Kulttimainetta nauttiva Flappy Bird tekee paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttimainetta nauttiva Flappy Bird tekee paluun

Legendaksi muodostunut mobiilipeli palaa!

Vietnamilainen kehittäjä Dong Nguyen poisti suuren suosion saavuttaneen Flappy Birdin vuonna 2014. Nyt Flappy Bird palaa laajennetussa versiossa, jonka tavoitteena on julkaisu lokakuun loppuun mennessä useilla alustoilla.

The Flappy Bird Foundation on hankkinut Flappy Birdin virallisen tavaramerkin ja alkuperäisen pelin oikeudet.

The Flappy Bird Foundation puhuu jo tulevista Flappy Bird -julkaisuista, joissa esitellään uusia pelimuotoja, hahmoja, edistystä ja massiivisia moninpelihaasteita.

Michael Roberts, Flappy Birdin paluun ”luova pääjohtaja”, sanoi: ”Olemme äärimmäisen innoissamme tuoda Flappy Birdin takaisin ja tarjota uudenlaisen kokemuksen.”

Piou Pioun kehittäjä Kek on myös mukana projektissa.

The Flappy Bird Foundationin tiedotteessa ei mainita Dong Nguyenia. Nguyen, joka on suurelti vältellyt julkisuutta Flappy Birdin poistamisen jälkeen, ei ole twiittannut vuosiin.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.