Kroatian MM-ralli tulossa WRC 10 -ajopeliin – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Kroatian MM-ralli tulossa WRC 10 -ajopeliin – katso uusi traileri

WRC 10

Syksyllä julkaistavaan WRC 10 -rallipeliin saadaan täydennystä Kroatian MM-rallista, joka tarjoaa ainutlaatuisen kisakokemuksen rallin maailmanmestaruussarjassa. Erityiseksi Kroatian MM-rallin tekevät sen asfalttiosuudet, jotka tarjoavat ajohaasteita monellakin tapaa. Vaikka kaikki Kroatian rallin tieosuudet ovat asfalttia, paikalliset sääolosuhteet ovat huonontaneet teiden kuntoa. Lisäksi maaseutumaisemien kapeat tiet mutkineen vaativat kuljettajalta tarkkaa ohjausta ja nopeita reaktioita.

WRC 10 -ajopelin realistinen fysiikanmallinnus tarjoaa mahdollisimman aidon ajokokemuksen ja välittää ajotuntuman tarkasti pelaajan ohjaimiin. Myös Kroatian maisemat näyttäytyvät upeasti, kun pelin ultrateräväpiirtoinen 4K-grafiikka toistuu 60 kuvan sekuntivauhdilla pelikoneiden näytöillä.

WRC 10 -rallipeli käy läpi rallin mestaruussarjan historiallisten ajoneuvojen ja kisojen kautta. Peli tarjoaa mahdollisuuden osallistua virtuaalisesti rallihistoriaa muovanneisiin 19 tapahtumaan ja kokea nämä kisat omin silmin. Mukana on kuusi historiallista rallia, joita ovat esimerkiksi legendaarinen Akropolisralli Kreikassa ja maineikas Sanremon ralli Italiassa. Näiden ohella mukana on 20 legendaarista ralliautoa vuosikymmenten varrelta. Näitä ovat muun muassa Alpine, Audi, Lancia, Subaru, Ford, Mitsubishi ja Toyota eri malleillaan. Pelisarjan kehuttua fysiikanmallinnusta on hiottu entistä paremmaksi ja pelaajia odottaakin aiempaa aidompi ajotunnelma.

Huomiota on myös kiinnitetty aerodynamiikkaan sekä turbon ja jarrujen toimintaan erilaisilla ajopinnoilla. Myös ajettavuus ja pelin äänimaailma ovat kohentuneet, mikä saa pelin tuntumaan siltä kuin pelaaja olisi kuljettajana oikeassa ralliautossa. Äärimmäisen suosittu urapelitila on monipuolistunut uusin muokkaustyökaluin. Pelaaja voi helposti luoda halutunlaisen kisatallin omalla tiimillään. Mukana on myös 52 virallista tiimiä vuoden 2021 tiedoilla eri WRC-luokista. Näitä ovat WRC, WRC2, WRC3 ja nuorten kuljettajien Junior WRC. Mukana on myös neljä täysin uutta rallia Virossa, Kroatiassa, Belgiassa ja Espanjassa.

WRC 10 julkaistaan sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle 2. syyskuuta 2021. Pelin Nintendo Switch -versio julkaistaan myöhemmin.

Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox harkitsee paluuta yksinoikeuspeleihin

Xbox 2042

Pelijätti Microsoftin -puolella kytee jälleen iso strateginen pohdinta. Tuoreiden huhujen mukaan yhtiön sisällä käydään erittäin suuria keskusteluja siitä, pitäisikö Xboxin palata vahvemmin yksinoikeuspeleihin, eli peleihin, joita ei julkaistaisi kilpaileville alustoille.

Taustalla on viime vuosien selkeä suunnanmuutos, jossa Xbox on vienyt entisiä yksinoikeuksiaan myös muille konsoleille, kuten :lle. Tämä on tuonut myyntiä, mutta samalla herättänyt huolta. Jos samat pelit saa muualtakin, miksi ostaa Xbox-konsoli? Sisäpiirilähteiden mukaan osa johdosta pelkää, että brändin vetovoima ja laitteiston merkitys voivat kärsiä pitkällä aikavälillä.

Keskustelussa onkin kyse isosta identiteettikysymyksestä. Onko Xbox ennen kaikkea laite-ekosysteemi vai pelijulkaisija? Näitä kahta roolia on vaikea tasapainottaa. Jos painopiste siirtyy täysin pelien julkaisuun kaikille alustoille, Xbox-konsolit voivat jäädä sivurooliin, vähän kuin Microsoftin Surface-laitteet, joiden asema markkinoilla on hiipunut.

Katse on käännetty myös menneisyyteen, erityisesti -aikaan, jolloin yksinoikeuspelit kuten ja vetivät pelaajia vahvasti Xboxin leiriin. Samanlaisen menestyksen saavuttaminen uudelleen ei kuitenkaan tapahdu hetkessä, vaan vaatisi vuosien määrätietoista panostusta.

Mielenkiintoista kyllä, myös kilpailija saattaa olla liikkumassa samaan suuntaan rajoittamalla omien peliensä julkaisua muille alustoille. Jos näin käy, peliala voi hyvinkin palata aikaan, jolloin yksinoikeuspelit olivat keskeinen syy konsolin ostamiseen.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin huhuista, eikä mitään päätöksiä ole tehty. Tulevat vuodet voivat määrittää uudelleen sen, millä perusteella pelaajat valitsevat seuraavan konsolinsa ja kuinka paljon he ovat valmiita siitä maksamaan.

Outbound on digitaalinen irtiotto tien päälle Kommentit pois päältä artikkelissa Outbound on digitaalinen irtiotto tien päälle

on julkaissut uuden pelikuvaa esittelevän trailerin, joka antaa hyvän kuvan siitä, millaista elämä tien päällä voi olla, ainakin virtuaalisesti. 23. huhtikuuta julkaistava peli vie pelaajat avoimeen maailmaan, jossa pääosassa ei ole kiire tai kilpailu, vaan rauhallinen tutkiminen ja oman pakettiauton kanssa elämisen vapaus.

Outbound kuvailee itseään cozy-henkiseksi pakettiauto -seikkailuksi, jossa pelaaja rakentaa, muokkaa ja kehittää omaa liikkuvaa kotiaan. Tarkoituksena on matkustaa paikasta toiseen, kerätä resursseja, askarrella varusteita ja nauttia maisemista ilman jatkuvaa taistelua tai stressiä. Toisin sanoen täydellinen vastapaino monille intensiivisille toimintapeleille.

Uusi traileri esittelee pelin keskeisiä elementtejä, kuten ajoneuvon kustomointia, ympäristön tutkimista ja kevyttä selviytymismekaniikkaa. Pelaaja voi rakentaa pakettiautostaan juuri oman näköisensä kodin pyörillä, mikä tuo peliin ripauksen luovuutta ja henkilökohtaista otetta.

Outbound julkaistaan :lle sekä konsoleille, kuten , Series X ja Series S, sekä . Kiinnostuneet voivat jo nyt lisätä pelin toivelistalle Steamissa tai kokeilla demoversiota ennen julkaisua.

Jos kaipaat peliltäsi rauhallista fiilistelyä, luonnon tutkimista ja pientä irtiottoa arjesta, Outbound saattaa olla juuri oikea suunta, kirjaimellisesti.