Krafton hävisi oikeudessa, Subnautica 2 -pelin kohtalo palasi kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Krafton hävisi oikeudessa, Subnautica 2 -pelin kohtalo palasi kehittäjille

Pelimaailman yksi erikoisimmista kiistoista sai uuden käänteen, kun oikeus määräsi palauttamaan -studion toimitusjohtajan Ted Gillin takaisin tehtäväänsä. Samalla Gill sai täyden vallan päättää -pelin Early Access -julkaisusta Steamissa. Päätös tulee lähes yhdeksän kuukautta sen jälkeen, kun studion johto yllättäen potkittiin pihalle.

Oikeuden mukaan Krafton rikkoi sopimusta erottaessaan Gillin ja muut avainhenkilöt ilman pätevää syytä. Vielä painavammin tuomari totesi, että kustantaja otti studion operatiivisen vallan itselleen väärin perustein. Nyt Kraftonia on kielletty estämästä Gillin työtä, mukaan lukien pääsy -alustalle ja päätösvalta pelin julkaisusta.

Taustalla on muhkea rahapotti. Kun Krafton osti Unknown Worldsin vuonna 2021 noin 460 miljoonalla eurolla (500 miljoonaa dollaria), sopimukseen sisältyi jopa noin 230 miljoonan euron lisäbonus, jos studio saavuttaisi tietyt myyntitavoitteet. Oikeuden päätös pidentää tätä aikarajaa syyskuuhun 2026 asti, mikä voi tarkoittaa merkittävää lisätuloa studion perustajille, jos peli menestyy.

Krafton puolustautui aluksi väittämällä, että johto epäonnistui pelin aikataulussa. Myöhemmin syyt muuttuivat vakavammiksi, missä yhtiö vihjasi jopa luvattomien materiaalien käsittelyyn. Oikeus kuitenkin tyrmäsi nämä selitykset ja kuvasi niitä käytännössä tekosyiksi. Päätöksen mukaan studion johto toimi pikemminkin suojellakseen omaa työtään tilanteessa, jossa kustantaja oli ottamassa ohjat käsiinsä.

Kiistan ytimessä näyttää olleen raha ja ehkä myös ylpeys. Oikeuden mukaan Kraftonin johto huolestui siitä, että pelin onnistuminen voisi laukaista satojen miljoonien eurojen lisämaksun. Tämä johti yritykseen viivyttää julkaisua ja syrjäyttää studion perustajat, mikä nyt on todettu sopimusrikkomukseksi.

Vaikka Gill on nyt takaisin puikoissa, tarina ei ole ohi. Oikeus käsittelee vielä mahdollisia vahingonkorvauksia, ja samalla pelimaailma odottaa, milloin Subnautica 2 lopulta julkaistaan ja täyttääkö se korkeat odotukset vai jääkö tämä koko saaga muistoksi siitä, kun pelinkehitys muuttui oikeussalidraamaksi.

Subnautica 2:n kuumin kiista ei koske grafiikkaa, vaan kaloja Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2:n kuumin kiista ei koske grafiikkaa, vaan kaloja

on noussut valtavaan suosioon heti early access -julkaisunsa jälkeen, mutta pelaajien suurin väittely ei liity bugeihin tai suorituskykyyn. Sen sijaan internet kiehuu yhdestä kysymyksestä, miksi pelissä ei voi tappaa kaloja?

Toisin kuin ensimmäisessä Subnauticassa, jatko-osassa pelaajalla ei ole aseita eikä mahdollisuutta listiä vedenalaisia petoja suoraan. Kalat voivat jahdata ja purra pelaajaa, mutta vastaiskuja ei juuri voi antaa. Suurimmat otukset ovat käytännössä kuolemattomia, ja jos niihin törmää sukellusveneellä, lopputuloksena on lähinnä kiusallinen pomppu kuin vedenalainen liikenneonnettomuus.

Kehittäjä on jo aiemmin kertonut, ettei sarjan tarkoitus ole tehdä pelaajasta luonnon valloittajaa. Studion mukaan kyse ei ole “tappopelistä”, vaan selviytymisestä ja ympäristön kanssa elämisestä. Nyt keskustelu on kuitenkin roihahtanut uudelleen, ja kehittäjät myöntävät asian olevan studion sisälläkin todella kuuma puheenaihe.

Erään kehittäjän mukaan tiimi pohtii aktiivisesti ainakin pienempien kalojen tappamisen sallimista tulevaisuudessa, mutta suurten petojen kohdalla linja pysynee tiukkana. Tarkoitus olisi ennemmin antaa pelaajille enemmän työkaluja eläinten karkottamiseen tai hämäämiseen kuin tehdä kaikesta ammuttavaa. Ongelma on vain siinä, että nykyiset keinot, kuten soihtujen heiluttelu eivät pelaajien mielestä oikein riitä. Lisäksi ne vievät arvokasta inventaariotilaa, mikä on selviytymispeleissä lähes yhtä vakava rikos kuin hapen loppuminen.

Keskustelu kertoo hyvin siitä, miten erilaisia odotuksia pelaajilla on. Osa haluaa realistisempaa selviytymistä ja mahdollisuuden puolustautua kunnolla, kun taas toiset pitävät väkivallattomampaa lähestymistapaa raikkaana ideana.

Joka tapauksessa 2 on jo nyt valtava menestys, nimittäin peli myi kaksi miljoonaa kappaletta vain 12 tunnissa. Aika moni näyttää siis olevan valmis sukeltamaan syvyyksiin, vaikka kaloille ei vieläkään voisi antaa kunnolla takaisin.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.