Klassinen PlayStation 1 -pelisarja pian pelattavissa kokonaisuudessaan PS5:llä ja PS4:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Klassinen PlayStation 1 -pelisarja pian pelattavissa kokonaisuudessaan PS5:llä ja PS4:llä

-faneja ilahduttaa tieto, että klassinen -pelisarja tulee pian lähes kokonaan pelattavaksi nykyisillä PlayStation-konsoleilla. Sony julkaisee MediEvil 2 -pelin PS5- ja PS4-konsoleille 21. tammikuuta.

Alun perin vuonna 2000 julkaistu MediEvil 2 on jatko-osa vuoden 1998 MediEvil-pelille. Peli on toimintaseikkailupeli, jonka päähahmona on epäkuollut ritari Sir Daniel. Uusi versio sisältää useita moderneja parannuksia, kuten pikatallennuksen, kelaamistoiminnon ja mukautettavat kuvasuodattimet. PlayStation Plus Premium -tilaajat saavat pelin pelattavakseen ilman lisämaksua.

MediEvil 2:n julkaisu tekee sarjasta lähes täydellisen nykyisillä PlayStation-konsoleilla. Aiemmin Sony on tuonut alkuperäisen MediEvil-pelin PS5:lle ja PS4:lle, ja vuonna 2019 julkaistiin täysin uusittu remake ensimmäisestä pelistä PS4:lle. Sarjan ainoa peli, jota ei vielä voi pelata nykyisillä konsoleilla, on PSP:lle vuonna 2005 julkaistu MediEvil: Resurrection.

Sony on viime vuosina panostanut merkittävästi PS1-aikakauden pelien tuomiseen nykyisille konsoleille. Aiemmin julkaistuja klassikkoja ovat muun muassa The Legend of Dragoon, Ape Escape, Twisted Metal, Syphon Filter, Dino Crisis, Resident Evil, Wild Arms ja Herc’s Adventures.

MediEvil 2:ssa pelaajat haastavat pimeyden voimat ja taikuuden Sir Daniel Fortesquen roolissa. Peli sisältää monipuolisen arsenaali aseita miekoista ja tikareista varsijousiin ja vasaroihin – sekä yllättäen myös kanankoipia. Pelaajat kohtaavat karmivien vihollisten lisäksi visaisia pulmia ja arvoituksia, joita säestää selkäpiitä karmiva ääniraita.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.