Kotimaisen Next Gamesin uusi Stranger Things -mobiilipeli ilmestyy ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimaisen Next Gamesin uusi Stranger Things -mobiilipeli ilmestyy ensi vuonna

Helsinkiläinen Next Games -pelifirma on tuottamassa yhteistyössä Netflixin kanssa kolmatta The Stranger Things -aiheista mobiilipeliä. Vielä nimetön peli ilmestyy vuonna 2020 Androidille ja iOS:lle. Firma on aiemmin tuottanut The Walking Dead -mobiilipelejä.

Alustavien tietojen perusteella peli perustuu sijaintiin ja siinä on pulmanratkonta- ja roolipelielementtejä. Pelissä pääsee seikkailemaan ja taistelemaan toisten pelaajien kanssa Upside Down -maailmassa. Pelissä on myös Google Maps -integraatio. Tyyliltään peli noudattelee 80-luvun estetiikkaa.

Järjestyksessään toinen ja kolmanteen kauteen keskittyvä Stranger Things 3: The Game ilmestyy heinäkuun 4. päivänä. Samana päivänä ilmestyy myös sarjan kolmas tuotantokausi. Aiempi ensimmäisen ja toisen kauden väliin sijoittuva Stranger Things: The Game -mobiiliseikkailupeli ilmestyi vuonna 2017.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. : Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä Series X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Wall Street tykkäsi siitä, että päätti vetää liinat kiinni Warner Bros. Discoveryn ostoaikeissa. Yhtiön osake pomppasi jälkipörssissä lähes 10 prosenttia yli 92 dollariin (noin 85 euroon), kun päätös olla korottamatta tarjousta tuli julki. Päivän päätöskurssi oli vielä 84,59 dollaria.

Taustalla on tarjouskilpailu, jossa Warner Bros. Discovery hallitus ilmoitti pitävänsä Paramount Skydancen uutta tarjousta parempana. Netflix oli joulukuussa ehtinyt napata diilin studiosta ja suoratoimintabisneksestä 27,75 dollarin (noin 26 euron) osakehintaan, mutta tällä viikolla Paramount Skydance nosti koko yhtiötä koskevan tarjouksensa 31 dollariin osakkeelta. Netflix ei lähtenyt huutokauppaan mukaan.

Warner Bros. Discoveryn paketti ei ole ihan pieni: mukana ovat muun muassa DC-supersankarit, Harry Potter -oikeudet sekä HBO-brändi. Silti sijoittajat ovat suhtautuneet epäillen siihen, oliko Netflixin järkevää laajentaa tontille, joka sisältää esimerkiksi elokuvateatterilevitystä – aluetta, joka ei ole ollut yhtiön ydinosaamista. Netflixin osake olikin laskenut reippaasti alkuperäisen kauppauutisen jälkeen.

Yhtiön toimitusjohtajat Ted Sarandos ja Greg Peters kommentoivat yhteislausunnossaan, että kauppa olisi ollut “kiva lisä oikeaan hintaan”, mutta ei “pakko saada hinnalla millä hyvänsä”. Toisin sanoen: järki voitti tunteen. Pörssin reaktiosta päätellen moni sijoittaja huokaisi helpotuksesta samaan aikaan.