Kotimaisen muotisuunnittelija Jimi Vainin kiekkovarustemallisto saapuu NHL 23 -peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimaisen muotisuunnittelija Jimi Vainin kiekkovarustemallisto saapuu NHL 23 -peliin

Muotialan suomalaistähden Jimi Vainin VAIN-brändi on suunnitellut jääkiekkovarusteiden valmistajajätti Bauerille virtuaalisen kapselimalliston, joka lisätään -peliin tänään 29. maaliskuuta klo 20.00 Suomen aikaa.

VAINin suunnittelemat Bauerin hanskat, maila ja luistimet lisätään digitaalisesti mukaan pelin EASHL-pelitilaan. Kaikista malliston varusteista on tuotettu myös fyysiset prototyypit.

VAIN on taiteilijan ja luovan johtajan Jimi Vainin ja toimitusjohtaja Roope Reinolan perustama vaatemerkki, joka on lyhyen olemassaolonsa aikana kerännyt lojaalin seuraajakunnan erilaisten viraaliksi nousseiden projektien kautta. VAIN ja sen tarina ovat osoitus luovuuden luonteesta digitaalisella aikakaudella: valikoidut korkealaatuiset materiaalit, hienovaraiset kulttuuriviittaukset ja yksityiskohtien huomioiminen ovat brändiä määritteleviä tunnusmerkkejä. VAINin lanseerauksen jälkeen Jimi on työskennellyt useissa projekteissa kulttimaineessa olevien brändien ja tunnettujen artistien kanssa ympäri maailmaa.

“Virtuaalinen muoti on ollut meille aina läsnä: olemme kustomoineet videopelien hahmoja ja keränneet virtuaalisia hyödykkeitä peleissä lapsuudesta asti. Nyt kun meidän tekemisemme ympärille on rakentunut laajeneva globaali yhteisö, tuntuu luontevalta olla läsnä myös yhteisömme virtuaalisessa estetiikassa. Näemme virtuaalisessa muodissa paljon potentiaalia yhteisöllemme ja meidän brändistämme kiinnostuneille. Yhteistyö SPORTSin ja Bauerin kanssa tuntuu luonnolliselta, sillä pidämme ajatuksesta, että suunnittelemamme virtuaalinen sisältö pääsee oikeasti kuluttajien käyttöön digitaalisessa maailmassa.”

kertoo VAINin perustajajäsen ja toimitusjohtaja Roope Reinola

“Jääkiekkovälineteollisuuden johtajana ja innovaattorina olemme todella ylpeitä saadessamme tehdä yhteistyötä VAINin sekä EA SPORTSin kanssa ja olla vahvasti osa digitaalista jääkiekkomaailmaa. Räätälöimällä pelihahmoaan pelaaja voi tuoda esiin omaa persoonallisuuttaan ja näyttää, mitä jääkiekko hänelle merkitsee. Tähän itseilmaisuun tiivistyy hyvin se, mitä kaikkea jääkiekko edustaa monimuotoisuuden, tasa-arvon ja osallisuuden näkökulmasta.”

sanoo Bauer Hockeyn Territory Marketing Manager Jukka Pekkola

“VAIN tuo jääkiekkoilun maailmaan uudenlaista tyyliä. On hienoa tarjota EA SPORTS -pelisarjan ystäville mahdollisuus kustomoida EASHL-pelihahmoaan uusilla VAIN BAUER x EA SPORTS -varusteilla.”

sanoo EA SPORTSin Senior International Marketing Manager Jason Nikkinen.

VAIN x BAUER mallisto ilmestyy EA SPORTS NHL 23 -peliin tänään 29. maaliskuuta klo 20.00 Suomen aikaa. NHL 23 on saatavilla , , Series X ja S sekä -konsoleille.

The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa

Julkaisija ja kehittäjä ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: of . Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja -konsoleille.

Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.

Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.

Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.

Metal Gear Solid Delta: Snake Eater ylitti kahden miljoonan myynnin rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Metal Gear Solid Delta: Snake Eater ylitti kahden miljoonan myynnin rajan

kertoo, että Delta: Snake Eater on ylittänyt merkittävän myyntirajan. Pelin toimitukset ja digitaaliset myynnit ovat nousseet maailmanlaajuisesti yli kahteen miljoonaan kappaleeseen 17. helmikuuta mennessä.

Uusintaversio klassikosta Solid 3: Snake Eater julkaistiin 28. elokuuta Konamin toimesta :lle, -konsoleille ja :lle. Peli sai vahvan startin heti julkaisussa, sillä jo ensimmäisenä päivänä myynti ylitti miljoonan kappaleen rajan.

Kyseessä on moderni vuoden 2004 hiiviskelyklassikosta. Tarina, hahmot ja on pidetty uskollisina alkuperäiselle, mutta tekninen toteutus on päivitetty nykyaikaan uusilla grafiikoilla, 3D-äänillä ja yksityiskohtaisemmalla vahinkojärjestelmällä. Esimerkiksi päähenkilö Snaken vaatteet kuluvat ja hänen kehonsa haavat jäävät näkyviin pelin edetessä, mikä on pieni mutta tehokas tapa lisätä selviytymisseikkailun tuntua.

Remake tuo mukanaan myös useita lisäpelitiloja. PlayStation- ja PC-versioissa nähdään humoristinen Snake vs. Monkey -tila, kun taas Xboxilla Snake ottaa yhteen Bombermanin kanssa omassa sivupelissään. Lisäksi mukaan on lisätty verkkomoninpeli Hunt, piiloleikkiä muistuttava stealth-pelitila, sekä fanien suosima Secret Theater, joka avaa humoristisia vaihtoehtoversioita pelin kohtauksista.

Kahden miljoonan raja osoittaa, että lähes kahden vuosikymmenen takainen hiiviskelyseikkailu kiinnostaa edelleen. Uusittu Snake Eater näyttääkin löytäneen sekä nostalgiset fanit että aivan uuden pelaajasukupolven.