Konami julkaisi Metal Gear Solid -aiheiset kengät Kommentit pois päältä artikkelissa Konami julkaisi Metal Gear Solid -aiheiset kengät

Konami x Super Groupies Metal Gear Solid

Konami on hypännyt samaan kelkkaan kuin aiemmin Assassin’s Creed Valhalla -aiheisten ja Super Mario -aiheisten kenkien osalta. Tällä kertaa -peli on saanut omat nimikkokengät, sekä muita oheistuotetta.

Kengät on toteutettu yhteistyössä japanilaisen muotitalo Super Groupiesin kanssa ja noudattelee firman aiemmin julkaistuja -aiheisia kenkiä. Kengät noudattelevat pelin päähahmo Solid Snaken Sneaking Suit -ulkonäköä. Kenkien lisäksi Super Groupies on julkaissut myös Metal Gear Solid -aiheisen takin, repun ja kellon.

Metal Gear Solid -kengät kustantavat 19 800 jeniä, joka vastaa noin 160 euroa. Kengät voi hankkia Super Groupiesin verkkokaupasta.

Metal Gear Solid Delta: Snake Eater ylitti kahden miljoonan myynnin rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Metal Gear Solid Delta: Snake Eater ylitti kahden miljoonan myynnin rajan

kertoo, että Delta: Snake Eater on ylittänyt merkittävän myyntirajan. Pelin toimitukset ja digitaaliset myynnit ovat nousseet maailmanlaajuisesti yli kahteen miljoonaan kappaleeseen 17. helmikuuta mennessä.

Uusintaversio klassikosta julkaistiin 28. elokuuta 2025 Konamin toimesta :lle, Series -konsoleille ja :lle. Peli sai vahvan startin heti julkaisussa, sillä jo ensimmäisenä päivänä myynti ylitti miljoonan kappaleen rajan.

Kyseessä on moderni remake vuoden 2004 hiiviskelyklassikosta. Tarina, hahmot ja musiikki on pidetty uskollisina alkuperäiselle, mutta tekninen toteutus on päivitetty nykyaikaan uusilla grafiikoilla, 3D-äänillä ja yksityiskohtaisemmalla vahinkojärjestelmällä. Esimerkiksi päähenkilö Snaken vaatteet kuluvat ja hänen kehonsa haavat jäävät näkyviin pelin edetessä, mikä on pieni mutta tehokas tapa lisätä selviytymisseikkailun tuntua.

Remake tuo mukanaan myös useita lisäpelitiloja. PlayStation- ja PC-versioissa nähdään humoristinen Snake vs. Monkey -tila, kun taas Xboxilla Snake ottaa yhteen Bombermanin kanssa omassa sivupelissään. Lisäksi mukaan on lisätty verkkomoninpeli Fox Hunt, piiloleikkiä muistuttava stealth-pelitila, sekä fanien suosima Secret Theater, joka avaa humoristisia vaihtoehtoversioita pelin kohtauksista.

Kahden miljoonan raja osoittaa, että lähes kahden vuosikymmenen takainen hiiviskelyseikkailu kiinnostaa edelleen. Uusittu Snake Eater näyttääkin löytäneen sekä nostalgiset fanit että aivan uuden pelaajasukupolven.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. : Codename Hexe on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä Series X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.