Kohta voit hivellä myös Wolverinen takalistoa käsissäsi – kiitos Microsoftin hauskan markkinointikampanjan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohta voit hivellä myös Wolverinen takalistoa käsissäsi – kiitos Microsoftin hauskan markkinointikampanjan

Microsoftin markkinointikampanja jatkuu täydellä höyryllä. Deadpoolin peräpään muotoisen ohjaimen jälkeen on nyt vuorossa Wolverine. Kyllä, luit oikein. Xbox on paljastanut uuden, Wolverine-teemaisen ohjaimen, jossa on tietynlainen takapuoli.

Sininen ja keltainen värimaailma sekä pienet taskut takaosassa viittaavat vahvasti Hugh Jackmanin esittämään hahmoon tämän viikon Marvel-elokuvasta Deadpool ja Wolverine. Deadpool-ohjaimen sileä takapuoli on vaihtunut Wolverinein karvaisemmaksi versioksi, joka sisältää myös pienet taskut.

Microsoft on jopa vuokrannut valtavan mainostaulun Kanadaan, jossa komeilee Wolverine-ohjain. Yritys itse kuvailee sitä ”super sankarin rannekoruksi, mutta paljon julkisemmaksi”.

Valitettavasti tämä erikoinen ohjain ei ole myynnissä. Sen sijaan Microsoft järjestää arpajaisen, jossa on mahdollisuus voittaa Wolverine-ohjain.

Monet fanit olisivat mieluummin ostaneet ohjaimen kuin osallistuneet arpajaiseen, mutta Microsoft on järjestänyt vastaavia kampanjoita aiemminkin. Esimerkiksi pizza-tuoksuinen ohjain on ollut yksi palkinnoista aiemmassa arpajaisessa.

Deadpool ja Wolverine -elokuva saa ensi-iltansa 26. heinäkuuta.

Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut” Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut”

Entinen Microsoftin ja Blizzardin johtaja Mike Ybarra ei säästellyt sanojaan kommentoidessaan pelikonsoleiden tilannetta. Ybarra otti Twitterissä/X:ssä kantaa Sony-pomo Hideaki Nishinon lausuntoon, jonka mukaan PlayStation 5 on yhtiön menestynein konsoli koskaan. Ybarra kehui PlayStationia, mutta teilasi Xboxin toteamalla sen olevan ”kuollut”.

Nishino kertoi Tokion pelimessuilla, että PS5 on tuottanut alle viidessä vuodessa noin 126 miljardin euron myyntitulot, mikä on selvästi enemmän kuin PS4, joka samassa ajassa ylsi noin 99 miljardiin euroon. Nishinon mukaan PlayStationin voima piilee kokonaisessa ekosysteemissä, laitteistossa, peleissä ja jatkuvasti kehittyvässä PlayStation Storessa.

Ybarran kommentit eivät jääneet huomiotta. Kun eräs käyttäjä kutsui häntä katkeraksi exäksi.

Teidän konsoli on kuollut. – Ybarran osoitti vastauksen kylmästi.

Mikä vain konsoli, jos on tarpeeksi rohkea. – Kommentoi toinen käyttäjä, johon Ybarran naljaili takaisin:

Tarkoitat varmaan, jos on tarpeeksi sekaisin. – Ybarra naljaili.

Tilastot tukevat ainakin osittain Ybarran näkemystä. Take-Twon sijoittajamateriaalin mukaan PS5 on myynyt yli kaksinkertaisesti Xbox Series X|S -konsoleihin verrattuna marraskuuhun 2024 mennessä. Nähtäväksi jää, mitä Microsoft tekee vastatakseen siihen, että PlayStationin valtakausi näyttää jatkuvan vahvana.

Windows 10:n loppu kiihdyttää tietokonekauppaa Kommentit pois päältä artikkelissa Windows 10:n loppu kiihdyttää tietokonekauppaa

Syksy on tuonut Euronicsin myymälöihin ja verkkokauppaan vilkkaan kysynnän, kun kuluttajat ja yritykset valmistautuvat Windows 10 -käyttöjärjestelmän tuen päättymiseen 14. lokakuuta 2025. Microsoft ei enää tarjoa päivityksiä vanhalle järjestelmälle, mikä kannustaa monia päivittämään koneensa uuteen ja turvalliseen laitteeseen.

Tietokoneiden kysyntä on kasvanut selvästi. Asiakkaat haluavat varmistaa turvallisen ja ajantasaisen järjestelmän sekä paremmat ominaisuudet etätyöhön, opiskeluun ja pelaamiseen. – Euronicsin toimitusjohtaja Vesa Björklund kertoi.

Suosituimmat uutuudet ovat kevyitä kannettavia, tehokkaita työasemia ja pelitietokoneita. Myös tehdas kunnostetut laitteet ovat kasvattaneet suosiotaan, sillä ne tarjoavat edullisen ja kestävän tavan siirtyä Windows 11:een.

Björklund korostaa, että kyse ei ole pelkästään käyttöjärjestelmän päivityksestä.

Moni asiakas kaipaa samalla uusia toimintoja ja parempaa suorituskykyä. Olemme vastanneet kysyntään laajalla valikoimalla ja houkuttelevilla kampanjoilla. – Björklund

Euronics on Euroopan suurin kodintekniikan ketju 34 maassa ja 8 800 myymälällä. Suomessa myymälät ovat paikallisten kauppiaiden omistuksessa, mikä takaa henkilökohtaisen palvelun yhdistettynä kilpailukykyisiin hintoihin ja nopeisiin toimituksiin.