Roccat Kone Pro PC -pelihiiret nyt saatavilla Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Roccat Kone Pro PC -pelihiiret nyt saatavilla Suomessa

ROCCAT Kone Pro

Oheislaitevalmistaja ROCCATin uudet Kone Pro ja Kone Pro Air ovat nyt saatavilla valikoiduilta jälleenmyyjiltä Suomessa sekä verkkosivuston kautta.

Oltuaan yli 14 vuotta valmistuksessa, ROCCAT:n ikoninen kilpailullinen pelihiiri antaa PC-pelaajille uusimman, reagoivimman teknologian, mukaan lukien Titan Optical Switch, Titan Wheel Pro ja paljon muuta

Täysin uusi Kone Pro -hiiri sisältää ROCCAT:n supernopean Titan Optical Switch -teknologian – joka rekisteröi hiiren napsautuksia jopa 100 kertaa nopeammin kuin tavalliset pelihiiret – ja jolla on brändin fanien suosiman Kone-muodon ominaislaatuinen tuntuma. ROCCAT on yli vuosikymmenen ajan testannut erilaisia käsikokoja, pitotyyppejä ja ergonomiaa, jotta Kone Pro tuntuisi täydelliseltä pelaajien käsissä.

”Kone Pro -hiiristä on tullut ennakkoon tilatuin tuotteemme sen jälkeen, kun ROCCAT debytoi alkuperäisen Koneen Gamescomissa Leipzigissa, Saksassa vuonna 2007”, kertoo René Korte, ROCCAT:n perustaja ja Turtle Beachin PC-oheislaitteiden toimitusjohtaja.

Kone Pro -sarjan hiiret ovat saatavilla väreissä Arctic White ja Ash Black. Langallinen Kone Pro on saatavilla 79,99 euron hintaan ja langaton Kone Pro Air on saatavilla 129,99 euron hintaan.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen : Black Ops julkaistiin aikoinaan 3 -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi PlayStation Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.