Kiinalaisten myyttien maailma saapui Immortals Fenyx Rising -toimintapeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Kiinalaisten myyttien maailma saapui Immortals Fenyx Rising -toimintapeliin

Immortals Fenyx Rising

Ubisoft on julkaissut Immortals Fenyx Rising -jumalseikkailuun kiinalaisia mytologiota pursuavan Myths of the Eastern Realm -lisäosan.

Lisäosa on laajamittainen tarinallinen lisäosa suosittuun Immortals Fenyx Rising -toimintaseikkailuun. Siinä missä pelin alkuperäistarina vie pelaajan Kreikan saaristoon ja muinaisten kreikkalaisten jumalmyyttien pariin, pelin toinen lisäosa tutustuttaa pelaajan kiinalaisten myyttien ja hirviöiden vivahteikkaaseen maailmaan.

Myths of the Eastern Realm -lisäosan keskiössä nähdään uusi sankari Ku. Nuwa-jumalattaresta innoituksensa saanut tarina johdattaa uuden sankarimme pelastamaan ihmiskuntaa ja korjaamaan vahingoittunutta taivasta. Ku kohtaa matkallaan voimakkaita kiinalaisia jumaluuksia, ennenäkemättömiä kammottavia hirvityksiä ja erilaisia kiinalaisesta mytologiasta aineksiaan ammentavia pulmia. Taisteluissa Ku osaa turvautua itämaisiin taistelutaitoihin, joissa näkyy kiinalaisen kung fun vaikutus.

Kiinalaisen Ubisoft Chengdu -pelistudion johdolla kehitetty lisäosa tuo pelaajalleen emopelistään poikkeavan ja ainutlaatuisen pelikokemuksen täynnä kiehtovia yksityiskohtia. Maan ja taivaan välillä koettava koitos maailmoineen on uskollinen kulttuurilliselle alkuperälleen ja tämä näkyy kaikessa pelin arkkitehtuurista lähtien. Mukana ovat kiinalaistyyliset rakennelmat ja rakennukset sekä maalle ominaiset taiteelliset yksityiskohdat ja piirteet esineineen ja koristeineen.

Uuden lisäosan myötä pelaaja pääsee ratkomaan uudenlaisia haasteita ja suorittamaan jännittäviä tehtäviä. Pelisankarille on myös tarjolla täysin uusia kykyjä peruspelin ulkopuolelta, jotka laajentavat taitovalikoimaa entuudestaan. Lisäosan myötä pelaajalla on mahdollisuus osallistua rajatun ajan Monster Hunt Twitch Extension -pelitapahtumaan. Twitch-pelistriimin katsojat voivat kerätä hirviöitä ja suorittaa haasteita suoraan peliruudulta. Uusia hirviöitä ilmestyy ruudulle aina parin minuutin välein. Keräilyhaasteiden suorittamisesta palkitaan pelin sisäisillä palkinnoilla. Pelitapahtuma on voimassa 7. huhtikuuta asti.

Immortals Fenyx Rising – Myths of the Eastern Realm -lisäosa sisältyy pelin kausikortin tarjontaan, joka sisältää kaikkiaan kolme erillistä lisäosapakettia. Kausikortin hinta on 39,99 euroa. Lisäosan voi ostaa myös erikseen 14,99 euron hintaan. Peruspelistä on myös ladattavissa ilmainen demoversio, jonka avulla pelaaja voi tutustua muinaisista kreikkalaistarinoista tuttuun kyklooppiin. Pelidemo tarjoaa pelaajalleen yhdistelmän taistelua, tutkimista ja ongelmanratkontaa.

Immortals Fenyx Rising on saatavana sekä Xbox Series X ja S, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 5 sekä PlayStation 4 -pelikonsoleille että PC:lle Epic Games Store – ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+ ja Google Stadia -pelipalveluista.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.