Klassiset aavikkoautot saapuvat Trackmania -peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Klassiset aavikkoautot saapuvat Trackmania -peliin

Trackmania 20th Anniversary_ Desert Update Trailer 0-8 screenshot Large

Trackmania juhlistaa 20-vuotista taivaltaan tuomalla takaisin alkuperäisen pelin vauhdikkaat aavikkoautot! Tämä päivitys on osa juhlintaa, jossa pelisarjan klassikkoautot ja -elementit tekevät paluun nykyaikaiseen Trackmaniaan.

Uusi Desert Car -päivitys sisältää kaiken tarvittavan aavikkokisojen hurjaan menoon: päivitetyn aavikkoauton, joka on viritetty toimimaan sulavasti modernissa pelimaailmassa, sekä 70 uutta rakennuspalikkaa ja 200 uutta lisäosaa ratojen rakentamiseen. Päivitykseen sisältyy myös uusia erikoisuuksia, kuten Desert Car -portti, innovatiiviset tasosilmukat ja entistä realistisemmat kivet ja kalliot ratojen maisemointiin.

Ajamisen lisäksi päivitys tarjoaa uutta pelattavaa Discovery-pelikampanjan muodossa. Kampanja sisältää 25 vauhdikasta uutta rataa ja maailmanlaajuisen ranking-listan, josta kolme parasta pelaajaa palkitaan 20. kesäkuuta. Pelipäivityksen myötä mukaan tulee myös päivittäisiä kisoja ja turnauksia, joissa kisataan aavikkoaiheisilla radoilla. Ensimmäisten cup-voittajien joukosta arvotaan myös Trackmania-aiheisia palkintoja.

Trackmania on luova ja vauhdikas ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda omia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvituksensa rajoittamana. Peruspelin voi ladata ilmaiseksi ja laajemmat Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 € ja 29,99 € hintaan.

Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys

Vuoden 2026 alku on ollut Ubisoftille myrskyisä, irtisanomisia, studioiden sulkemisia, peruttuja projekteja ja silti yksi huhu ei suostu katoamaan. Assassin’s Creed: Black Flag -remake pysyy sitkeästi otsikoissa, vaikka peliä ei ole vieläkään virallisesti julkistettu.

Tällä kertaa vuodon keskiössä on täysin uusi Edward Kenway -patsas, joka bongattiin yllättäen Vinted-sovelluksessa. 35-senttinen figuuri esittää Kenwayta istumassa aarrearkun päällä, kultakolikot jalkojen alla, pistooli ja ikoninen sapeli käsissä, selkä nojaten laivan ruoriin. Mukana on myös Black Flag -lippu, jossa yhdistyvät merirosvokallo ja Assassin’s Creed -symboli. Juuri sitä visuaalista fanipalvelua, jota Black Flag -fanit rakastavat.

Erityisen kiinnostavaa on se, että patsaan jalustasta löytyvät Ubisoftin ja PureArtsin logot sekä tekijänoikeusmerkintä vuodelle 2026. Listauksen mukaan figuuri julkaistaan virallisesti myöhemmin tänä vuonna, eikä kyse vaikuta vanhalta keräilyesineeltä vaan uudelta promomateriaalilta.

Kun tähän yhdistetään aiemmat vuodot, brändiyhteistyöt ja vihjailut, Black Flag -remake näyttää yhä vähemmän huhulta ja yhä enemmän aikataulukysymykseltä. Virallista vahvistusta ei vieläkään ole, mutta merkit viittaavat siihen, että Edward Kenwayn paluu on ennemmin milloin kuin jos. Nyt vain toivotaan, että kun purjeet viimein nostetaan, matka on enemmän eeppinen seikkailu kuin karille ajanut remake-hylky.

The Defiant tuo toisen maailmansodan tällä kertaa Kiinaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Defiant tuo toisen maailmansodan tällä kertaa Kiinaan

Sotapelien ystäville on luvassa jotain harvinaista, nimittäin uusi tarinavetoinen ja yksinpelattava ensimmäisen persoonan ammuskelupeli, The Defiant. Peli sijoittuu Kiinan vastarintataisteluun Japania vastaan toisessa maailmansodassa. Pelin takaa löytyy Hoothanes-studio ja julkaisijana 4Divinity, ja peli rakentuu Unreal Engine 5:n voimin.

Erityistä tässä pelissä on se, että se ei tyydy perinteisiin juoksu-ampumisiin. Tehtävät vaihtelevat salamurhista lähitaisteluihin, tarkka-ampujatehtäviin, kaupunkivakoiluun, koodinmurtamiseen, ajoneuvotaisteluihin ja odottamattomiin laajamittaisiin hyökkäyksiin. Tämä lupaa monipuolista pelattavuutta ja jatkuvaa yllätyksellisyyttä.

Kehittäjät lupaavat myös historian kunnioittamista: aseet on käsitelty historiallisina artefakteina, ei pelkkinä työkaluina, ja kampanja tarjoaa näkökulman sodan tapahtumiin, joita harvoin nähdään peleissä. Pelin kentät vaihtelevat miehitettyjen kylien, jäätyneiden metsien, linnoitettujen huoltotieosuuksien ja vihollisen hallitsemien kaupunkialueiden välillä, ja kaikki ympäristöt heijastavat sissisodan ja selviytymisen realiteetteja.

The Defiant on yksinpelikokemus, joka tähtää sekä elokuvamaisiin hetkiin että monipuoliseen taktisluonteiseen toimintaan. Peliä voi laittaa myös toivelistalle Steamissa, jos haluaa olla ensimmäisten joukossa kokeilemassa poikkeuksellista WWII-näkökulmaa.

Julkaisupäivä ei vielä ole tiedossa, mutta odotus näyttää kannattavan. Tässä on peli, joka yrittää uudistaa toisen maailmansodan FPS-kokemusta ja viedä sen mielenkiintoiselle ja vähemmän tunnetulle rintamalle.