Kolme uutta Star Wars peliä tulossa – Respawn kehittäjänä Kommentit pois päältä artikkelissa Kolme uutta Star Wars peliä tulossa – Respawn kehittäjänä

Star Wars Jedi: Fallen Order

Electronic Arts ja Lucasfilm Games ovat ilmoittaneet, että Respawn Entertainment on parhaillaan kehittämässä kolmea uutta Star Wars -aiheista peliä. Respawn tunnetaan mm. vuoden 2019 Star Wars Jedi: Fallen Order -pelistä.

Tuloillaan on seuraava osa Star Wars Jedi -pelisarjaan, strategiapeli sekä ensimmäisen persoonan räiskintäpeli. Uuden Star Wars Jedi -pelin kehityksen johdosta tulee vastaamaan Stig Asmussen (Star Wars Jedi: Fallen Order, God of War).

Ensimmäisen persoonan räiskintäpelin kehitystä tulee johtamaan Peter Hirschmann. Strategiapelin kehityksestä vastaa täysin uusi studio, jota johtaa Greg Foertsch. Kehityksessä tukena ovat myös Respawn ja Bit Reactor.

Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä

Dead Space

Electronic Artsin kuuluisasta kauhupelisarjasta Dead Space ei ole tulossa uusia osia lähitulevaisuudessa. Insider Gamingin mukaan EA on laittanut sarjan jäädytystilaan, eikä uusia pelejä, remakeja tai rebootteja ole suunnitteilla.

Dead Space sai ensi-iltansa vuonna 2008 ja nousi nopeasti fanien suosikiksi selviytymiskauhupelien genressä. Vuoden 2023 remake sai myös kiitosta, mutta Dead Space 4 -idea ei mennyt läpi EA:n päätöksenteossa. Sarjan kehittäjät, kuten pelin ohjaaja Glen Schofield ja luovaohjaaja Bret Robbins, olivat ehdottaneet neljättä osaa, mutta julkaisija hylkäsi sen.

Raporttien mukaan osa EA:n sisäpiiristä on pohtinut IP-oikeuden myymistä, mikä voisi auttaa yhtiötä kattamaan velkojaan ja palauttamaan rahaa vuoden 2026 kaupan yhteydessä.

Vaikka tulevaisuus Dead Spacen suhteen näyttää nyt hiljaiselta, alkuperäisen ja remaken pelit muistuttavat miksi sarja vakiinnutti paikkansa kauhupelien klassikkojen joukossa. Fanit voivat siis edelleen palata alkuperäisten pelien maailmaan, vaikka uutta sisältöä ei ole luvassa.

God of War saapuu televisioon – Emmy-voittaja ohjaa ensimmäiset jaksot Kommentit pois päältä artikkelissa God of War saapuu televisioon – Emmy-voittaja ohjaa ensimmäiset jaksot

God of War

God of War -pelisarja tekee hypyn tv-ruuduille, kun Amazon MGM ja Sony Pictures Television tuottavat uutta televisiosarjaa. Emmy-palkittu ohjaaja Frederick E.O. Toye vastaa sarjan kahden ensimmäisen jakson ohjauksesta. Esituotanto on jo käynnissä Vancouverissa, ja sarjalle on tilattu suoraan kaksi kautta.

Toye tunnetaan laajalti tv-ohjauksistaan, jotka ulottuvat Lostista ja Fringe-sarjasta aina The Boysiin ja Falloutiin. Hän on voittanut Emmy-palkinnon Shōgun-sarjan ohjauksesta, joten odotukset ovat korkealla. Showrunnerina toimii kokenut Ronald D. Moore, jonka ansioluetteloon kuuluu muun muassa Star Trek: The Next Generation ja Battlestar Galactica.

Sarja perustuu 2018 julkaistuun God of War -peliin ja sen jatko-osaan God of War Ragnarök (2022), joissa tarina siirtyi kreikkalaisista myyteistä norjalaiseen mytologiaan. Tarkempia juonipaljastuksia ei vielä kerrota, mutta luvassa on eeppistä toimintaa ja Kratosin tarinan syventymistä televisiomuodossa.

Alkuperäinen God of War ilmestyi PlayStation 2:lle vuonna 2005, ja uusitut pelit ovat saaneet kiitosta tarinastaan ja monipuolisesta pelattavuudestaan. Tv-sarja tuo tutut sankarit ja myyttisen maailman lähemmäs myös niitä, jotka eivät ole pelanneet pelejä.

Sarja on odotettu lisä pelisarjan faneille, mutta se voi myös houkutella uusia katsojia mukaan Kratosin eeppiseen seikkailuun.