Kosketusnäyttö ja värien hehkua – Mad Box esittelee tulevan konsolin ohjainta Kommentit pois päältä artikkelissa Kosketusnäyttö ja värien hehkua – Mad Box esittelee tulevan konsolin ohjainta

Tuleva konsolihaastaja Mad Box on saanut ensimmäiset kuvat ohjaimestaan. Pelikoneen kehittäjä Slightly Mad Studiosin toimitusjohtaja Ian Bell on julkaissut kuvia ohjaimen konseptista Twitter-tilillään.

Ohjainta hallitsee kaiken keskellä oleva suurikokoinen sulautuva kosketusnäyttö ja värien loisto. Näiden lisäksi ohjaimessa on perinteiset analogi-tatit, d-pad sekä muita näppäimiä.

Havainnekuvien perusteella ohjaimen valaistuksen väriä pystyy vaihtamaan ja näytölle voidaan tuoda elementtejä peleistä tai vaikka täysi näppäimistö. Havainnekuvat myös avaavat mahdollisia tulevia pelejä konsolille. Luvassa on todennäköisesti ajopeli, joista Slightly Mad Studios on tunnettu sekä jonkinkaltainen taistelupeli.

Yrityksen päämääränä on horjuttaa Microsoftin Xboxin, Sonyn PlayStationin sekä Nintendon vallitsemaa alaa.

Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi

Nintendo on tuonut pelikauppansa vihdoin puhelimeen. Uusi Nintendo Store -sovellus on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteille, ja sen mukana tulee nostalginen yllätys. Sovellus näyttää, kuinka monta tuntia vietit peleissä aina 3DS- ja Wii U -ajoista lähtien. Kyllä, nyt voit viimein todistaa, kuinka monta iltaa kului Face Raidersin kanssa.

Sovelluksen avulla voi myös selata Nintendo-uutisia, tarkistaa My Nintendo -palkinnot ja tutkia tarjouksia Switchin ja Switch 2:n peleistä. Ostokset eivät kuitenkaan tapahdu suoraan sovelluksessa, vaan se ohjaa käyttäjän verkkosivulle tekemään varsinaisen maksun.

Julkaisu tuli pian sen jälkeen, kun Nintendo raportoi myyneensä jo 10 miljoonaa Switch 2 -konsolia 30. syyskuuta mennessä. Ja koska Pokémon Legends: Z-A -bundle ei vielä sisälly lukuihin, luvun odotetaan nousevan nopeasti.

Nintendo on samalla vauhdissa myös muilla rintamilla. Super Mario Galaxy -elokuva saa ensi-iltansa 3. huhtikuuta, ja Legend of Zelda -elokuva valmistuu vuoteen 2027 mennessä. Ennen sitä faneja hemmotellaan Metroid Prime 4: Beyond -julkaisulla joulukuun alussa ja jos uusi sovellus kertoo mitään, Samuksen seuraavat seikkailut tulevat varmasti näkymään myös pelituntitilastoissa.

Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 4 saa jättipäivityksen – Bethesda varoittaa modeista ennen vuosipäiväpainoksen julkaisua

Bethesda on julkaissut kattavat tiedot Fallout 4:n tulevasta vuosipäiväpäivityksestä ja varoittaa samalla pelaajia: modit voivat rikkoutua, jos niitä ei päivitetä ajoissa. Ennen 10. marraskuuta julkaistavaa Fallout 4 Anniversary Editionia kehittäjä pyytää kaikkia poistamaan käytöstä modit, jotka muuttavat pelin päävalikkoa, muuten peli voi kaatua tai toimia väärin.

Uusi päivitys tuo peliin paljon muutakin kuin korjauksia. Creations Menu -ominaisuus tekee fanien luomien lisäsisältöjen, kuten uusien aseiden, haarniskojen ja jopa kokonaan uusien alueiden selaamisesta ja lataamisesta huomattavasti helpompaa. Bethesda myös ilmoitti, että modit ja Creation Club ovat huoltotauolla 6.–10. marraskuuta, joten uutta sisältöä ei tuona aikana voi ladata tai julkaista.

Päivitys parantaa myös pelin suorituskykyä ja vakautta. VATS-järjestelmä toimii vihdoin oikein kaikilla alustoilla, ultralaajakuvanäytöille on lisätty kunnollinen tuki, ja peli tunnistaa nyt automaattisesti oikeat näyttöresoluutiot ilman kaatumisia.

Fallout 4 Anniversary Edition sisältää kaikki kuusi virallista lisäosaa ja yli 150 Creation Clubin lisäsisältöä. Lisäksi Bethesda vihjaa uusista faniluomuksista, kuten Mojaven autiomaan pala, pakohuonekokemus ja jopa pelaajan puolison ”mielen sisäinen” versio. Fallout 4 Anniversary Edition julkaistaan 10. marraskuuta PC:lle, PlayStationille ja Xboxille, ja vuonna 2026 se saapuu ensi kertaa myös Nintendo Switch 2:lle.