Klassinen PlayStation 1 -pelisarja pian pelattavissa kokonaisuudessaan PS5:llä ja PS4:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Klassinen PlayStation 1 -pelisarja pian pelattavissa kokonaisuudessaan PS5:llä ja PS4:llä

-faneja ilahduttaa tieto, että klassinen -pelisarja tulee pian lähes kokonaan pelattavaksi nykyisillä PlayStation-konsoleilla. Sony julkaisee MediEvil 2 -pelin PS5- ja PS4-konsoleille 21. tammikuuta.

Alun perin vuonna 2000 julkaistu MediEvil 2 on jatko-osa vuoden 1998 MediEvil-pelille. Peli on toimintaseikkailupeli, jonka päähahmona on epäkuollut ritari Sir Daniel. Uusi versio sisältää useita moderneja parannuksia, kuten pikatallennuksen, kelaamistoiminnon ja mukautettavat kuvasuodattimet. PlayStation Plus Premium -tilaajat saavat pelin pelattavakseen ilman lisämaksua.

MediEvil 2:n julkaisu tekee sarjasta lähes täydellisen nykyisillä PlayStation-konsoleilla. Aiemmin Sony on tuonut alkuperäisen MediEvil-pelin PS5:lle ja PS4:lle, ja vuonna 2019 julkaistiin täysin uusittu remake ensimmäisestä pelistä PS4:lle. Sarjan ainoa peli, jota ei vielä voi pelata nykyisillä konsoleilla, on PSP:lle vuonna 2005 julkaistu MediEvil: Resurrection.

Sony on viime vuosina panostanut merkittävästi PS1-aikakauden pelien tuomiseen nykyisille konsoleille. Aiemmin julkaistuja klassikkoja ovat muun muassa The Legend of Dragoon, Ape Escape, Twisted Metal, Syphon Filter, Dino Crisis, Resident Evil, Wild Arms ja Herc’s Adventures.

MediEvil 2:ssa pelaajat haastavat pimeyden voimat ja taikuuden Sir Daniel Fortesquen roolissa. Peli sisältää monipuolisen arsenaali aseita miekoista ja tikareista varsijousiin ja vasaroihin – sekä yllättäen myös kanankoipia. Pelaajat kohtaavat karmivien vihollisten lisäksi visaisia pulmia ja arvoituksia, joita säestää selkäpiitä karmiva ääniraita.

Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria Kommentit pois päältä artikkelissa Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria

Fyysisillä -peleillä on edelleen merkittävä markkina, vaikka digitaaliset ostot hallitsevat myyntiä. Alinea Analyticsin analyytikko Rhys Elliott arvioi, että vuoden 2026 aikana myydyt uudet PlayStation-pelien levykopiot ovat tuottaneet yli 655 miljoonaa dollaria. Arvio koskee kuluttajille myytyjä pelejä, ei kauppojen varastoihin jääneitä kappaleita.

Alinean mukaan fyysisten pelien osuus uusien pelien kokonaismyynnin arvosta jää kuitenkin alle viidennekseen. Lukuun vaikuttavat muun muassa digitaalisina julkaistut pelit ja digiversioiden ennakkotilausedut. Yhtiön laskelmissa tarkasteltujen vuoden suurimpien uusien PlayStation-pelien fyysinen myynti on silti yhteensä noin 1,2 miljardin dollarin arvoinen.

Fyysisten kopioiden myynti painottuu erityisesti suuriin yksinpeleihin. Alinean arvion mukaan esimerkiksi Resident Evil Requiemia myytiin PlayStationilla tänä vuonna noin 1,3 miljoonaa fyysistä kappaletta, joiden yhteenlaskettu tuotto ylitti 92,3 miljoonaa dollaria. Myös Marvel’s Wolverine erottuu: sen myydyistä PlayStation-kopioista lähes 800 000 oli fyysisiä.

Kaikki pelityypit eivät nojaa levyihin yhtä vahvasti. Alinean mukaan urheilupelien fyysinen osuus jää selvästi pienemmäksi, sillä digitaaliset erikoisversiot ja verkossa pelattavat lisätilat kannustavat ostamaan pelin digitaalisena. Japanilaisissa peleissä fyysisten kopioiden osuus on puolestaan monia länsimaisia julkaisuja suurempi.

Luvut ovat Alinea Analyticsin arvioita, eivät Sonyn virallisia myyntilukuja. on ilmoittanut lopettavansa uusien PlayStation-pelien levytuotannon tammikuussa 2028 julkaistavien pelien osalta. Jo julkaistut ja sitä ennen levyllä ilmestyvät pelit eivät kuulu muutoksen piiriin.

Lähteet: Eurogamer, Alinea Analytics ja PlayStation Blog.

Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä

Pelien keräilijöille ja fyysisiä pelikopioita suosiville kuuluu vaihteeksi hyviä uutisia. ei aio ainakaan tällä hetkellä luopua fyysisistä peleistä, vaikka peliala näyttää kulkevan yhä vahvemmin digitaalisten julkaisujen suuntaan.

Nintendon Latinalaisen Amerikan varatoimitusjohtaja ja pääjohtaja Bill van Zyll kommentoi yhtiön linjausta -kanava Coelho no Japão -haastattelussa. Hänen mukaansa Nintendo seuraa tarkasti kuluttajien mieltymyksiä ja tekee ratkaisujaan niiden perusteella. Yhtiö tiedostaa myös, kuinka paljon pelaajat arvostavat fyysisiä peliversioita.

Van Zyll nosti esiin myös hiljattain julkaistun -konsolin, joka tukee sekä fyysisiä että digitaalisia pelejä. Hän vahvisti suoraan, ettei Nintendolla ole suunnitelmia hylätä fyysisiä pelijulkaisuja. Tämä on tervetullut viesti aikana, jolloin muiden pelialan jättien ratkaisut ovat herättäneet huolta pelien säilyvyydestä ja omistamisesta.

Fyysisten pelien asema on puhuttanut viime aikoina erityisesti Sonyn ja Rockstar Gamesin päätösten vuoksi. Rockstarin odotettu on tiettävästi tulossa fyysisenä julkaisuna, jossa pakkauksen mukana toimitetaan vain latauskoodi varsinaisen levyn sijaan. puolestaan on ilmoittanut suunnitelmistaan lopettaa uusien -pelien levytuotanto vuonna 2028.

Nintendon linjaus ei tietenkään takaa, että säilyvät valikoimassa ikuisesti. Toistaiseksi yhtiön toiminta antaa kuitenkin aihetta optimismiin ja lähes kaikki sen omat Switch 2 -pelit ovat ilmestyneet perinteisinä fyysisinä julkaisuina niin sanottujen Game Key Card -korttien sijaan. Näissä korteissa ei ole itse peliä, vaan ne toimivat käytännössä latauksen käynnistävinä avaimina. Fyysisiä pelejä suosiville tämä merkitsee sitä, että pelikokoelman voi edelleen rakentaa myös hyllyyn, eikä kaikkea tarvitse jättää digitaalisen kauppapaikan varaan.