Kotimaisen Next Gamesin uusi Stranger Things -mobiilipeli ilmestyy ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimaisen Next Gamesin uusi Stranger Things -mobiilipeli ilmestyy ensi vuonna

Helsinkiläinen -pelifirma on tuottamassa yhteistyössä Netflixin kanssa kolmatta The -aiheista mobiilipeliä. Vielä nimetön peli ilmestyy vuonna 2020 Androidille ja iOS:lle. Firma on aiemmin tuottanut -mobiilipelejä.

Alustavien tietojen perusteella peli perustuu sijaintiin ja siinä on pulmanratkonta- ja roolipelielementtejä. Pelissä pääsee seikkailemaan ja taistelemaan toisten pelaajien kanssa Upside Down -maailmassa. Pelissä on myös Google Maps -integraatio. Tyyliltään peli noudattelee 80-luvun estetiikkaa.

Järjestyksessään toinen ja kolmanteen kauteen keskittyvä ilmestyy heinäkuun 4. päivänä. Samana päivänä ilmestyy myös sarjan kolmas tuotantokausi. Aiempi ensimmäisen ja toisen kauden väliin sijoittuva -mobiiliseikkailupeli ilmestyi vuonna 2017.

David Harbour on valmis hyvästelemään Stranger Thingsin” Kommentit pois päältä artikkelissa David Harbour on valmis hyvästelemään Stranger Thingsin”

Näyttelijä David Harbour on esittänyt -sarjan Jim Hopperia jo kymmenen vuoden ajan, mutta nyt hän on valmis siirtymään eteenpäin. Haastattelussa Scarlett Johanssonin kanssa Interview Magazine -lehteen Harbour pohtii, kuinka pitkälle tarinaa voi enää venyttää.

Jossain vaiheessa alat miettiä, kuinka paljon kerrottavaa enää on. Toistat samoja säveliä. Haluaisin ottaa riskejä ja tehdä jotain, mitä ihmiset eivät ole ennen nähneet minulta. – Harbour totesi.

Vaikka alkuvaiheet sarjassa olivat hänelle innostavia, vuosien mittaan rooli on alkanut rajoittaa myös näyttelijän identiteettiä. Johansson kertoi tunnistavansa tunteen -vuosistaan: jopa ulkonäön muuttaminen tuntui mahdottomalta. Harbour vertasi kokemusta siihen, ettei hän voinut leikata hiuksiaan tai ajaa viiksiään roolinsa vuoksi.

Harbour nähdään Marvelin Red Guardianina elokuvissa ja tulevassa -elokuvassa, mutta Stranger Things on ollut hänen uransa pitkäkestoisin projekti. Nyt viidennen ja viimeisen kauden lähestyessä hän katsoo jo seuraavaan vaiheeseen urallaan.

Stranger Thingsin viimeinen kausi alkaa Netflixissä 26. marraskuuta 2025. Ensimmäinen osa sisältää neljä jaksoa, loput kolme julkaistaan jouluna ja finaalijakso uudenvuodenaattona.

Cyberpunk 2077:n jatko-osa tuo uuden kaupungin – ”kuin Chicago mennyt pieleen” Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077:n jatko-osa tuo uuden kaupungin – ”kuin Chicago mennyt pieleen”

:n kauan odotettu jatko-osa kulkee työnimellä , ja vaikka peli on vasta kehityksen alkuvaiheessa, alkuperäisen pelisarjan luoja Mike Pondsmith on antanut siitä houkuttelevan ennakkovihjeen.

Pondsmith kertoi Digital Dragons 2025 -tapahtumassa, että Project Orion vie pelaajat jälleen Night Cityyn – mutta mukana on myös kokonaan uusi pelattava kaupunki. Hän kuvaili tätä uutta ympäristöä ”kuin Chicagoksi, joka on mennyt pahasti pieleen”. Tarkkaa sijaintia ei vahvistettu, mutta kyseessä on selvästi synkkä ja dystooppinen suurkaupunki, joka tuo peliin uudenlaista tunnelmaa.

Vaikka Pondsmithin rooli jatko-osan kehityksessä on pienempi kuin aiemmin, hän tarkastaa käsikirjoituksia ja on vieraillut CD Projektin tiloissa. Projektista vastaa nyt yhtiön uusi Bostonin-studio, ja peli on vielä konseptivaiheessa – julkaisua ei odoteta lähivuosina.

Lisäksi Cyberpunk-universumi kasvaa myös muualla: Netflixiin on tulossa uusi animaatiosarja Cyberpunk: Edgerunnersin menestyksen jatkoksi, ja Cyberpunk 2077 julkaistaan tulevalle -konsolille.