Kratos saapuu käsiisi – PlayStation julkaisee 20-vuotisjuhlan ohjaimen Kommentit pois päältä artikkelissa Kratos saapuu käsiisi – PlayStation julkaisee 20-vuotisjuhlan ohjaimen

God of War täyttää tänä vuonna 20 vuotta, ja Sony juhlistaa merkkipaalua erikoisella tavalla, uudella Kratos-teemaisella PS5 DualSense -ohjaimella. Ohjaimen värit jäljittelevät tarkasti Kratoksen tuhkankuvaa ja hänen ikonista punaisen musteen merkkiään.

Ohjain tulee myyntiin lokakuussa hintaan 84,99 dollaria, eli noin 82 euroa, ja ennakkotilaukset alkavat 3. lokakuuta kello 10 paikallista aikaa. Vaikka uusi God of War -peli jäi tällä kertaa odottamaan, ohjain tuo sarjan fanit lähemmäs Kratoksen maailmaa ja toimii samalla keräilyharvinaisuutena.

Alkuperäinen God of War julkaistiin PlayStation 2:lla vuonna 2005 ja teki Kratosista nopeasti PlayStation-ikonin. Vuoden 2018 uudelleenkäynnistys ja vuoden 2022 Ragnarok-laajennus ovat pitäneet tarinan elävänä, ja viime vuosien päivitykset, kuten Valhalla-roguelike, ovat pitäneet fanit mukana seikkailussa.

Santa Monica Studion suunnittelijat halusivat ohjaimen ulkoasun heijastavan Kratoksen tunnusmerkkejä: tuhkanharmaata ihoaan ja voimakasta punaista tatuointia, joka näkyy sekä kreikkalaisessa että norjalaisessa tarinassa. Näin jokainen ohjaimen yksityiskohta kunnioittaa Kratoksen yli kahden vuosikymmenen mittaista historiaa.

Ohjain liittyy Sonyn aiempiin keräilyharvinaisuuksiin, kuten PlayStationin 30-vuotisjuhlaohjaimeen ja The Last of Us -erikoisversioihin. God of War -ohjain jatkaa tätä perinnettä, tarjoten faneille upean tavan juhlia sarjan merkkipaalua.

Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla

Yhdysvalloissa koettiin Black Friday -viikolla erikoinen käänne, kun lähes tuntematon Nex Playground -pelikonsoli kiri myynneissä Xboxin ohi. Android-pohjainen, liikeohjaukseen tukeutuva laite nappasi 14 prosenttia koko viikon myyntimarkkinasta ja jätti Xboxin neljänneksi. Laite maksaa normaalisti noin 230 euroa, mutta sitä myydään usein alle 185 eurolla, mikä lienee osasyy sen yllättävään nousukiitoon.

Samaan aikaan PlayStation 5 pyyhälsi selkeään johtoon 47 prosentin osuudella, todennäköisesti reilujen alennusten ansiosta. Toisena seurasi Nintendo Switch 2, joka vei 24 prosenttia myynneistä, joten Xbox jäi väkisinkin taka-alalle.

Nex Playground ei kuitenkaan ilmestynyt tyhjästä. Vuonna 2023 julkaistu kameraohjattava perhepelikonsoli tarjoaa Fruit Ninjan kaltaisia koko perheen pelejä, ja sen simppeleitä, lelumaisia lähtökohtia on jopa verrattu Nintendo-filosofiaan. Konsoli on kasvanut Yhdysvalloissa hiljalleen ilmiöksi ja onnistui jopa ohittamaan PS5:n myyntitilastoissa viikkoa ennen Black Fridayta.

Iso-Britanniassa Black Friday -viikon selvä voittaja oli niin ikään PlayStation 5, joka nappasi peräti 62 prosenttia laitemyynnistä. Xboxin osuus jäi 10 prosenttiin ja Switch 2:n 23 prosenttiin, mutta Nex Playgroundia ei siellä vielä nähty yhtä vahvasti. Jos Yhdysvaltain kehitys kuitenkaan antaa osviittaa, saattaa markkinoilla olla tilaa vielä yhdelle yllättäjälle lisääkin.

PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä

Sony PlayStation 5

Sony voi korkata kuohuvat, sillä PlayStation 5 on myynyt tähän mennessä 84,2 miljoonaa kappaletta, mikä tekee siitä virallisesti myydyimmän konsolin Xbox-historian yli. Viimeisimmän vuosineljänneksen aikana PS5:stä myytiin 3,9 miljoonaa yksikköä, vaikka konsolin hinta on noussut sen elinkaaren aikana.

Tämä tarkoittaa, että PS5 on ohittanut Xbox 360:n, jonka myynti ylsi virallisesti 84 miljoonaan laitteeseen ennen tuotannon loppua vuonna 2016. Todellinen ero lienee pieni, mutta virallisesti PS5 vie nyt voiton ja myyntikäyrä osoittaa vain ylöspäin.

Sony on samalla kertonut, että nykyinen PS5-sukupolvi on sen taloudellisesti menestynein koskaan. Vaikka PS4 ehti viidessä vuodessa hieman korkeammalle, on PS5:n tuottavuus ja liikevaihto ennätystasolla, kiitos korkeampien laite- ja pelihintojen.

Seuraavaksi katseet kääntyvät tulevaan. Sony vihjaa jo PlayStation 6:n suuntaan, mutta ennen sitä on luvassa muun muassa Marvel’s Wolverine sekä huhuttu uusi käsikonsoli. PlayStation-juna ei selvästikään ole pysähtymässä, se on juuri ohittanut koko Xbox-historian.