Kotimainen indiepeli Noita ilmestyy syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimainen indiepeli Noita ilmestyy syyskuussa

Noita

Kotimaisen indiekollektiivi Nolla Gamesin tuleva partikkelifysiikkamallinnettu tasohyppely Noita on vihdoin saanut julkaisuajankohdan. Peli saapuu Steamin Early Access -tilaan syyskuun 24. päivä. Pelin taustalla ovat pelisuunnittelija, jotka ovat työskennelleet mm. The Swapper, Crayon Physics Deluxe sekä Baba Is You -pelien parissa.

Noita -pelissä seikkaillaan velholla luolastoissa erilaisia loitsuja taikomalla. Luolastot ovat tuhottavissa ja erilaiset nesteet ja kaasut reagoivat erittäin hienosti mallinnetun fysiikan avulla. Näyttävällä pikselitaiteella varustetun pelin jokainen kipinä, tuli ja muut partikkelit on simuloitu. Pelialueet ovat proseduraalisesti luotuja joten jokainen pelikerta on erilainen.

Noita ilmestyy syyskuun 24. päivä Steam, Humble Store ja Itch.io -palveluiden kautta.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.