Kratos saapuu käsiisi – PlayStation julkaisee 20-vuotisjuhlan ohjaimen Kommentit pois päältä artikkelissa Kratos saapuu käsiisi – PlayStation julkaisee 20-vuotisjuhlan ohjaimen

God of War täyttää tänä vuonna 20 vuotta, ja Sony juhlistaa merkkipaalua erikoisella tavalla, uudella Kratos-teemaisella PS5 DualSense -ohjaimella. Ohjaimen värit jäljittelevät tarkasti Kratoksen tuhkankuvaa ja hänen ikonista punaisen musteen merkkiään.

Ohjain tulee myyntiin lokakuussa hintaan 84,99 dollaria, eli noin 82 euroa, ja ennakkotilaukset alkavat 3. lokakuuta kello 10 paikallista aikaa. Vaikka uusi God of War -peli jäi tällä kertaa odottamaan, ohjain tuo sarjan fanit lähemmäs Kratoksen maailmaa ja toimii samalla keräilyharvinaisuutena.

Alkuperäinen God of War julkaistiin PlayStation 2:lla vuonna 2005 ja teki Kratosista nopeasti PlayStation-ikonin. Vuoden 2018 uudelleenkäynnistys ja vuoden 2022 Ragnarok-laajennus ovat pitäneet tarinan elävänä, ja viime vuosien päivitykset, kuten Valhalla-roguelike, ovat pitäneet fanit mukana seikkailussa.

Santa Monica Studion suunnittelijat halusivat ohjaimen ulkoasun heijastavan Kratoksen tunnusmerkkejä: tuhkanharmaata ihoaan ja voimakasta punaista tatuointia, joka näkyy sekä kreikkalaisessa että norjalaisessa tarinassa. Näin jokainen ohjaimen yksityiskohta kunnioittaa Kratoksen yli kahden vuosikymmenen mittaista historiaa.

Ohjain liittyy Sonyn aiempiin keräilyharvinaisuuksiin, kuten PlayStationin 30-vuotisjuhlaohjaimeen ja The Last of Us -erikoisversioihin. God of War -ohjain jatkaa tätä perinnettä, tarjoten faneille upean tavan juhlia sarjan merkkipaalua.

Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman Kommentit pois päältä artikkelissa Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman

Sony

Pelimaailmassa on viime vuosina puhuttu yhä nopeammista ruudunpäivityksistä ja upeammista grafiikoista, mutta entinen PlayStation-johtaja Shuhei Yoshida on nyt todennut, että teknologia on saavuttanut rajansa. Yoshidan mukaan uusilla konsoliteknologioilla, kuten ray tracingillä tai 120 fps -toteutuksilla, on vaikea huomata eroa, ellei asioita vertaa tarkasti rinnakkain.

Sony on tähän mennessä onnistunut parantamaan pelikokemusta PS5:llä huomattavasti, mutta Yoshidan mukaan samaa temppua ei voi jatkaa loputtomiin.

Selvästi he eivät voi jatkaa samalla tavalla kuin ennen, eli lisätä vain grafiikkatehoa ja tarjota huippukokemuksia. – Yoshida kommentoi.

PS5:n suurin saavutus on kuitenkin käytännöllinen, nopea SSD on tehnyt peleistä sujuvampia ja parantanut latausaikoja merkittävästi. Yoshidan mukaan tämä on nostanut lähes kaikki pelit paremmalle tasolle ja tarjonnut pelaajille laadukkaan kokemuksen ilman jatkuvaa kilpavarustelua grafiikan suhteen.

Yoshidan näkemyksen mukaan pelinkehittäjät ovat myös väsyneet tekevänsä samaa pitkään, ja tulevaisuus saattaa tuoda enemmän AA-tyylisiä pelejä, joissa on monipuolista sisältöä ja eri kokoisia projekteja. Toisin sanoen, vaikka grafiikkaa ei enää voi nostaa taivaisiin, pelikokemuksen parantaminen voi tapahtua muilla tavoilla, kuten pelattavuudella, tarinankerronnalla ja innovatiivisilla konsepteilla.

PS5:n aikakausi näyttää siis olevan teknisesti huippuluokkaa, mutta sen myötä alan katseet suuntautuvat enemmän siihen, mikä tekee pelistä oikeasti hauskan ja elämyksellisen , eikä pelkästään kauniin.

Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti

Nintendo voi nostaa maljan, silllä Switch 2 on myynyt Yhdysvalloissa kolmessa kuukaudessa huimat 2,4 miljoonaa kappaletta. Tämä tekee siitä historian nopeimmin myyvän pelikonsolin, ohi entisen ennätyksenhaltijan PS4:n, joka ylsi aikanaan 2,2 miljoonaan. Eroa kertyi siis mukavat 200 000 konsolia.

Luvut näyttävät erityisen komeilta, kun vertailukohtana on alkuperäinen Switch. Switch 2 myi 77 % enemmän laitteita samaan aikaan, mikä kertoo Nintendon uuden käsikonsolin vahvasta vedosta. Myös koko peliala on kiittänyt, nimittäin videopelien kulutus kasvoi 11 %, ja konsolihankintoihin käytettiin 20 % enemmän rahaa kuin viime vuonna, eli yhteensä noin 2,9 miljardia euroa.

Kaikki ei kuitenkaan ole yhtä ruusuista. Faneja on harmittanut, ettei Switch 2:lle ole vielä tarjolla kovin montaa yksinoikeuspeliä, ja ne vähätkin on hinnoiteltu noin 80 euron tasolle. Lisäksi odotettu AAA-tuki on toistaiseksi jäänyt laihaksi, vaikka laite olisi siihen teknisesti valmis.

Kritiikistä huolimatta Switch 2 on osoittanut olevansa kova haastaja niin Sonylle kuin Microsoftillekin. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Nintendo ylläpitämään hurjan myyntivauhdin myös ensi vuoden puolella vai jääkö tämä alkuinnostuksen piikkiin.