Kuinka monta kirosanaa Nicolas Cage ehtii sanomaan yhdessä jaksossa? Se selviää Netflixin tuoreessa sarjassa ”History Of Swear Words” Kommentit pois päältä artikkelissa Kuinka monta kirosanaa Nicolas Cage ehtii sanomaan yhdessä jaksossa? Se selviää Netflixin tuoreessa sarjassa ”History Of Swear Words”

Netflixiin lävähti juuri tuore sarja, jota ei ehkä kannata katsoa perheen pienimpien kanssa – jos ei halua opettaa heille uusia jännittäviä sanoja.

Näyttelijäveteraani Nicolas Cagen juontama ”History Of Swear Words” (suom. Kirosanojen Historia) on nyt katsottavissa suoratoistopalvelu Netflixista. Sarjassa Cage avaa hieman lukuisten eri tunnettujen ja vähemmän tunnettujen kirosanojen historiaa, etymologiaa ja yhteiskunnallista merkitystä.

Kieli poskella tehtyä tietosarjaa pääset katsomaan täältä.

Monster: Lizzie Borden Story kuvaukset alkoivat – Ella Beatty ottaa pääroolin sarjan neljännellä kaudella Kommentit pois päältä artikkelissa Monster: Lizzie Borden Story kuvaukset alkoivat – Ella Beatty ottaa pääroolin sarjan neljännellä kaudella

Monster: The Lizzie Borden Story

Ryan Murphyn menestyssarja Monster jatkaa matkaansa kohti amerikkalaisen rikoshistorian synkimpiä lukuja. Tällä kertaa vuorossa on Lizzie Borden, nainen, jota syytettiin vanhempiensa brutaalista murhasta vuonna 1892. Kuvaukset neljännestä kaudesta ovat alkaneet Los Angelesissa, ja pääosaan on valittu nouseva tähti Ella Beatty.

Ella Beatty on Lizzie Borden – Charlie Hunnam tekee yllätyspaluun

Ella Beatty, joka nähtiin aiemmin Murphyn Feud: Capote vs. The Swans -sarjassa, astuu nyt valokeilaan Lizzie Bordenina. Hän ottaa roolin vastaan edelliskauden tähdeltä Charlie Hunnamilta, joka esitti Ed Geiniä sarjan hiljattain ilmestyneellä kolmannella kaudella. Hunnam palaa sarjaan, mutta tällä kertaa aivan erilaisessa roolissa – Lizzien isänä, Andrew Bordenina.

Beattyn rinnalla nähdään vahva näyttelijäkaarti: Vicky Krieps (Phantom Thread) esittää taloudenhoitaja Bridget Sullivania, Rebecca Hall (Passing) Lizzien äitipuolta Abby Bordena, Billie Lourd (American Horror Story) Lizzien siskoa Emmaa ja Jessica Barden (The End of the F***ing World) näyttelijäystävä Nance O’Neillia. Ensimmäisen jakson ohjaa Max Winkler, joka on työskennellyt sarjan aiempienkin osien parissa.

Murphyn rikosantologia jatkaa menestyskulkuaan

Monster on noussut yhdeksi Netflixin tunnetuimmista rikosantologiasarjoista. Avauskausi Monster: The Jeffrey Dahmer Story keräsi yli miljardin katselutunnin ja nousi maailmanlaajuiseksi ilmiöksi. Seuraava osa, Monsters: The Erik and Lyle Menendez Story, toi sarjalle 11 Emmy-ehdokkuutta, ja kolmas, Monster: The Ed Gein Story, jatkoi menestystä nousten ykköseksi lukuisissa maissa.

Neljännellä kaudella Murphy ja Ian Brennan palaavat jälleen tutkimaan tositapahtumiin pohjautuvia rikoksia, joissa syyllisyys ja syyttömyys kietoutuvat toisiinsa karmivalla tavalla. Lizzie Bordenin tapaus on yksi Yhdysvaltain tunnetuimmista – ja sen ympärillä leijuu yhä kysymys, tekikö hän sen todella.

Julkaisua odotellessa

Netflix ei ole vielä paljastanut julkaisupäivää, mutta tuotannon alkaminen merkitsee, että Monster: The Lizzie Borden Story ensi-ilta lähestyy. Odotukset ovat korkealla, eikä vähiten siksi, että Ella Beattyn roolisuoritusta pidetään jo nyt hänen läpimurtotilaisuutenaan.

Netflixin Splinter Cell: Deathwatch on virallista pelicanonia Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Splinter Cell: Deathwatch on virallista pelicanonia

Netflixin uusi animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch liittyy virallisesti pelisarjan tarinaan. Sarjan tapahtumat seuraavat päähenkilö Sam Fisherin jalanjälkiä ja sijoittuvat pelien luomaan maailmaan, vaikka jotkut yksityiskohdat on sovitettu televisiomuotoon.

Sarjassa nähdään jo eläkkeelle jäänyt, mutta edelleen taitava Sam, jonka avainasemassa oleva liittolainen Anna Grímsdóttir eli Grim on ottanut vastuuta Fourth Echelonista. Tapahtumat käynnistyvät vuosia Samin vetäytymisen jälkeen, ja menneisyyden liittolaiset ja viholliset palaavat mukaan kuvioihin. Myös Chaos Theory -pelin merkittävä hahmo Douglas Shetland on mukana, vaikka hän onkin kuollut vuosikymmeniä aiemmin.

Showrunner Derek Kolstad, tunnettu muun muassa John Wick -elokuvista, lupaa, että sarja on uskollinen pelien henkeen. Vanhojen tapahtumien kulku voi hieman poiketa alkuperäisestä, mutta lopputulos pysyy uskollisena peleille, jotta pitkäaikaiset fanit eivät pety.

Vaikka sarja seuraa pelien canonia, sen katsominen ei edellytä, että katsoja olisi pelannut pelejä viimeisen vuosikymmenen aikana. Silti tutut elementit, kuten ikoniset yövision kolmilinssilasit, tuovat pelimaailman tunnelmaa myös uusille katsojille.

Splinter Cell: Deathwatch julkaistaan Netflixissä 14. lokakuuta, ja se tarjoaa vanhoille ja uusille faneille yhdistelmän tuttuja elementtejä ja uusia käänteitä Sam Fisherin seikkailuista.