Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille

Radio Hiekka on ilmoittanut jännittävistä lisäyksistä kesäohjelmistossaan. Suositun radiokanavan on ilmoitettu aloittavan uuden yhteistyön metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin kanssa. Tämä uusi yhteistyö tuo kuuntelijoille upean lisän kanavan kesäohjelmistoon.

Kaaoszine ja Errori ovat tunnettuja ja arvostettuja julkaisuja omilla aloillaan. Metallilehti Kaaoszine on johtava metallimusiikkialan media, joka tarjoaa kattavia uutisia, haastatteluja ja arvosteluja raskaamman musiikin ystäville. Genressään nouseva pelilehti Errori puolestaan keskittyy pelien, viihteen- sekä teknologian maailmaan, tarjoten kattavia arvioita, uutisia ja vinkkejä kaikista kuumimmista peleistä ja pelaamiseen liittyvistä aiheista.

Kesän ajan kuuntelijat pääsevät nauttimaan Metallilehti Kaaoszinen ja Errorin uutisten lukemisesta suorana radiolähetyksenä viikoittain. Tämä tuo lisäväriä kesäpäiviin ja tarjoaa mahdollisuuden pysyä ajan tasalla metallimusiikin ja pelimaailman tapahtumista.

Radio Hiekka, Suomen monipuolisin radiokanava tekee kesästä kuumemman ja viilennyshetkestä villimmän. Yhteistyössä metallilehti Kaaoszinen kanssa kuulet kesän polttavimmat raskaan musiikin uutiset ja pelilehti Errori tarjoaa parhaat vinkit varjossa viihtymiseen. Kesä kaikilla, radio Hiekka Kalajoella ja Ylivieskassa sekä nettiradiossa ympäri Suomen.

Nyt onkin hyvä hetki viritellä radio vastaanottamaan Radio Hiekan lähetyksiä. Radio Hiekka on kuunneltavissa Kalajoella taajuudella 98 MHZ ja Ylivieskassa taajuudella 95MHZ. Nettiradioon pääset käsiksi vaikkapa tämän linkin kautta.

Radio Hiekka on hyvien fiiliksien kesäradio, jota pääasiassa lähetetään kolmen kuukauden ajan analogisesti Kalajoen alueella. Kalajoelta löytyy yksi Suomen suosituimmista kesämatkakohteista, Kalajoen Hiekkasärkät. Analogikuuluvuus löytyy myös naapurikaupungista Ylivieskasta, ja nettiradio tavoittaa kuuntelijat ympäri maapallon. Radio Hiekassa kuullaan musiikkia laidasta laitaan, tuoreimmista hiteistä vanhoihin klassikkoihin. Ohjelmatarjonnassa paikallisuutta, yrityspodcasteja, lastenohjelmia, viikonlopun iltaviihdettä, sekä valtakunnallisia vieraita.

Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle

6 on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten ja .

Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.

Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.

Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen Motorsport on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.

Kehittäjä on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.

Friday the 13th -elokuvien Jason saapuu Dead by Daylightiin Kommentit pois päältä artikkelissa Friday the 13th -elokuvien Jason saapuu Dead by Daylightiin

on vihdoin tehnyt sen, mitä fanit ovat odottaneet lähes kymmenen vuotta: Jason Voorhees liittyy pelin uudeksi tappajaksi. Uutinen vahvistettiin pitkän ja piinaavan livelähetyksen päätteeksi, joka sai osan pelaajista vitsailemaan olevansa itse kohta seuraava uhri.

Kaikki alkoi oudosta striimistä, jossa nähtiin tuntikausia vain mökki keskellä metsää. Katsojat odottivat suurta juhlapaljastusta pelin 10-vuotisjuhlan kunniaksi, mutta sen sijaan he saivat 13 tuntia hengästyttävää hiljaisuutta, satunnaisia outoja ääniä ja kamerahäiriöitä. Tunnelma muuttui nopeasti internetin yhteiseksi hermoromahdukseksi.

Fanien teoriat ehtivät laukata täysin villiin suuntaan. Mukaan veikkailtiin muun muassa Pennywisea, Slender Mania, Jawsin haita ja jopa BioShockin hahmoja. Kun mitään ei tapahtunut tuntikausiin, osa pelaajista alkoi jo epäillä, että itse mökki olisi uusi pelattava hahmo.

Lopulta odotus kuitenkin palkittiin, kun Jason ilmestyi ruutuun ikoninen jääkiekkonaamionsa kasvoillaan. Reaktiot olivat silti kaksijakoisia. Moni oli aidosti innoissaan kauhuklassikon saapumisesta, mutta osa piti paljastustapaa enemmän turhauttavana kuin nerokkaana. Yksi pelaaja tiivisti tunnelman osuvasti kysymällä, tuijottiko Jason todella mökkiä liikkumatta 13 tuntia putkeen.

Jasonin saapuminen on iso hetki pelille myös siksi, että hahmon oikeuksiin liittyvät ongelmat ovat vuosien ajan estäneet yhteistyön toteutumisen. on aiemmin kutsunut tilannetta suorastaan juridiseksi suoksi. Nyt ongelmat näyttävät vihdoin ratkenneen, ja Jason liittyy muiden kauhuikonien, kuten Freddy Kruegerin, Chuckyn ja Michael Myersin seuraan.

Jason saapuu peliin 16. kesäkuuta. Siihen asti Dead by Daylight -fanit voivat yrittää toipua siitä, että he katsoivat vapaaehtoisesti metsämökkiä yli puoli vuorokautta.