Kolme suomalaiskuljettajaa mukana WRC-rallin esports-mestaruusfinaaleissa tulevana lauantaina Kommentit pois päältä artikkelissa Kolme suomalaiskuljettajaa mukana WRC-rallin esports-mestaruusfinaaleissa tulevana lauantaina

WRC 8

Yli kahdeksan kuukautta kestänyt ja 12 haastekisaa kattanut -rallikisa on edennyt finaaliturnaukseen, joka järjestetään tulevana lauantaina.

Finaaliturnauksissa on mukana yhdeksän finalistia, joista peräti kolme on suomalaisia virtuaalikuljettajia. Suomalaiset Mika ”MIHALO” Laitinen, Marko ”STAATTINEN” Räisänen ja Jukka ”JHTL85” Lehtinen kisaavat tämän vuoden mestaruudesta toisiaan sekä vuoden 2018 ja 2017 maailmanmestareita Jon Armstrongia ja Lohan ”Nexl” Blancia vastaan. Finaalipelaajat on karsittu 200 000 pelaajan joukosta viikkohaasteiden ja eSports WRC -turnausten kautta.

Yhdessä WRC Promoterin ja Wales Rally GB:n kanssa kisat järjestävä pelijulkaisija Bigben vie finaalikuljettajat kisaamaan Wales Rally GB -tapahtumaan Llandudno WRC -varikkoalueelle tämän viikon lauantaina 5. lokakuuta. Kisapäivänä virtuaalikuljettajat ajavat yhteensä kahdeksan erikoiskoetta, joilla selvitetään kisaajien keskinäinen paremmuus. Neljä parhaiten pärjännyttä kuljettajaa pääsevät finaalikisaan, joka järjestetään samana päivänä klo 20.00 Suomen aikaa. Lopullinen mestaruus ratkaistaan kolmessa viimeisessä erikoiskokeessa.

eSports WRC Powered by Hyundai -rallikisa esitetään WRC:n, WRC-videopelin, Hyundai Motorsportin, Thrustmasterin, Playseatin ja Red Bull Gamingin omissa sosiaalisen median kanavissa. Sen lisäksi kisaa voi seurata WRC+ -digialustalla, virallisten WRC TV-lähetysten kautta sekä yhteistyökumppaneiden kautta, joita ovat Motorsport Network ja Red Bull. Viime vuoden finaalia seurasi yli kaksi miljoonaa katsojaa ympäri maailman.

WRC-rallipelin elektronisen urheilun kilpailut jatkuvat vuonna 2020. -rallipelin viikoittaiset erikoishaasteet valmentavat pelaajia kisaamaan toistensa kanssa ja haastamaan taitonsa eri erikoiskokeissa. Matka vuoden 2020 mestaruuskisoihin alkaa Rallye Monte Carlo -tapahtuman aikaan tammikuussa 2020.

WRC 8 on kansainvälisen autourheiluliiton virallinen rallipeli ja sisältää ajankohtaiset tiedot kauden 2019 kuljettajista ja tiimeistä. Entistä näyttävämpi peligrafiikka, tarkemmin nuotitettu kartanlukija, ja monipuolisempi urapelitila ovat olennaisia tekijöitä rallipelissä. Myös ajoneuvojen tarkempi mallinnus, dynaamiset säätilavaihtelut ja entistä realistisempi fysiikanmallinnus tuovat WRC 8 -peliin entistä paremman kisatunnelman. WRC 8 on saatavilla sekä -, - ja Nintendo -pelikonsoleille että :lle.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.