Kulttimainetta nauttiva Flappy Bird tekee paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttimainetta nauttiva Flappy Bird tekee paluun

Legendaksi muodostunut mobiilipeli Flappy Bird palaa!

Vietnamilainen kehittäjä Dong Nguyen poisti suuren suosion saavuttaneen Flappy Birdin vuonna 2014. Nyt Flappy Bird palaa laajennetussa versiossa, jonka tavoitteena on julkaisu lokakuun loppuun mennessä useilla alustoilla.

The Flappy Bird Foundation on hankkinut Flappy Birdin virallisen tavaramerkin ja alkuperäisen pelin oikeudet.

The Flappy Bird Foundation puhuu jo tulevista Flappy Bird -julkaisuista, joissa esitellään uusia pelimuotoja, hahmoja, edistystä ja massiivisia moninpelihaasteita.

Michael Roberts, Flappy Birdin paluun ”luova pääjohtaja”, sanoi: ”Olemme äärimmäisen innoissamme tuoda Flappy Birdin takaisin ja tarjota uudenlaisen kokemuksen.”

Piou Pioun kehittäjä Kek on myös mukana projektissa.

The Flappy Bird Foundationin tiedotteessa ei mainita Dong Nguyenia. Nguyen, joka on suurelti vältellyt julkisuutta Flappy Birdin poistamisen jälkeen, ei ole twiittannut vuosiin.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.