Kesäkuun PS Plus -pelit selvillä – luvassa God of War ja taistelua Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun PS Plus -pelit selvillä – luvassa God of War ja taistelua

God of War

Kuten jo monena aiempana kuukautena, myös kesäkuun -pelit vuotivat aiemmin tällä viikolla. Nyt pelit ovat varmistettu Sonyn toimesta ja luvassa on vuoden 2018 God of War, toimintapeli Naruto to Boruto: Shinobi Striker sekä taistelupeli Nickelodeon All-Star Brawl.

God of War

Vuoden 2018 God of War -pelissä Kratos joutuu totuttelemaan uusiin maisemiin Midgardissa yhdessä poikansa Atreuksen kanssa. Aiemmista peleistä poiketen peli ammentaa Skandinaavisesta mytologiasta Kreikkalaisen sijaan. Peli tulee olemaan saatavilla -konsoleille.

Naruto to Boruto: Shinobi Striker

Naruto to Boruto: Shinobi Striker on puolestaan vuonna 2018 ilmestynyt anime-aiheinen toimintapeli. Siinä neljä pelaajaa voivat yhdessä haastaa muita joukkueita. Peli tulee olemaan saatavilla PlayStation 4 -konsoleille.

Nickelodeon All-Star Brawl

Nickelodeon All-Star Brawl -pelissä puolestaan pelaajat pääsevät ottamaan mittaa toisistaan Nickelodeon -sarjoista tutuilla hahmoilla kuten Paavo Pesusieni ja Teini-ikäiset mutanttininjakilpikonnat. Pelata voi joko yksin tai yhdessä neljän pelaajan kanssa. Peli tulee olemaan saatavilla ja 4 -konsoleille.

Pelit tulevat olemaan saatavilla kesäkuun 7. päivästä aina heinäkuun 5. päivään asti.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas 5- ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.