Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuumaa Radio Hiekassa: Metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin uutiset löysivät tiensä kesäisille radiotaajuuksille

Radio Hiekka on ilmoittanut jännittävistä lisäyksistä kesäohjelmistossaan. Suositun radiokanavan on ilmoitettu aloittavan uuden yhteistyön metallilehti Kaaoszinen ja pelilehti Errorin kanssa. Tämä uusi yhteistyö tuo kuuntelijoille upean lisän kanavan kesäohjelmistoon.

Kaaoszine ja Errori ovat tunnettuja ja arvostettuja julkaisuja omilla aloillaan. Metallilehti Kaaoszine on johtava metallimusiikkialan media, joka tarjoaa kattavia uutisia, haastatteluja ja arvosteluja raskaamman musiikin ystäville. Genressään nouseva pelilehti Errori puolestaan keskittyy pelien, viihteen- sekä teknologian maailmaan, tarjoten kattavia arvioita, uutisia ja vinkkejä kaikista kuumimmista peleistä ja pelaamiseen liittyvistä aiheista.

Kesän ajan kuuntelijat pääsevät nauttimaan Metallilehti Kaaoszinen ja Errorin uutisten lukemisesta suorana radiolähetyksenä viikoittain. Tämä tuo lisäväriä kesäpäiviin ja tarjoaa mahdollisuuden pysyä ajan tasalla metallimusiikin ja pelimaailman tapahtumista.

Radio Hiekka, Suomen monipuolisin radiokanava tekee kesästä kuumemman ja viilennyshetkestä villimmän. Yhteistyössä metallilehti Kaaoszinen kanssa kuulet kesän polttavimmat raskaan musiikin uutiset ja pelilehti Errori tarjoaa parhaat vinkit varjossa viihtymiseen. Kesä kaikilla, radio Hiekka Kalajoella ja Ylivieskassa sekä nettiradiossa ympäri Suomen.

Nyt onkin hyvä hetki viritellä radio vastaanottamaan Radio Hiekan lähetyksiä. Radio Hiekka on kuunneltavissa Kalajoella taajuudella 98 MHZ ja Ylivieskassa taajuudella 95MHZ. Nettiradioon pääset käsiksi vaikkapa tämän linkin kautta.

Radio Hiekka on hyvien fiiliksien kesäradio, jota pääasiassa lähetetään kolmen kuukauden ajan analogisesti Kalajoen alueella. Kalajoelta löytyy yksi Suomen suosituimmista kesämatkakohteista, Kalajoen Hiekkasärkät. Analogikuuluvuus löytyy myös naapurikaupungista Ylivieskasta, ja nettiradio tavoittaa kuuntelijat ympäri maapallon. Radio Hiekassa kuullaan musiikkia laidasta laitaan, tuoreimmista hiteistä vanhoihin klassikkoihin. Ohjelmatarjonnassa paikallisuutta, yrityspodcasteja, lastenohjelmia, viikonlopun iltaviihdettä, sekä valtakunnallisia vieraita.

Tony Hawkista Apexiin – Ohjaimen takana realmen Pohjoismaiden johtaja Elias Salmi Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawkista Apexiin – Ohjaimen takana realmen Pohjoismaiden johtaja Elias Salmi

hyppäsi tänä vuonna vauhdilla mukaan Suomen puhelinkilpaan. Toukokuun lopulla markkinoille tuli viisi tuotetta kerralla, ja uutta brändiä on rakennettu Suomessa haastajan asemasta. Kulissien takana tahti on ollut hektinen, mutta yhtiön Pohjoismaiden johtaja Elias Salmi kertoo nauttineensa mahdollisuudesta aloittaa puhtaalta pöydältä ja vaikuttaa Suomen ja Pohjoismaiden strategiaan alusta asti.

Juttelimme Eliaksen kanssa myös pelaamisesta, Harry Potter -erikoispuhelimesta sekä siitä, minkä viihdemaailman ympärille hän haluaisi seuraavan yhteistyöpuhelimen rakentaa.

Haastajan asemasta on todella mielenkiintoista tehdä töitä

Millaista meno on kulissien takana ollut, ja miten olet itse asettunut uuteen rooliisi?

Realmella on tosiaan ollut vauhdikas alku Suomessa! Lanseerasimme toukokuun lopulla 5 tuotetta kerralla ja saimme nopeasti laitteet myyntiin kaikkiin suurimpiin jälleenmyyntikanaviin, josta olen erittäin otettu. DNA:lla kesäkuun myydyin puhelin oli realme GT 8 Pro ja Elisalla se oli Top 5:ssä. Sen lisäksi realmeta on näkynyt myydyimpien puhelinten top10-listalla monta kertaa, mikä on melko harvinaista uusille brändeille. Vaikka välillä on ollut todella hektistä, niin olen nauttinut, sillä uuden brändin haastaja-asemasta on todella mielenkiintoista tehdä töitä. Nyt on päässyt aloittamaan puhtaalta pöydältä ja on ollut mahdollisuus vaikuttaa alusta asti konkreettisemmin strategiaamme Suomessa ja Pohjoismaissa.

Pelaaminen on hyvä tapa rentoutua

Miten kiireisen työn keskeltä löytyy aikaa omille harrastuksille – toimiiko pelaaminen sinulle keinona nollata työpäivän paineet?

Työn puolesta on tosiaan ollut melko kiireistä, mutta pyrin silti löytämään omaa aikaa omille harrastuksille: urheilu auttaa purkamaan paineita ja pelaaminen on hyvä keino rentoutua: kun laittaa kuulokkeet korville ja menee pelien maailmaan, esimerkiksi pelaamaan Apex legendsia kavereiden kanssa niin arjen murheet unohtuvat.

Työskentelet mobiililaitteiden ytimessä, mutta miten pelaat vapaa-ajalla?

Kyllä se on tosiaan iso irtiotto arjen keskellä tai sitten viikonloppusin kotisohvalla rentoutuen kun pelaan. Valitettavasti ihan yhtä paljon ei jää enää pelaamiselle aikaa kuin ennen. Eniten tulee pelattua konsolilla sohvalta Apexia. Lasten kanssa pelaan myös välillä Nintendo Switchillä tennistä, golfia tai miekkailua.

Tony Hawk’s Pro Skateristä RuneScape Classiciin

Palataan ajassa taaksepäin omiin pelijuurisi: mistä kipinä videopeleihin aikanaan syttyi? Mikä oli se ensimmäinen konsoli tai laite, ja mikä lapsuuden tai nuoruuden peli teki sinuun pysyvän vaikutuksen?

Kaikki varmaan lähti siitä, kun kavereilla aina pääsi pelaamaan Playstation 1:llä Tony Hawk’s Pro Skateriä, ai mitä muistoja sieltä onkaan! Siitä se varmaan kehittyi sitten oman koneen kasaamiseen ja Runescape Classic – viikonloppuihin. Tuon jälkeen muistelisin, että pelattiin tosi paljon Wolfenstein: Enemy Territoryä, missä meni varmaan liikaakin aikaa.

Miltä pelilistasi näyttää tällä hetkellä – mitä pelejä sinulla on parhaillaan aktiivisessa peluussa eri laitteilla?

Nyt on tosiaan valitettavan suppea pelilista, mutta Apex on ylivoimaisesti suurin. Piti ihan tarkistaa, niin pelatuimmat on

1. Apex Legends

2. PGA Tour 2k23

3. Marvel Rivals

4. Overwatch

5. STAR WARS Battlefront 2

Jos joutuisit valitsemaan koko videopelihistorian laajasta tarjonnasta viisi parasta peliä autiolle saarelle, mitkä nimikkeet muodostaisivat henkilökohtaisen TOP 5 -listasi ja millä perusteilla?

Tää on paha kysymys! Varmaan nuo retropelit eli Runescape ja Tony Hawk Pro Skater lähtisi mukaan. Niiden lisäksi sitten nuo nykyiset suosikit, Apex, PGA Tour ja Nintendo Switchin Sports.

”Yhteistyön tarkoitus oli tarjota pala Tylypahkaa Harry Potter -faneille”

Syyskuussa julkaistu realme 16 Pro Harry Potter Edition herättää huomiota poikkeuksellisella viimeistelyllään. Teemaerikoisuuksissa nähdään markkinoilla usein varsin pintapuolisia ratkaisuja, mutta tässä laitteessa räätälöinti tuntuu menevän huomattavasti syvemmälle aina valoon reagoivasta takapinnasta Hedwig-kameraan ja salkkupakkaukseen.

Miten tämä syvä yhteistyö Warner Brosin kanssa rakentui, ja mistä ajatus näin kunnianhimoiseen designiin lähti?

Yhteistyön tarkoitus oli tarjota pala Tylypahkaa Harry Potter -faneille. Suunnittelimme kaiken tiiviissä yhteistyössä Warner Brosin kanssa niin, että puhelin, ohjelmisto ja pakkaus muodostavat kokonaisvaltaisen elämyksen. Jokainen yksityiskohta suunniteltiin tarkasti: esimerkiksi takakuoren ruutukuviointi sai inspiraationsa velhoshakista ja kameramoduulissa voi nähdä Hedwigin silmät. Valossa väriä vaihtava Tylypahkan vaakuna tuo mieleen lajitteluhatun ja tuvan valintahetken. Myyntipakkaus on puolestaan Tylypahkan koulusalkku.

Kuulin myös, että monet työntekijämme pääkonttorilla asti ovat isoja Harry Potter -faneja, niin projektissa on ollut paljon tunnetta mukana meidän puolelta. Harry Potterin tarinan teemat, kuten rohkeus, ystävyys ja usko itseensä sopivat myös hyvin yhteen realmen nuorekkaaseen brändiin.

Fantasiamaailmat antavat paljon luovia mahdollisuuksia

Realme teki aiemmin vastaavaa yhteistyötä Game of Thronesin kanssa, ja nyt siirryttiin Harry Potteriin. Miksi kumppaniksi valikoitui juuri fantasiamaailma?

Jokainen yhteistyöprojekti alkaa meillä kysymällä, mistä nuoret käyttäjämme tykkäävät ja mikä on heille tärkeää? Tämä lähestymistapa on tuonut meidät yhteen monien eri kumppaneiden kanssa: globaalisti realmella on ollut aiempia yhteistöitä myös esimerkiksi Dragon Ball -, Naruto -, Coca Cola – ja Aston Martin -teemoilla. Vaikka nämä brändit ovat todella erilaisia keskenään, niin kaikkia yhdistää intohimoinen yhteisö ja vahva oma identiteetti. Fantasiamaailmat, kuten Game of Thrones ja Harry Potter antavat paljon luovia mahdollisuuksia tuotteiden suunnitteluun.

”En ehkä megafaniksi itseäni kuvailisi”

Löytyykö sinulta itseltäsi henkilökohtaista Potter-faniutta kirjojen tai elokuvien parista?

Harry Potterin kirjat ja leffat ovat tulleet nuorempana tutuiksi, vaikka en ehkä megafaniksi itseäni kuvailisi. Tarina on todella hieno ja odotan innolla uutta HBO-sarjaa, joka tulee loppuvuodesta! Olin hetki sitten lomalla Liverpoolissa ja oli pakko päästä siellä käymään Harry Potter -kaupassa hieman fiilistelemässä Tylypahkan taikamaailmaa.

144 hertsin näyttö ja ohituslataus palvelevat pelaamista

Puhelimessa on 144 hertsin näyttö ja massiivinen 6 500 milliampeeritunnin akku, mutta mobiilipelaajan näkökulmasta kiinnostavin valtti on ohituslataus (bypass charging).

Miten tämä ominaisuus ja laitteen lämmönhallinta palvelevat raskaampien pelien pyörittämistä pitkissä sessioissa laturin päässä?

Korkean virkistystaajuuden näyttö tekee pelaamisesta miellyttävämpää, kun sisältö pyörii näytöllä sulavasti. Suuren akun ansiosta taas ei tarvitse olla huolissaan, että akku loppuisi kesken pelaamisen. Jos kuitenkin kävisi niin, että on pitkä pelisessio kesken ja puhelimen akku on ihan lopussa, niin ohituslatausteknologia mahdollistaa sen, että laturiin kytkettäessä virta menee suoraan puhelimen suorittimeen, eikä se mene ensin varaukseksi akkuun. Ohituslatauksen ansiosta laitteen kuumeneminen vähenee todella paljon, sillä akkua ei ladata kesken raskaan käytön. Akun käyttöikä ja kunto myös pitenee, kun se säästyy turhalta lämpökuormitukselta.

Suomeen vain 100 kappaleen numeroitu erä

Tätä keräilyversiota tuodaan Suomeen DNA:n kautta vain 100 kappaleen numeroitu erä. Onko näin rajatulla mikroerällä tarkoitus herättää ennen kaikkea huomiota brändille, vai näetkö pohjoismaisilla markkinoilla aitoa tilausta erikoisille pop-kulttuurilaitteille?

Globaalisti laitetta tuli vain 5000 kappaletta myyntiin, joista saimme sata Suomeen. Pieni erä varmasti jo itsessään lisää kiinnostusta eksklusiivisuuden takia, kun se ei ole ihan kaikille saataville. Halusimme tuoda laitteen Suomeen, sillä tiesimme, että täältä löytyy Harry Potter faneja, jotka aidosti innostuvat tästä. Samalla tosiaan tämä on myös hyvä keino erottautua massasta ja herättää huomiota laajemmassa yleisössä realmesta.

Meitä hieman jännitti nähdä, miten myynti lähtee käyntiin, mutta DNA myi puhelimen loppuun todella nopeasti: tuote loppui nettikaupasta jo muutamassa tunnissa! Toivottavasti realmelta tulee jatkossakin yhtä hienoja erikoisversioita ja voimme tuoda niitä myös Suomeen.

”Itselleni haluaisin Yoda-puhelimen!”

Jos saisit täysin vapaat kädet päättää Realmen seuraavan globaalin laiteyhteistyön, mikä peli-, elokuva- tai viihdeuniversumi olisi oma henkilökohtainen unelmavalintasi seuraavaksi erikoispuhelimeksi?

Hmmm, varmaan se olisi Star Wars. OnePlussalla oli useampi vuosi sitten Star Wars -puhelin, mutta haluaisin nähdä yhteistyön vietynä vielä pidemmälle, esimerkiksi niin, että eri hahmoista voisi olla erilaisia puhelinversioita, tai ainakin oheistarvikkeita, kuten suojakuoria. Itselleni haluaisin Yoda-puhelimen!

Robert Pattinson lupaa The Batman 2:sta jotain täysin erilaista Kommentit pois päältä artikkelissa Robert Pattinson lupaa The Batman 2:sta jotain täysin erilaista

Robert Pattinsonin tähdittämä The : Part II kuulostaa olevan kaikkea muuta kuin pelkkä turvallinen jatko-osa. Pattinson kertoo Colliderin haastattelussa, että tuleva elokuva on ensimmäiseen osaan verrattuna hyvin erilainen, vaikka mukana on edelleen tuttu tunnelma.

”Se on todella kunnianhimoinen”, Pattinson kuvailee elokuvaa. Hänen mukaansa kyseessä on suorastaan suuri suunnanmuutos ensimmäiseen The Batmaniin verrattuna. Tarkempia juonipaljastuksia näyttelijä ei kuitenkaan tarjoa, joten lepakkoluolan ovet pysyvät vielä visusti kiinni.

palaa ohjaajaksi ja Pattinson jatkaa Bruce Waynen eli Batmanin roolissa. Elokuvan muissa rooleissa nähdään lähteen mukaan Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Charles Dance, Brian Tyree Henry ja Sebastian Koch. Tarinan yksityiskohdat ovat kuitenkin edelleen pimennossa.

saa ensi-iltansa 18. helmikuuta 2028. Ensimmäinen The Batman nähtiin elokuvateattereissa vuonna 2022, joten jatko-osaa joudutaan odottamaan peräti kuusi vuotta. Käsikirjoitus valmistui tiettävästi jo kesäkuussa 2025, mutta DC Studiosin johtaja James Gunn on muistuttanut, että suurten elokuvien jatko-osien välillä pitkätkin tauot ovat varsin tavallisia.

Lähde: Variety