Kiehtova, mutta pintapuoliseksi osoittautuva kauhuseikkailu – arvostelussa Ad Infinitum Kommentit pois päältä artikkelissa Kiehtova, mutta pintapuoliseksi osoittautuva kauhuseikkailu – arvostelussa Ad Infinitum

Ad Infinitum

Ad Infinitum (PlayStation 5)

5 / 10
Hyvää Kiehtova idea. Pelattavuus. Huonoa Graafisesti todella vaihteleva. Liikkumavapauden puute. Kiehtova idea, joka ei lopulta ollut mieleenpainuva, eikä oikeastaan edes pelottava. Ad Infinitum tarjoaa kiehtovan läpileikkauksen sodan ja mielen hajoamisen synkkiin maisemiin, mutta kompastuu omiin jalkoihinsa yrittäessään tasapainoilla useiden eri elementtien välillä.

Ensimmäisen maailmansodan raakuus ja kaaos elävät voimakkaasti NACONin julkaisemassa ja PAN Visionin jakelemassa Ad Infinitum -pelissä, joka sukeltaa syvälle sodan kauhuihin ja yhden sotilaan traumatisoituneeseen mieleen. Pelin maailma on synkkä, piinaava ja paikoin sekava, tarjoten pelaajalle kokemuksen, joka on yhtä aikaa sekä jännittävä, ja ainakin yrittää parhaansa ollakseen myöskin mentaalisesti raskas kokemus.

Ad Infinitum vie pelaajan ensimmäisen maailmansodan pelottaviin tapahtumiin, jossa nuoren saksalaissotilaan kautta paljastuu sotatilanteen armottomuus ja mielenterveyden rakoilu. Sotilaan silmin nähdään paitsi juoksuhaudat, myös perhe, ystävät ja koti – ja kaikkea varjostaa jatkuva kuoleman pelko sekä sotatoimien järkyttävät tapahtumat.

Peli ei tyydy kuitenkaan vain esittelemään sotaa ulkoisena kauhuna, vaan sukeltaa myös sotilaan sisäiseen taisteluun ja psyykkeen järkkymiseen. Mieleen hiipivät painajaiset, unen ja todellisuuden rajamailla liikkuminen sekä jatkuva epävarmuus omasta hahmottamisestaan luovat intensiivisen ja mieleenpainuvan pelikokemuksen.

Toiminnan, ongelmanratkaisun ja painajaismaisen seikkailun sekoitus tekee Ad Infinitumista vaikeasti määriteltävän genrensä suhteen. Pelaaja joutuu vaihtamaan strategiaa ja lähestymistapaa usein – joskus ratkaisu saattaa löytyä pakenemisesta, toisinaan hiljainen tarkkailu tai arvoituksen ratkaiseminen ovat avain eteenpäin.

Vaikka pelin pelattavuus itsessään oli pätevää ja pelaaja ohjattiin sujuvasti läpi traumatisoituneen sotilaan mielenmaiseman, Ad Infinitum ei pysty lunastamaan lupauksiaan aidosta kauhukokemuksesta. Möröt, vaikkakin friikkejä, eivät tarjoa sydäntä raastavaa pelkoa ja vaikka painajaismaisesti vääristyneet maailmat toivat eteerisen värinän pelaajien niskavilloihin, pelko jäi pintapuoliseksi.

Elämää juoksuhaudoissa

Graafinen anti tarjosi valitettavasti varsin kirjavan kirjon. Välillä pelaaja saattoi ihastella yksityiskohtaisia ympäristöjä ja painajaismaisia olioita, kun taas toisinaan oli vaikea ymmärtää, miten samassa pelissä saattoi olla PS1-tason tekstuureja.

Vaikka juoksuhaudoissa rämpiminen voi tuntua osuvalta pelin teemaan ja siihen tuomaan realismiin, sen jatkuva toistaminen muuttui ajan kanssa uuvuttavaksi. Kävelysimulaattori, ajatus, joka välissä pyörii mielessä. Toiveissa oli enemmän liikkumisvapautta ja mahdollisuutta tutkia synkkiä maisemia omilla ehdoilla. Pelin lineaarisuus, jota vielä korostivat näkyvyyden ongelmat, toivat ärsytyksen hetkiä, jotka valitettavasti vaimensivat immersiota.

Yksi omalaatuinen piirre, taskulamppumekaniikka, onnistui luomaan enemmänkin turhautumista kuin pelkoa. Siinä missä pelaajan olisi pitänyt kokea pelkoa ja jännitystä, oltiinkin kiinni omassa ärsytyksessämme, kun lamppu ei toiminut haluamallamme tavalla.

Ad Infinitum tarjoaa kiehtovan läpileikkauksen sodan ja mielen hajoamisen synkkiin maisemiin, mutta kompastuu omiin jalkoihinsa yrittäessään tasapainoilla useiden eri elementtien välillä. Se ei ole pelkkä kauhupeli, mutta se ei myöskään ole seikkailu, joka pitäisi pelaajaa otteessaan alusta loppuun. Siinä, missä se ottaa askeleita syvälliseen ja merkitykselliseen tarinankerrontaan, se kompuroi pelattavuuden ja grafiikan saralla, jättäen pelaajan toivomaan, että se olisi voinut olla enemmän.

Yhteenvetona Ad Infinitum on kelvollinen lisäys genreen, mutta se ei tarjoa erityisen mieleenpainuvaa kokemusta. Se vaeltelee jossakin keskinkertaisen ja potentiaalisesti kiinnostavan välimaastossa, antaen aihetta miettiä, mitä olisi voinut olla, jos kaikki olisi loksahdellut kohdilleen.

Ad Inifinitum on saatavilla PlayStation 5Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Arvostelu: J.Jaatinen

Avatar: Frontiers of Pandora – From the Ashes syventää Pandoran tarinaa uudella laajennuksella Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar: Frontiers of Pandora – From the Ashes syventää Pandoran tarinaa uudella laajennuksella

Avatar: Frontiers of Pandora

Ubisoft on tuonut lisää pelattavaa toimintaseikkailu Avatar: Frontiers of Pandora -peliin. Uusi From the Ashes -laajennus on nyt saatavilla ja se jatkaa Pandoran tarinaa omalla itsenäisellä kertomuksellaan. Samalla kokonaisuus nivoutuu luontevasti Avatar-elokuvien maailmaan.

Laajennus vie pelaajat jälleen Na’vi-kansan ja RDA-yhtiön välisen konfliktin keskelle. Tuttuun tapaan vastakkain ovat luonnon kanssa tasapainossa elävä alkuperäiskansa ja planeetan resursseja hyödyntävä suuryritys. Tällä kertaa tarina painottuu uusiin tapahtumiin ja hahmoihin, jotka syventävät pelin maailmaa aiempaa henkilökohtaisemmalla otteella.

Uusi tarina ja lisää tutkittavaa

From the Ashes kertoo oman tarinansa, joka avaa Pandoran uusia alueita ja ympäristöjä. Mukana on aiempaa karumpia maisemia sekä uusia vihollisia, jotka pakottavat muuttamaan lähestymistapaa taisteluihin. Lisäksi laajennus tuo mukanaan uusia tehtäviä ja sivusisältöä, jotka kannustavat tutkimaan avointa pelimaailmaa entistä tarkemmin.

Tarina etenee elokuvamaisesti ja tarjoaa lisää taustaa Pandoran tapahtumille. Vaikka kokonaisuus linkittyy Avatar-universumiin, se toimii myös niille pelaajille, jotka eivät tunne elokuvia entuudestaan.

Pelattavuus kehittyy usealla osa-alueella

Laajennuksen yhteydessä Ubisoft on päivittänyt myös pelin teknistä ja pelillistä puolta. Grafiikkaa on hiottu ja ympäristöt näyttävät entistä yksityiskohtaisemmilta. Valoefektit, kasvillisuus ja sääolosuhteet korostavat Pandoran omaleimaista tunnelmaa.

Merkittävä uudistus on mahdollisuus pelata kolmannen persoonan kuvakulmasta. Aiemmin peli tukeutui vahvasti ensimmäisen persoonan näkymään, mutta nyt pelaaja voi vaihtaa perspektiiviä lennosta. Tämä muuttaa erityisesti liikkumisen ja taisteluiden tuntua sekä tuo hahmon animaatiot paremmin esiin.

Osa laajempaa kokonaisuutta

From the Ashes rakentuu saumattomasti osaksi Avatar-tarinaa. Peli ja elokuvat tukevat toisiaan ja tarjoavat erilaisia näkökulmia samaan maailmaan. Yhdessä ne muodostavat kokonaisuuden, jossa tarinaa voi kokea sekä valkokankaalla että ohjaimen kautta.

Saatavuus

Avatar: Frontiers of Pandora – From the Ashes on saatavilla PlayStation 5- ja Xbox Series X -konsoleille sekä PC:lle, joka sisältyy myös Ubisoft+ -pelipalveluun. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Laajennus vaatii toimiakseen alkuperäisen Avatar: Frontiers of Pandora -pelin.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.