Konnankoukkuja liikenteessä – maantierosvot nappailevat PlayStation 5 -konsoleita suoraan liikkuvista autoista Kommentit pois päältä artikkelissa Konnankoukkuja liikenteessä – maantierosvot nappailevat PlayStation 5 -konsoleita suoraan liikkuvista autoista

Sony Playstation 5

Eurogamerin mukaan rikollisjengit ovat suorittaneet ryöstöoperaatioita PlayStation 5 -konsoleita, kosmetiikkaa, puhelimia, tupakointituotteita ja televisioita kuljettaviin kuorma-autoihin suoraan liikenteessä.

Operaatiosta käytetään nimitystä ”rollover”. Siinä jengiläiset ajavat kuorma-auton ympärillä laatikkona, jolloin joku kiipeää autonsa katon päälle rikkoen tavaroita kuljettavan kulkuneuvon ovet työkaluilla. Ovien aukaisun jälkeen kuljetuksen tavarat heitellään laatikkomuodostelmassa oleville rikolliskumppaneille.

The Timesin mukaan tällaisia ryöstöjä on tehty vuoden aikana ainakin 27 kertaa, joista useimmat ovat tapahtuneet viime viikkoina. Brittilehti oli haastatellut entistä turvallisuuspäällikköä, joka oli kertonut julkaisulle otaksuvansa jengien saavan sisäpiiritietoa kuljetuksista ja niiden reiteistä.

Rollover-kaappauksia on tapahtunut jo vuodesta 2012 saakka. Allaolevassa klipissä yritetään vastaavanlaista ryöstöä pienemmällä porukalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.