Keskiaikastrategia Crusader Kings III sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Keskiaikastrategia Crusader Kings III sai uuden trailerin

Crusader Kings III

Keskiaikaan sijoittuva roolipeliä ja strategiaa yhdistelevä Crusader Kings III on saanut uuden trailerin.

Suositun pelisarjan kolmas installaatio jatkaa siitä mistä edelliset jäivät. Tehtävänis on laajentaa ja kehittää valtakuntaasi. Käytössäsi on diplomatia, sota tai vaikkapa kuninkaallinen avioliitto. Alueet ulottuvat aina Espanjasta Intiaan ja Skandinaviasta Keski-Afrikkaan.

Hallitsijan täytyy suojella henkeään niin ulkomaalaisten kuin omien alaisten kateudelta. Palkkaa vakoojia ja palkkamurhaajia, liity poliittisiin ryhmiin ja rankaise vääräuskoisia säilyttääksesi paikkasi valtaistuimella.

Crusader Kings III ilmestyy PC:lle ensi vuoden puolella ja on tulee kuulumaan myös Xbox Game Pass -tilauspalveluun.

Odottaessasi voit ladata pelisarjan edellisen osan Crusader Kings II, joka tuli hiljattain ilmaispelattavaksi Steam -palvelun kautta. Nyt kehittäjä jakaa myös pelin Old Gods -lisäosaa, jonka voit ladata liittymällä firman postituslistalle.

Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin

laajenee uusille alustoille juuri sopivasti kesän kynnyksellä. ja ilmoittivat, että lämminhenkinen ötökänkeräilypeli saapuu 28. toukokuuta Switchlle, One- ja Xbox Series -konsoleille sekä Windows Storeen. Samalla peli liittyy myös Xbox Game Passiin.

Pelissä seurataan käsinpiirrettyä Hanaa, joka viettää kesälomaansa pyydystellen hyönteisiä ja haastamalla muita ötökkätaistelijoita. Idea kuulostaa hieman siltä kuin joku olisi yhdistänyt kesäleirin, Pokémonin ja hyönteisverkon samaan pakettiin, eikä se ole lainkaan huono asia. Pelaajat voivat kerätä, kouluttaa ja kehittää erilaisia ötököitä sekä rakentaa niistä oman taistelutiiminsä.

Erityisesti Switch-versio saa hauskan lisämausteen, sillä Joy-Con-ohjaimia voi heiluttaa kuin oikeaa hyönteisverkkoa ötököiden pyydystämiseksi. Jos naapuri siis näkee jonkun huitovan olohuoneessa ilmaa keskellä kesäpäivää, kyseessä ei välttämättä ole kärpässota vaan täysin normaali pelisessio.

Alun perin Steamissa vuonna 2025 julkaistu Kabuto Park on kerännyt lähes 3000 “Ylivoimaisesti myönteinen” -arvostelua, joten pienestä mutta pidetystä indie-hitistä on kyse. Pelin voi läpäistä alle viidessä tunnissa, joten kyseessä ei ole satojen tuntien jättiseikkailu vaan enemmänkin kevyt ja rentouttava kesäpeli.

Pelin hinnaksi ilmoitettiin noin 5 euroa, ja samalla tarjolle tulee myös pakettiversio yhdessä Minami Lanen kanssa noin 8 eurolla. Halvemmalla ei taida saada edes oikeaa hyönteisverkkoa kioskista.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.