Klassinen Diablo on nyt pelattavissa suoraan selaimessa Kommentit pois päältä artikkelissa Klassinen Diablo on nyt pelattavissa suoraan selaimessa

Vuonna 1996 ilmestynyt kulttimaineeseen yltänyt alkuperäinen Diablo on nyt pelattavissa suoraan selaimessa. Selainversion kehittäjä Rivsoft kertoo sen perustuvan pelin alkuperäiseen lähdekoodiin, joten myös alkuperäiset bugit löytyvät pelistä.

Selainversio on myös rajallinen ja vain Warrior -hahmo on pelattavissa, luolastot ovat rajoitetumpia ja pelihahmojen kanssa keskustelu on suppeampaa. Alkuperäisen pelin omistajat voivat kuitenkin pelata koko versiota selaimessa DIABDAT.MPQ -tiedoston avulla. Alkuperäisen Diablon voi hankkia esim. GOG -palvelut kautta n. 9€ hintaan.

Alkuperäinen Diablo sai jatko-osan kun Diablo II ilmestyi vuonna 2000. Pelisarjan kolmas instanssi Diablo III ilmestyi vuonna 2012 ja kyseinen peli ilmestyi viime vuonna Nintendo Switch -konsolille. Pelisarjan kehittäjä Blizzard on parhaillaan työstämässä uutta mobiilipeliä Diablo Immortal.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Blizzard: Tekoäly saa hoitaa tylsät hommat – ihmiset tekevät taiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard: Tekoäly saa hoitaa tylsät hommat – ihmiset tekevät taiteen

Blizzardin kehittäjät ovat avanneet näkemyksiään tekoälyn käytöstä pelinkehityksessä ja linja on selvä, AI saa hoitaa rutiinit, mutta luovan työn pitää pysyä ihmisillä.

World of Warcraftin visuaalisen kehityksen vetäjä Gabriel Gonzalez kertoi, että tekoälyä käytetään lähinnä pieniin mutta työläisiin tehtäviin, kuten kypärien istuvuuden säätämiseen erimuotoisten hahmojen päihin.

Filosofia on vapauttaa ihmisille aikaa olla luovia ja siirtää menial-työt koneelle. – Gonzalez summasi.

Tarinoiden kohdalla tekoälyllä ei kuitenkaan ole asiaa. WoW:in designjohtaja Maria Hamilton totesi, että pelien tarinat resonoivat vain, jos ne kumpuavat oikeista ihmiskokemuksista.

En ole nähnyt tarvetta millekään muulle kuin käsintehdylle tarinankerronnalle. – Hamilton sanoi.

Samaa mieltä on myös Overwatch 2:n ohjaaja Aaron Keller. Hänen mukaansa Blizzard on tunnettu käsintehdyistä peleistään ja maailmoistaan, eikä tekoälyä käytetä hahmojen tai pelimekaniikan luomiseen.

Meille on tärkeämpää saada yksityiskohdat oikein ja ylläpitää Blizzardin tasoa kuin tehdä jotain mahdollisimman nopeasti. – Keller kommentoi.

Tekoälyn rooli pelialalla tulee kuitenkin todennäköisesti kasvamaan. Keller myönsi, että teknologia kehittyy jatkuvasti, ja sitä tullaan näkemään yhä enemmän työkalujen taustalla. Blizzardille tärkeintä on kuitenkin pitää ydin käsintehdyssä kokemuksessa siinä, ettei uskomattoman lahjakkaiden ihmisten tarvitse tehdä uskomattoman tylsiä asioita.