Kriitikot ovat puhuneet – tässä ovat vuoden 2024 tähänastisesti parhaat tv-sarjat Kommentit pois päältä artikkelissa Kriitikot ovat puhuneet – tässä ovat vuoden 2024 tähänastisesti parhaat tv-sarjat

Sarjavuosi 2024 on tullut puoleen väliin. Hollywood Reporterin kriitikot ovat valinneet ensimmäisen puoliskon TOP10 -parhaimmat sarjat. Onko alla olevista jokin myös sinun suosikkisi? Katso listaus alta.

Baby Reindeer

Mikä tekee Netflixin uudesta sarjasta koukuttavan, tekee siitä myös häiritsevää, ahdistavaa ja ajoittain hauskaa: sen raaka rehellisyyys. Koomikko Richard Gadin omaelämäkerrallinen kertomus vainosta ja väärinkäytöksestä ei säästä ketään, vähitenkään hänen omaa sijaistaan. Sarja löytää kuitenkin empatiaa sekä epätäydellisille uhreille että vaikeuksissa oleville tekijöille, joista jälkimmäistä näyttelee uskottavasti Jessica Gunning.exclamation – Angie Han

Extraordinary

TV-maisema on pullolla supersankareita, mutta tämä sarja nousee esiin joukosta – eikä vain siksi, että sen päähenkilö Jen (Máiréad Tyers) on harvinainen aikuinen hahmo ilman erityiskykyjä. Tosiasiassa kyseessä on varttumiskomedia supersankariaiheeseen käärittynä. Sarjan toisella kaudella sukelletaan entistä syvemmälle hahmojen psyykeeseen, ja käsitellään universaaleja teemoja kuten seksuaalisuutta ja menetystä. – A.H.

Fantasmas

Koomikko Julio Torresin käsikirjoittama ”” on kuin suoraan hänen aiemman sarjansa Los Espookysin surrealistisesta mielestä. Sarja seuraa kirjailijaa, joka yrittää välttää häätöä. Matkaan on kuitenkin punottu absurdeja sivupolkuja, kuten hamsteriklubeja ja merenneiokutsukeskuksia. Nämä surrealistiset elementit muodostavat yhtenäisen kokonaisuuden, joka tekee lausunnon meidän kauniista, kauhistuttavasta ja omituisesta todellisuudestamme. – A.H.

God Save Texas

on julkaissut kolmiosaisen dokumenttisarjan Texasista, joka tarjoaa monipuolisen kuvan ”Yksinäisen tähden osavaltiosta”. Sarjan keskiössä on Richard Linklaterin vaikuttava ”Hometown Prison”, joka on pitkän elokuvan mittainen tutkielma kuolemanrangaistuksesta ja Linklaterin oman ohjaajanäänen synnystä. Myös Iliana Sosan El Pasoon ja rajaseutuun keskittyvä osuus sekä Alex Stapletonin katsaus siihen, miten tummaihoiset texasilaiset ovat joutuneet maksamaan kovan hinnan osavaltion öljyvaroista, ovat erinomaista journalismia.

Hacks 

HBO Maxin komediasarja olisi voinut sortua kliseeseen ja nollata Deborah'n (Jean Smart) ja Avan (Hannah Einbinder) myrskyisän suhteen joka kaudella. Onneksi, aivan kuten Deborah ja Ava itse, sarja onnistui nousemaan uusiin sfääreihin kolmannella kaudellaan. Hacks näyttää, kuinka molemmat hahmot ovat urallaan huipulla, mutta samalla valottaa kuinka paljon he ovat muuttuneet – ja kuinka paljon eivät koskaan muutu.

Mr. & Mrs. Smith

Vaikka Amazonin -sarjaa on kehuttu paljon rikkaammaksi kuin Doug Limanin vuoden 2005 elokuvaa, eivät räjähtävät toimintakohtaukset olleet sen vahvuus. Sen sijaan sarja keskittyy Donald Gloverin ja Maya Erskinein esittämän pariskunnan suhteen nousuihin ja laskuihin humoristisen ja raadollisen vaihtelulla, wakaan toiminnan ollessa enemmänkin taustalla. Vaikka suuren budjetin toimintajaksot jäivätkin kaipaamaan, sarja tarjosi nokkelan käsikirjoituksen, upeita vierastähtiä ja aitoa syvyyttä parisuhteen haurauteen.

Ripley

Toisin kuin Anthony Minghellan eloisan väriloistavan elokuvan lahjakas Mr. , on Steven Zaillianin sovituksesta Patricia Highsmithin romaanista tullut kylmä analyysi toteutumattomasta potentiaalista ja ikuisen nuoruuden etuoikeudesta. Andrew Scottin arvoituksellinen päähenkilö ei ole niin ”lahjakas”, mutta hän on monimutkainen, ja sivuroolit on täytetty erinomaisesti. Sarjan ehdoton vetonaula on kuitenkin Robert Elswitin häikäisevä mustavalkoinen kuvaus.

Shogun

Harva sarja on tänä vuonna ollut yhtä mukaansatempaava kuin tämä lavisti tehty eepos. Sarjalla on Game of Thronesin kaltainen taito tasapainottaa historiallisen draaman laajuus ja henkilökohtaisten tragedioiden koskettavuus. Ensiluokkainen näyttelijäkaarti, Hiroyuki Sanadan aatellista ja ovelaa Toranagaa ja Anna Sawain uskollista kääntäjää esittäen, löytää inhimilliset syyt 1600-luvun Japanin verisen historian takaa.

We are Lady Parts

Toinen kausi vahvistaa Nida Manzoorin komedian aseman yhtenä television hauskimmista ja monipuolisimmista. Kaipaatko rakkauskulmioita? Uusia tarttuvia biisejä, mukaan lukien Nobel-palkittu Malala Yousafzaikin vilahtaa country-henkisessä musiikkivideossa? Entäpä kuvaa siitä, millaista on olla muslimimaailman nainen 2024 Lontoossa? Tämä sarja tarjoaa kaikkea tätä. Kolme vuotta oli pitkä aika odottaa vain kuutta uutta jaksoa!

Welcome to Wrexham

Rob McElhenney ja Ryan Reynolds ostivat Walesilaisen jalkapalloseuran, ja sarja ”” kertoo siitä. Miten onnistuu yhdistämään riemunkiljahdukset rahojen riittämisestä oman seuran ostamiseen ja herkän kuvauksen miesten haavoittuvuudesta? Siitä ei ole tietoa. Silti kolmas kausi laajentaa sarjan skaalaa hulvattomista tähtien kepposia koskettaviin hahmoanalyyseihin ja hauskoihin meta-huomioihin.

Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan

ja ovat vihdoin paljastaneet ensimmäiset kuusi näyttelijää, jotka astuvat ikonisiin rooleihin tulevassa -televisiosarjassa. Uusi sarja tarjoaa tuoreen näkökulman tuttuihin hahmoihin ja syventyy velhomaailmaan syvemmin kuin elokuvat koskaan ehtivät.

Tähtikattaus tuo mukanaan nimekkäitä näyttelijöitä:
– John Lithgow (, ) on uusi Albus Dumbledore.
– Nick Frost () nähdään Rubeus Hagridina.
– Paapa Essiedu () ottaa haltuunsa Severus Kalkaroksen roolin.
– Janet McTeer esittää Minerva McGarmiwaa,
– Luke Thallon on professori Orave, ja
– Paul Whitehouse nähdään Argus Voroa.

Olemme innoissamme saadessamme näin lahjakkaan joukon mukaan – emme malta odottaa, että nämä rakastetut hahmot heräävät uudelleen eloon. – Sarjan tuottajat Francesca Gardiner ja Mark Mylod ilmaisivat innostuksensa.

Sarjan tarkkaa julkaisupäivää ei vielä tiedetä, mutta kuvaukset käynnistyvät pian. On myös arvoitus, miten uusi sarja eroaa alkuperäisistä kirjoista tai elokuvista. Varmana voidaan kuitenkin sanoa, että luvassa on syvällisempi sukellus Harryn tarinaan.

The Last of Us -sarjan toinen kausi käynnistyi vahvasti – ohitti jopa alkuperäisen ensi-illan katsojaluvut Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi käynnistyi vahvasti – ohitti jopa alkuperäisen ensi-illan katsojaluvut

:n palasi ruutuun toisen kauden merkeissä ja houkutteli heti avausillan aikana 5,3 miljoonaa katsojaa HBO:lla ja -suoratoistopalvelussa. Katsojaluvut ylittivät selvästi sarjan ensimmäisen jakson (4,7 miljoonaa katsojaa tammikuussa 2023), mutta jäivät vielä ykköskauden huippuluvun – 8,2 miljoonaa katsojaa – alapuolelle.

Sarjan toinen kausi kiinnostaa yleisöä selvästi, sillä ensimmäisen kauden katselu Maxissa kasvoi 150 prosenttia viikkoa ennen uuden kauden aloitusta. HBO ei kuitenkaan julkaissut tarkkoja suoratoistolukuja.

Vertailussa muihin HBO:n sarjoihin The Last of Us pärjää hienosti: se tuplasi The White Lotusin kolmannen kauden avauksen ja päihitti The Penguinin selvästi. Ainoastaan House of the Dragonin toinen kausi keräsi enemmän katsojia avausiltana (7,8 miljoonaa).

Pedro Pascalin tähdittämä sarja perustuu suosittuun videopeliin, ja HBO on jo vahvistanut kolmannen kauden olevan tulossa. Kausi 2 pohjautuu pelisarjan toiseen osaan, ja tunnelma vain synkkenee – myös uudet hahmot herättävät keskustelua.