Kolme ilmaispeliä PC:lle tällä viikolla Epicissä: Deliver At All Costs, Gigapocalypse ja Sifu Kommentit pois päältä artikkelissa Kolme ilmaispeliä PC:lle tällä viikolla Epicissä: Deliver At All Costs, Gigapocalypse ja Sifu

Deliver At All Cost

hemmottelee taas pelaajia jakamalla kolme ilmaista -peliä. Tällä viikolla tarjolla ovat Deliver At All Costs, ja . Nämä pelit voi napata omaksi täysin ilmaiseksi torstaihin 29. toukokuuta asti klo 18 Suomen aikaa. Kolme hyvin erilaista peliä, yksi yhteinen piirre: hintalapussa komeilee 0 €.

Deliver At All Costs

Jos olet joskus miettinyt, miltä tuntuisi toimia kuriirina maailmassa, jossa mikään ei mene suunnitelmien mukaan, Deliver At All Costs tarjoaa vastauksen. Tässä fysiikkapohjaisessa sekoilussa tehtävänäsi on toimittaa paketteja paikasta toiseen – hinnalla millä hyvänsä. Matkalla kohtaat esteitä, kaaosta ja tahattomia ilmalentoja, mutta pääasia on, että paketti perille menee. Lataa Deliver At All Costs täältä.

Gigapocalypse

Pidätkö jättimöröistä ja kaupunkien murskaamisesta? Gigapocalypse antaa sinun elää unelmaasi pikseligrafiikalla ja täysillä. Ohjaat jättiläishirviötä, joka talloo, pyyhkii ja polttaa kaiken tieltään. Peli yhdistää tamagotchi-henkisen hoivapuolen ja Godzilla-tyylisen tuhonhimon tavalla, joka on yllättävän viihdyttävä. Aloita tuhotyöt Gigapocalypsessa täältä.

Sifu

Sifu on tyylikäs, intensiivinen ja anteeksiantamaton toimintapeli, jossa pääset kung fu -mestarin saappaisiin. Jokaisella kuolemalla hahmosi vanhenee, mikä tuo peliin oman strategisen twistinsä: kokemusta kertyy, mutta fyysinen kunto rapistuu. Visuaalisesti näyttävä ja taistelultaan sulava Sifu on helmi jokaiselle lähitaistelun ystävälle. Tartu haasteeseen Sifussa täältä.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas – ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.