”Kun Elon Musk käskee painua v*ttuun” – mainostajien kaikkoamien X-palvelusta on alkanut rytinällä Kommentit pois päältä artikkelissa ”Kun Elon Musk käskee painua v*ttuun” – mainostajien kaikkoamien X-palvelusta on alkanut rytinällä

Elon Muskin juutalaisvastaiseksi katsottu viestintä on aiheuttanut suurten mainostajien, kuten Applen ja Disneyn, päätöksen keskeyttää mainostaminen -palvelussa.

Viime aikoina viestipalvelu X:ään liittyvät ongelmat ovat lisääntyneet, kun miljardööri ilmaisi tukea viestille, joka levitti juutalaisvastaista salaliittoteoriaa. Viestissä väitettiin, että juutalaiset tuovat maahanmuuttajia länsimaihin heikentääkseen valkoista valtaväestöä. Tämä toiminta sai laajaa kritiikkiä, mukaan lukien Valkoisen talon taholta.

Tämä juutalaisvastaiseksi katsottu viestintä sai aikaan sen, että useat merkittävät mainostajat, kuten , , ja , päättivät keskeyttää mainostamisen viestipalvelussa. Boikotti voi asettaa yrityksen taloudellisesti hankalaan tilanteeseen, ja Musk on pahoitellut kyseistä viestiä, kuvaillen sitä pahimmaksi ja tyhmimmäksi julkaisukseen, jonka hän on ikinä tehnyt.

Musk pahoitteli tapahtunutta keskiviikkona New York Timesin Dealbook-konferenssissa ja totesi, että hänen viestinsä oli tulkittu väärin. Hän myös mainitsi pyrkineensä selventämään päivitystään myöhemmissä viesteissään samaisessa viestiketjussa.

Vaikka Musk myönsi mainostajien toiminnan vaikuttavan viestipalvelun toimintaan, hän vakuutti, ettei aikojen saatossa ole aikomusta taipua mainostajien painostuksen alla.

”Jos joku yrittää kiristää minua mainoksilla, kiristää minua rahalla: painu vittuun, Musk lisäsi, saaden aikaan järkyttyneen hiljaisuuden.”

Karkeista sanoistaan huolimatta Musk myönsi, että mainostajien toimet voivat vaikuttaa X-palvelun toimintaan. Tilanne jatkuu, kun X/ käsittelee seurauksia ja Muskin anteeksipyyntöä.

Logitechilta digivarusteet kesään – säällä kuin säällä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitechilta digivarusteet kesään – säällä kuin säällä

Logitech Flip Folio

Kesäloma on monilla jo hyvässä vauhdissa, ja vaikka Suomen kesä tarjoaakin aurinkoa, mukaan mahtuu usein myös sadepäiviä. Kun ulkoilu ei houkuttele, digilaitteet pelastavat päivän – oli kyse sitten leffamaratonista, musiikin kuuntelusta tai kesäkuvien järjestelystä. Tässä kohtaa Logitechin laitteet tulevat apuun.

Monipuolista tekemistä Logitechin varusteilla

Logitechin hiiret, näppäimistöt, kuulokkeet ja muut oheislaitteet tekevät koneen käytöstä sujuvaa ja mukavaa – niin työn kuin vapaa-ajan parissa. Tuotteet sopivat täydellisesti myös mökkikäyttöön tai reissuun, sillä ne ovat helppokäyttöisiä ja kulkevat näppärästi mukana. Luovuus ja tuottavuus eivät jää työpöydän varaan, vaan onnistuvat hyvin myös laiturilla tai teltassa.

Logitech Flip Folio

Flip Folio – iPadin uusi paras kaveri

Yksi Logitechin uusista tulokkaista on Flip Folio – suojakuori, jossa on mukana magneettikiinnitteinen Bluetooth-näppäimistö. Se on suunniteltu iPad Pro- ja iPad Air -laitteille, ja tarjoaa hyvän kirjoitustuntuman sekä monipuoliset katselukulmat. Kun näppäimistöä ei tarvitse, sen voi napsauttaa kiinni kuoreen. Taitettava tuki taas mahdollistaa iPadin käyttämisen mukavasti vaaka- tai pystyasennossa.

Parempaa ergonomiaa myös kesällä

Kesä ei tarkoita ergonomiasta luopumista. Logitechin Ergo-sarjan tuotteet on tehty helpottamaan kropan rasitusta etenkin käsien ja ranteiden osalta. Esimerkiksi Wave Keys -näppäimistö tarjoaa hyvän kirjoitustuntuman ja ergonomisen muotoilun, joka tukee luonnollista asentoa. Pariksi sopii Lift-pystyhiiri tai vaihtoehtoisesti ERGO M575S -pallohiiri, jonka kanssa hiiren liikuttelu sujuu ilman käsivarren käyttöä.

Logitech MX Brio

Näytä lomatunnelmat MX Brio -kameralla

Jos haluat jakaa kesän hetkiä kavereille videopuhelussa tai somessa, MX Brio -verkkokamera on erinomainen valinta. Se tarjoaa huipputason kuvanlaadun 4K-resoluutiolla ja tekee videokeskusteluista entistä tarkempia ja näyttävämpiä – vaikka kesämökin terassilta käsin.

Zone-kuulokkeet – mukavaa ääntä pitkiin hetkiin

Langattomat Zone-sarjan kuulokkeet yhdistävät laadukkaan äänen, keveyden ja tyylikkään muotoilun. Zone Vibe toimii loistavasti niin työpuheluissa kuin lempimusan kuuntelussa. Kevyt rakenne tekee niistä mukavat käyttää pidempiäkin aikoja ilman paineen tunnetta.

Tarjouksia ja etuja Logitechin verkkokaupassa

Kesän ajan Logitechin verkkosivuilla on käynnissä kampanja, jossa valikoituja tuotteita saa reiluun alennukseen – osa jopa 27 % halvemmalla. Lisäksi loppusummasta voi irrota jopa 20 % lisäalennus. Monien tuotteiden kylkiäisenä saa myös ekstraetuja, kuten kuuloketelineen, MX-suojakotelon tai kolmen kuukauden Adobe Creative Cloud -tilauksen.

iOS 26 Beta 2 kuuntelee käyttäjiä – nestemäinen lasi sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa iOS 26 Beta 2 kuuntelee käyttäjiä – nestemäinen lasi sai hillitymmän ilmeen

on julkaissut toisen iOS 26 -beetan kehittäjille, ja tällä kertaa korjataan eniten puhuttanut asia: uuden Liquid Glass -muotoilun ylilyönnit. Ensimmäisen beetan läpinäkyvä ja kirkas käyttöliittymä sai kritiikkiä vaikealukuisuudesta, mutta nyt Apple on ottanut askelen takaisinpäin.

Ohjauskeskus sai tummemman taustan ja vahvemman sumennuksen, mikä parantaa selkeyttä huomattavasti. Myös Esteettömyys-asetuksista löytyvä Vähennä läpinäkyvyyttä -toiminto vaikuttaa nyt tehokkaammin valikot ja ikonit ovat helpommin hahmotettavissa.

Beetassa on muitakin pieniä mutta käytännöllisiä uudistuksia: Safarissa uusi välilehti -painike on siirretty alas vasempaan nurkkaan, ja Lompakko-sovellus osaa nyt seurata paketteja sähköposteista Sirin avulla.

App Storen sovelluskuvauksiin on lisätty esteettömyysosio, ja musiikin ystäviä ilahduttavat uusi soittoääni Alt 1 sekä Apple Musicin live-radiowidget.

iOS 26:n julkinen beta ilmestyy odotettavasti heinäkuussa, ja lopullinen julkaisu on luvassa syksyllä, tällä tahdilla todennäköisesti hieman vähemmän silmiä siristäen kuin aluksi pelättiin.