Kolmas kerta toden sanoo – GTA 5 -pelin uuden sukupolven versiosta saatiin lisätietoja Kommentit pois päältä artikkelissa Kolmas kerta toden sanoo – GTA 5 -pelin uuden sukupolven versiosta saatiin lisätietoja

Grand Theft Auto V

Suursuosittu Grand Theft Auto V ja sen moninpeliversio GTA Online on saamassa uusinnon uuden sukupolven konsoleille maaliskuun 15. päivä. Nyt pelistä on saatu lisätietoja.

Pelissä on kaksi eri grafiikka-asetusta Fidelity ja Performance. Näistä ensimmäinen panostaa grafiikan laatuun ja 30 fps:n nopeuteen. PS5 ja Xbox Series X -konsoleilla pelit toimivat 4K-resoluutiolla ja säteenseurannalla. Xbox Series S -konsolilla resoluutio skaalautuu 4K-laatuun.

Performance -tilassa pelin sulava toimivuus on pääsijalla ja ruudunpäivitysnopeus on 60 fps. Resoluution on skaalattu ylöspäin 4K-laatuun ja Xbox Series S -konsolilla 1080p:n-laatuun. Mukana on myös Performance RT -tila, joka tarjoaa kahden tilan välisen muodon. Tämä tarkoittaa skaalattua 4K:n laatua, säteenseurantaa sekä 60 fps:n ruudunpäivitysnopeutta.

Mukana on myös liuta visuaalisia parannuksia kuten realistisemmat räjähdykset, paremmat heijastukset vedenpinnalla, enemmän asukkaita kaupungissa, monipuolisempaa liikennettä, nopeammat latausajat sekä tuki mukautuville liipasimille.

Aiemmilla konsoliversioilla pelanneet voivat jatkaa pelaamista uusilla konsoleilla, sillä kaikki eteneminen siirtyy uuteen versioon. Etenemisen tallentaminen onnistuu Rockstar Games Social Clubin kautta.

Grand Theft Auto V ilmestyi alunperin vuonna 2013 PlayStation 3 ja Xbox 360 -konsoleille. Seuraavana vuonna peli saatiin PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille. PC:lle peli ilmestyi vuonna 2015.

Grand Theft Auto V ja GTA Online ilmestyy PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille maaliskuun 15. päivä.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.