Konami myllertää pelikehittely-yksikkönsä täysin uusiksi Kommentit pois päältä artikkelissa Konami myllertää pelikehittely-yksikkönsä täysin uusiksi

Japanilainen viihdealan jättiläinen Konami aikoo myllertää pelikehittely-yksikkönsä helmikuussa täysin. Konami Digital Entertainmentin sisällä asiat ajetaan matalaksi helmikuun 1. päivä, mutta ne kootaan sitten uudelleen. Kyse ei siis ole hajoamisesta tai lopettamisesta, vaan asioiden uudelleenjärjestämisestä.

Huomioksi annettakoon, että muutos ei koske Konami Holdings Corporationia, vaan ainoastaan Konami Digital Entertainment -yksikköä.

Konamin eri peliyksiköt hajotetaan ja yhdistetään yhdeksi isoksi peleihin keskittyneeksi yksiköksi, jotta voidaan mahdollistaa laajempien ja monimutkaisempien projektien tehokas hallinta ja toteutus.

Tämän lisäksi hallinnossa tapahtuu muutoksia. Osa työntekijöistä saa ylennyksen, ja esimerkiksi Sadaaki Kaneyoshi toimii jatkossa luovan avustajan roolissa. Hideki Hayakawa toimii edelleen toimitusjohtajana.

Silent Hill f saattaa hiipiä myös Switchille ja vanhemmille konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Silent Hill f saattaa hiipiä myös Switchille ja vanhemmille konsoleille

Konamin ja NeoBards Entertainmentin kauhupeli Silent Hill f saattaa olla matkalla myös yllättävän laajalle yleisölle. Pelin viralliselle sivulle ilmestyi maininta Nintendo Switch-, PS4- ja Xbox One -versioista, vaikka niitä ei ole koskaan virallisesti julkistettu.

Kyse voi toki olla pelkästä virheestä, mutta fanit ovat jo innoissaan. Jos tieto pitää paikkansa, edessä olisi harvinainen “takaisinporttaus” uudemmilta konsoleilta vanhemmille. Se ei kuitenkaan olisi helppo urakka, sillä Silent Hill f tunnetaan vaativasta tekniikastaan, ja aiemmat laitteet joutuisivat tekemään isoja kompromisseja toimiakseen sulavasti.

Kauhusarjan kannalta ajat ovat silti hyvät. Japanissa Silent Hill f nousi myyntilistojen kärkeen heti julkaisussaan, myyden yli 57 000 fyysistä kappaletta ensimmäisellä viikolla, mikä on paras avaus sitten vuoden 2001 Silent Hill 2:n.

Tällä hetkellä peli on virallisesti saatavilla vain PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Mutta jos huhut pitävät paikkansa, painajainen voi pian seurata myös Switchin ja PS4:n omistajia, eikä siihen välttämättä mene kauaa.

Cygames ja Konami sopuun – hevosneidot jatkavat laukkaa Kommentit pois päältä artikkelissa Cygames ja Konami sopuun – hevosneidot jatkavat laukkaa

Cygames on päässyt sopuun pitkäksi venyneessä patenttiriidassa Konami Digital Entertainmentin kanssa. Kiista koski hittipeliä Umamusume: Pretty Derby, jossa idolimaiset hevosneidot kilpailevat vauhdikkaasti juoksuradoilla ja ilmeisesti myös oikeussaleissa.

Konami haastoi Cygamesin oikeuteen jo vuonna 2023 väittäen, että peli rikkoi 18 sen patenttia. Konami vaati pelin jakelun lopettamista ja noin 26 miljoonan dollarin (noin 24 miljoonan euron) korvauksia. Cygames puolestaan kiisti väitteet ja pyysi kaikkien patenttien mitätöintiä.

Nyt yritykset ovat kuitenkin löytäneet yhteisen laukkaradan. Cygamesin emoyhtiö CyberAgentin mukaan sovinto tehtiin, jotta kiista saataisiin nopeasti pois päiväjärjestyksestä ja Umamusume: Pretty Derby -pelaajat voisivat jatkaa peliä rauhassa.

Sovinnon tarkkoja ehtoja ei kerrota salassapitovelvollisuuden vuoksi, mutta Cygames vakuuttaa kunnioittavansa pelialan tekijöiden työtä, myös Konamin. Toisin sanoen kilpailu voi jatkua, mutta tällä kertaa ruudun sisällä eikä oikeussalissa.