Kiehtova, mutta pintapuoliseksi osoittautuva kauhuseikkailu – arvostelussa Ad Infinitum Kommentit pois päältä artikkelissa Kiehtova, mutta pintapuoliseksi osoittautuva kauhuseikkailu – arvostelussa Ad Infinitum

Ad Infinitum

Ad Infinitum (PlayStation 5)

5 / 10
Hyvää Kiehtova idea. Pelattavuus. Huonoa Graafisesti todella vaihteleva. Liikkumavapauden puute. Kiehtova idea, joka ei lopulta ollut mieleenpainuva, eikä oikeastaan edes pelottava. Ad Infinitum tarjoaa kiehtovan läpileikkauksen sodan ja mielen hajoamisen synkkiin maisemiin, mutta kompastuu omiin jalkoihinsa yrittäessään tasapainoilla useiden eri elementtien välillä.

Ensimmäisen maailmansodan raakuus ja kaaos elävät voimakkaasti NACONin julkaisemassa ja PAN Visionin jakelemassa Ad Infinitum -pelissä, joka sukeltaa syvälle sodan kauhuihin ja yhden sotilaan traumatisoituneeseen mieleen. Pelin maailma on synkkä, piinaava ja paikoin sekava, tarjoten pelaajalle kokemuksen, joka on yhtä aikaa sekä jännittävä, ja ainakin yrittää parhaansa ollakseen myöskin mentaalisesti raskas kokemus.

Ad Infinitum vie pelaajan ensimmäisen maailmansodan pelottaviin tapahtumiin, jossa nuoren saksalaissotilaan kautta paljastuu sotatilanteen armottomuus ja mielenterveyden rakoilu. Sotilaan silmin nähdään paitsi juoksuhaudat, myös perhe, ystävät ja koti – ja kaikkea varjostaa jatkuva kuoleman pelko sekä sotatoimien järkyttävät tapahtumat.

Peli ei tyydy kuitenkaan vain esittelemään sotaa ulkoisena kauhuna, vaan sukeltaa myös sotilaan sisäiseen taisteluun ja psyykkeen järkkymiseen. Mieleen hiipivät painajaiset, unen ja todellisuuden rajamailla liikkuminen sekä jatkuva epävarmuus omasta hahmottamisestaan luovat intensiivisen ja mieleenpainuvan pelikokemuksen.

Toiminnan, ongelmanratkaisun ja painajaismaisen seikkailun sekoitus tekee Ad Infinitumista vaikeasti määriteltävän genrensä suhteen. Pelaaja joutuu vaihtamaan strategiaa ja lähestymistapaa usein – joskus ratkaisu saattaa löytyä pakenemisesta, toisinaan hiljainen tarkkailu tai arvoituksen ratkaiseminen ovat avain eteenpäin.

Vaikka pelin pelattavuus itsessään oli pätevää ja pelaaja ohjattiin sujuvasti läpi traumatisoituneen sotilaan mielenmaiseman, Ad Infinitum ei pysty lunastamaan lupauksiaan aidosta kauhukokemuksesta. Möröt, vaikkakin friikkejä, eivät tarjoa sydäntä raastavaa pelkoa ja vaikka painajaismaisesti vääristyneet maailmat toivat eteerisen värinän pelaajien niskavilloihin, pelko jäi pintapuoliseksi.

Elämää juoksuhaudoissa

Graafinen anti tarjosi valitettavasti varsin kirjavan kirjon. Välillä pelaaja saattoi ihastella yksityiskohtaisia ympäristöjä ja painajaismaisia olioita, kun taas toisinaan oli vaikea ymmärtää, miten samassa pelissä saattoi olla PS1-tason tekstuureja.

Vaikka juoksuhaudoissa rämpiminen voi tuntua osuvalta pelin teemaan ja siihen tuomaan realismiin, sen jatkuva toistaminen muuttui ajan kanssa uuvuttavaksi. Kävelysimulaattori, ajatus, joka välissä pyörii mielessä. Toiveissa oli enemmän liikkumisvapautta ja mahdollisuutta tutkia synkkiä maisemia omilla ehdoilla. Pelin lineaarisuus, jota vielä korostivat näkyvyyden ongelmat, toivat ärsytyksen hetkiä, jotka valitettavasti vaimensivat immersiota.

Yksi omalaatuinen piirre, taskulamppumekaniikka, onnistui luomaan enemmänkin turhautumista kuin pelkoa. Siinä missä pelaajan olisi pitänyt kokea pelkoa ja jännitystä, oltiinkin kiinni omassa ärsytyksessämme, kun lamppu ei toiminut haluamallamme tavalla.

Ad Infinitum tarjoaa kiehtovan läpileikkauksen sodan ja mielen hajoamisen synkkiin maisemiin, mutta kompastuu omiin jalkoihinsa yrittäessään tasapainoilla useiden eri elementtien välillä. Se ei ole pelkkä kauhupeli, mutta se ei myöskään ole seikkailu, joka pitäisi pelaajaa otteessaan alusta loppuun. Siinä, missä se ottaa askeleita syvälliseen ja merkitykselliseen tarinankerrontaan, se kompuroi pelattavuuden ja grafiikan saralla, jättäen pelaajan toivomaan, että se olisi voinut olla enemmän.

Yhteenvetona Ad Infinitum on kelvollinen lisäys genreen, mutta se ei tarjoa erityisen mieleenpainuvaa kokemusta. Se vaeltelee jossakin keskinkertaisen ja potentiaalisesti kiinnostavan välimaastossa, antaen aihetta miettiä, mitä olisi voinut olla, jos kaikki olisi loksahdellut kohdilleen.

Ad Inifinitum on saatavilla PlayStation 5Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Arvostelu: J.Jaatinen

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen Kommentit pois päältä artikkelissa Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen

Kun PS5 tuli markkinoille, moni mietti, onko kyseessä vain pikku päivitys PS4:stä. Team Asobi, PlayStationin oma studio, vakuuttaa, että uusi konsolisukupolvi toi mukanaan jotain erityistä, kuten DualSense-ohjaimen haptisen palautteen ja nopean SSD:n, jotka muuttavat pelaamisen nautinnon.

Studio loi muun muassa Astro’s Playroomin ja monesti palkitun Astro Botin, jotka esittelevät PS5:n ominaisuuksia ilman turhia kikkailuja. Haptinen palaute ja adaptiiviset liipaisimet eivät ole vain teknisiä jippoja, ne tekevät esimerkiksi esineiden vetämisestä, murskaamisesta tai hiomasta aistittavaa, mikä tuo uuden ulottuvuuden pelikokemukseen. SSD:n ansiosta kuoleman jälkeen uudelle yrittämiselle ei tarvitse odottaa, mikä tekee etenemisestä sulavampaa ja nautittavampaa.

Team Asobi ei tee pelejä itselleen vaan yleisölle. Studio keskittyy siihen, mikä todella lisää pelikokemusta, eikä yritä tunkea kaikkia PS5-ominaisuuksia jokaiseen peliin. Pienillä tiimeillä ja tarkasti suunnitelluilla prosesseilla syntyy sisältöä, joka tuntuu laadukkaalta ja hallitulta, vaikka pelit eivät olisi pitkiä, ne tarjoavat juuri oikean määrän nautintoa.

Studion johtaja Nicolas Doucet korostaa, että konsolikehittäminen antaa yhdenmukaisen kokemuksen mitä tiimi näkee kehityksessä, sitä pelaaja näkee kotona. Tämä tekee PlayStation-peleistä “plug and play” -elämyksiä, joissa fokus on itse pelissä, ei yhteensopivuusongelmissa.

Team Asobi on myös läheisesti mukana uusien PlayStation-laitteiden prototyyppien testaamisessa. Studio kokeilee uusia ideoita nopeasti ja tuo ne käytäntöön demojen muodossa, mikä auttaa määrittelemään, mikä toimii ja mikä ei ennen kuin teknologia päätyy kuluttajille.

Lopputulos on pelejä, jotka ovat harkittuja, hauskoja ja aitoja pelaajille, eivät pelkästään tekniikan kokeilualustoja.

Emme tee pelejä itsellemme. Olemme täällä yleisön palveluksessa. – Team Asobi kommentoi.