yksityiskohdat ovat kuitenkin edelleen pimennossa.

saa ensi-iltansa 18. helmikuuta 2028. Ensimmäinen The Batman nähtiin elokuvateattereissa vuonna 2022, joten jatko-osaa joudutaan odottamaan peräti kuusi vuotta. Käsikirjoitus valmistui tiettävästi jo kesäkuussa 2025, mutta DC Studiosin johtaja James Gunn on muistuttanut, että suurten elokuvien jatko-osien välillä pitkätkin tauot ovat varsin tavallisia.

Lähde: Variety

Sonic-sarja oli lähellä loppuaan, mutta elokuva pelasti jatkon Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic-sarja oli lähellä loppuaan, mutta elokuva pelasti jatkon

Sonicin 35-vuotisjuhlat saavat hieman yllättävän sävyn. Teamin johtaja Takashi Iizuka kertoo, että suunnitteli jossain vaiheessa koko Sonic-pelisarjan lopettamista. Tilanne muuttui lopulta vuonna 2020 julkaistun -elokuvan myötä.

Iizukan mukaan Sonicilla on ollut vuosien aikana sekä hyviä että huonoja hetkiä. Synkimpänä aikana hänelle kerrottiin yhtiön johdosta, että koko sarja pitäisi lopettaa. Iizuka kertoo joutuneensa taistelemaan organisaation sisällä, jotta Sonic saisi jatkaa.

Ratkaiseva käänne tuli ensimmäisen Sonic-elokuvan myötä. Elokuva menestyi sekä kaupallisesti että kriitikoiden keskuudessa ja muutti Iizukan mukaan selvästi koko sarjan suuntaa. Sinisestä siilistä tuli jälleen entistä näkyvämpi hahmo myös pelien ulkopuolella.

Samassa haastattelussa Iizuka paljasti myös toisen yllättävän yksityiskohdan. Shadow the Hedgehog oli alun perin tarkoitus jättää historiaan lopussa. Hahmon valtava suosio sai Segan kuitenkin muuttamaan suunnitelmaa, ja Shadow palasi jo Sonic Heroesissa. Nykyään hahmo on noussut suosiossa lähelle Sonicia, ja Iizuka myöntää Shadow’n olevan myös hänen oma suosikkinsa.

Ei siis ollut kaukana, että Sonic olisi jäänyt kokonaan menneisyyden pelihistoriaan. On ironista, että juuri hahmo, joka tunnetaan vauhdistaan, tarvitsi lopulta elokuvan antamaan uralleen uuden vaihteen.